https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czyżkówko to twórcza dzielnica

Jarosław Jakubowski
Co szósty mieszkaniec Czyżkówka jest czytelnikiem tutejszej filii biblioteki miejskiej. Lokalna kultura radzi sobie dobrze mimo kłopotów lokalowych.

Co szósty mieszkaniec Czyżkówka jest czytelnikiem tutejszej filii biblioteki miejskiej. Lokalna kultura radzi sobie dobrze mimo kłopotów lokalowych.

<!** Image 2 align=right alt="Image 103358" sub="Kierowniczka filii bibliotecznej na Czyżkówku, Marlena Wieczorek cieszy się, że placówka ma stałe i liczne grono czytelników Fot. Tomasz Szatkowski">Pani Łucja ma 85 lat i co dwa tygodnie odwiedza filię Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Łanowej 2. Lubi dobre kryminały, literaturę biograficzną, ale nie pogardzi też babskim czytadłem. Pani Łucja to najstarszy czytelnik biblioteki na Czyżkówku. Ogółem jest ich 1200. To dużo jak na dzielnicę liczącą nieco ponad 7,5 tysiąca mieszkańców.

- Gdy pani Łucja do nas przychodzi, to zwykle zostaje na pół godzinki, żeby pogawędzić. Bo nasza biblioteka to nie tylko wypożyczalnia książek, ale również coś w rodzaju centrum kulturalnego - mówi Marlena Wieczorek, kierowniczka placówki. Ma teraz pełne ręce roboty. Jest grudzień, więc imprez cała masa, a wszystkie już w świątecznym klimacie.

Dzisiaj najmłodsi czytelnicy będą pisać list do Świętego Mikołaja. A w czwartek na zajęciach plastycznych będą robić ozdoby choinkowe, które 17 grudnia zostaną pokazane na wystawie wszystkich filii bibliotecznych w siedzibie WiMBP przy Starym Rynku. Zajęcia plastyczne w filii przy Łanowej odbywają się przynajmniej dwa razy w miesiącu. Wspólnie z przedszkolem przy ul. Koronowskiej organizowane jest głośne czytanie bajek. - Bardzo dobrze układa nam się współpraca z radą osiedla. Dostaliśmy od niej 500 złotych na zakup nowych książek w przyszłym roku. Obecnie mamy ich około 16 tysięcy - dodaje Marlena Wieczorek.

<!** reklama>Przewodniczący Rady Osiedla Czyżkówko Edward Sell duże nadzieje wiąże z Centrum Edukacji, Kultury i Sportu, które powstaje przy Zespole Szkół nr 29 przy ul. Koronowskiej. - Szkoła otrzyma nowe skrzydło, salę gimnastyczną, a przy okazji będzie w końcu miejsce na prowadzenie działań kulturalnych. Dotąd, ponieważ szkoła pracuje na dwie zmiany, nie zawsze udawało nam się „wbić” między zajęciami - mówi Edward Sell.

Czyżkówko może pochwalić się liczną grupą twórców. Mieszka tu znany malarz Waldemar Kakareko oraz poeta i prozaik (przy okazji radny) Stefan Pastuszewski. W życie kulturalne angażują się też twórcy amatorzy. - Na wiosnę przyszłego roku planujemy Galę Piosenki ze Starych Płyt. Działa u nas grupa teatralna, a ostatnim pomysłem jest przegląd filmów, poruszających ważne problemy społeczne. Liczymy na to, że zachęcimy do aktywności młodych ludzi - mówi Ewa Meszyńska z RO Czyżkówko, zajmująca się integracją lokalnej społeczności.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski