
Edward Mordake
Edward Mordake – dziewiętnastowieczny, angielski dziedzic tytułu para, który posiadał dodatkową twarz z tyłu głowy. Dodatkowa twarz nie mogła jeść, ani też głośno mówić, jednak widziano, jak śmiała się, gdy Mordake… płakał.
Biedny Edward miał błagać angielskich lekarzy, aby usunęli tę okropną, demoniczną twarz, twierdząc, że szepcze do niego nocami. Żaden medyk nie chciał się jednak podjąć operacji. Mordake popełnił samobójstwo w wieku zaledwie 23 lat.

Stefan Bibrowki
Naszą przygodę z postaciami z cyrków osobliwości kończymy rodzimym akcentem. Stefan Bibrowki (Człowiek Lew) urodził się w Polsce, z wrodzoną hipertrychozją, czyli zespołem nadmiernego owłosienia. Występował w całej Europie, a także Stanach. Również uchodził za inteligentnego, władał kilkoma językami i cenił sobie maniery oraz… dobrze skrojone garnitury.

Cyrk osobliwości. Historia ludzi, którzy byli atrakcją w cyrkach [zdjęcia]
Człowiek o dwóch twarzach, człowiek-słoń, kobieta z brodą… Nie, to nie są baśniowe postacie, ale ludzie, którzy stanowili nie lada atrakcję w tzw. cyrkach osobliwości.
Cyrki osobliwości były niezwykle popularne w XIX wieku. Z początkiem wieku XX, kiedy nauka, a przede wszystkim wiedza medyczna zaczęła się szybko rozwijać, przestały jednak święcić triumfy wśród gawiedzi, która w przedziwnych cyrkowych postaciach zaczęła dostrzegać ludzi chorych, cierpiących, o mocno zdeformowanych ciałach.
Wśród występujących w obwoźnych cyrkach osobliwości, szukający emocji i sensacji widzowie mogli „podziwiać” ludzi z wieloma dysfunkcjami czy rzadkimi chorobami. Można było zobaczyć również ludzi bardzo wysokich, otyłych, chudych czy… wytatuowanych.
Choć dla wielu pokazy w cyrku osobliwości wiązały się z upokorzeniem, a nawet bólem, niektórzy z występujących widzieli w nich możliwość dobrego zarobku, a także wielkiej popularności.