
2 czerwca 1420 roku w bydgoskim klasztorze karmelitów odbył się uroczysty pogrzeb członka tego zakonu Stanisława z Poznania zwanego Bydgostą, który poniósł śmierć podczas misji chrystianizacyjnej w Prusach. Późniejsze próby zakonników wykreowania ze Stanisława męczennika nie udały się.

2 czerwca 1864 roku odbywa swoje zebranie organizacyjne ochotnicza straż pożarna w Bydgoszczy powstała z inicjatywy kupca Karola Wenzla. Działała do 1901 roku, posiadając swój magazyn w kościele Klarysek. Zawodowa straż pożarna powstała w Bydgoszczy w 1872 roku.

2 czerwca 1919 roku na wieść o podjętej podczas rokowań pokojowych w Wersalu decyzji o przyznaniu Bydgoszczy Polsce odbył się masowy protest niemieckich mieszkańców Bydgoszczy. Wielotysięczny pochód wstrzymał ruch tramwajowy. Uczniowie ze znaczkami narodowymi i transparentami szli ulicami, duchowni wygłaszali przemówienia na Nowym i Starym Rynku. „Był to obraz, jakiego Bydgoszcz dotychczas nie widziała” - zapisał w swoich pamiętnikach kronikarz Alfred Cohn.

2 czerwca 1939 roku po majowych opadach wezbrała woda w Wiśle. Na wodowskazie na śluzie w Brdyujściu woda przekroczyła stan alarmowy, jednak do powodzi nie doszło, bo jeszcze wieczorem poziom wody zaczął opadać.