MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Integracyjne dla Cudzoziemców w Bydgoszczy pomaga uchodźcom z Ukrainy

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
W Centrum Integracyjnym dla Cudzoziemców Ukraińcy mieszkający w Bydgoszczy uczą się języka polskiego w czterech grupach liczących po dwadzieścia osób.
W Centrum Integracyjnym dla Cudzoziemców Ukraińcy mieszkający w Bydgoszczy uczą się języka polskiego w czterech grupach liczących po dwadzieścia osób. Arkadiusz Wojtasiewicz
80 obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Bydgoszczy, uczy się języka polskiego w nowym Centrum Integracyjnym dla Cudzoziemców. Zainteresowanie jest jednak większe i organizatorzy szukają kolejnych nauczycieli, którzy mogliby pomóc uchodźcom.

Zobacz wideo: Ukrainki posprzątały ogród zoologiczny w Bydgoszczy

od 16 lat

- Próbujemy pomagać obywatelom Ukrainy odnaleźć się w rzeczywistości tu, na miejscu, w Bydgoszczy - mówi Stefan Pastuszewski, który od 16 sierpnia jest koordynatorem nowego Centrum Integracyjnego dla Cudzoziemców Fundacji ADRA Polska.

Instytucja mieści się przy ulicy Dworcowej 57. Powstała z ramienia fundacji ADRA, której celem jest niesienie pomocy ofiarom wojen, uchodźcom, rodzinom i przeciwdziałanie ubóstwu. Działacze fundacji zwrócili się kilka miesięcy temu do prowadzonego przez Stefana Pastuszewskiego Polsko-Ukraińskiego Stowarzyszenia Pracy Społecznej.

To Cię może też zainteresować

- Fundacja widziała, że działamy sprawnie i energicznie i zaproponowała nam współpracę - mówi z kolei wiceprezes stowarzyszenia, Lilija Zahnitko. Mieszka w Bydgoszczy od pięciu lat z dwójką dzieci. W tym czasie udzielała się społecznie i m.in. organizowała koncerty w ramach działalności stowarzyszenia.

Festiwal nowi nazwę "Barwy Muzyki". Jego tegoroczna edycja w bydgoskim MCK była szczególna, bo odbywała się w cieniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Już wcześniej stowarzyszenie otworzyło w Bydgoszczy świetlicę środowiskową dla dzieci. Są w niej prowadzone zajęcia językowe, ale też, np. artystyczne dla pociech osób przybywających z Ukrainy.

Nie tylko pomoc w nauce języka

Jak wylicza Stefan Pastuszewski, obecnie w Centrum Integracyjnym dla Cudzoziemców Ukraińcy mieszkający w Bydgoszczy uczą się języka polskiego w czterech grupach liczących po dwadzieścia osób. Zainteresowanie jest jednak o wiele większe, dlatego organizatorzy zajęć starają się zachęcić bydgoskich nauczycieli do pomocy. - Szczególnie potrzebujemy osób, które znają też język ukraiński albo rosyjski, tak by mogli jeszcze efektywniej kontaktować się z osobami, które przychodzą na zajęcia - podkreśla Lilija Zahnitko.

Ostatnio pani Liliji udało się namówić do współpracy nauczycielkę ze szkoły, w której uczy się jej córka.

Nauka polskiego to tylko część działalności Centrum Integracyjnego dla Cudzoziemców. Wcześniej już wydawano w nim wyprawki szkolne dla dzieci. Uchodźcy, którzy zwracają się po pomoc, mogą liczyć również na rady w kwestiach dotyczących załatwiania spraw urzędowych. - Staramy się dawać potrzebującym takie narzędzia by jak najlepiej zintegrowali się - mówi Stefan Pastuszewski.

Przy ulicy Dworcowej działa również punkt, w którym rodzice mogą zostawić dzieci pod opieką, by móc, np. iść do lekarza, czy załatwić sprawę w urzędzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Centrum Integracyjne dla Cudzoziemców w Bydgoszczy pomaga uchodźcom z Ukrainy - Gazeta Pomorska

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski