Wideo. Rodzinny kapitał opiekuńczy

- Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) to zakażenia wywołujące choroby wątroby o ostrym przebiegu. To prawdziwy cichy zabójca, stanowi ósmą przyczynę zgonów na świecie. Objawy nie dają o sobie znać przez długi czas, dlatego niezwykle ważna jest profilaktyka i wczesne wykrywanie choroby. Jak wskazują badania, województwo kujawsko-pomorskie należy do grupy województw o najwyższej zapadalności na WZW, tym bardziej więc atrakcyjny i ważny jest udział w projekcie „Profilaktyka WZW B i C w województwie kujawsko-pomorskim” – informuje Małgorzata Zielińska z Europejskiego Centrum Szkoleń, które jest organizatorem badań i szczepień.
Akcja ma zasięg wojewódzki. Obejmie 265 551 osób, z czego 39 850 będzie zbadanych, a 11 950 zaszczepionych. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Pacjenci uczestniczą w nim bezpłatnie. Działania skierowane są do osób w wieku aktywności zawodowej - 20-64 lata, które nie leczą się z powodu WZW B i C, a także nie są objęte żadnym innym programem terapeutyczno-diagnostycznym w związku z zakażeniem WZW B lub C.
Chętni do udziału w badaniach i szczepieniach powinni zgłosić się do placówki medycznej uczestniczącej w projekcie. W województwie jest 8 takich podmiotów.
Program profilaktyczny w kierunku WZW typu B w województwie kujawsko-pomorskim prowadzą:
- Szpital Powiatowy w Golubiu-Dobrzyniu - tel. 56 682 11 10
- Szpital Uniwersytecki im. J. Biziela w Bydgoszczy - tel. 781 880 161
- Szpital Lipno Sp. z o.o – badania można wykonać w laboratorium analitycznym w szpitalu codziennie w godz. 7 – 17. Osoby chętne mogą uzyskać informacje pod numerem telefonu: 54 288 03 54, 530 926 202
- SPZOZ Łasin w godz. 8 – 12
- Przychodnia „Mój Lekarz” w Brodnicy – w godzinach funkcjonowania placówki,
- SPOZ Zelgno – w godzinach funkcjonowania placówki
- Gminna Przychodnia w Jeżewie ul. Czerska 4
- SPZOZ w Grucie