Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz wraca do życia po ataku zimy [kalendarium, 8 stycznia]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Narodowe Archiwum Cyfrowe/zdjęcie ilustracyjne
Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się w Bydgoszczy 8 stycznia.

8 stycznia 1878 roku miało miejsce otwarcie bydgoskiego ośmioletniego gimnazjum królewskiego w nowo wybudowanym gmachu przy pl. Wolności, gdzie dziś mieści się Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bydgoszczy.

8 stycznia 1891 roku drukarz Stanisław Tomaszewski wspólnie z Niemcem Josephem Blumenkampem założył drukarnię przy ulicy Długiej w Bydgoszczy. Po spłaceniu wspólnika po dwóch latach Tomaszewski współpracował już tylko z Polakami, wydając pisma, gazety, kalendarze i broszury w języku polskim.

8 stycznia 1919 roku niemiecki sąd wojskowy w Bydgoszczy rozpoczął rozpatrywanie spraw powstańców wielkopolskich, którzy dostali się do niemieckiej niewoli lub jako ranni trafili do niemieckich lazaretów. Wszystkim przedstawiano zarzuty dezercji z wojska pruskiego i bunt przeciwko legalnej władzy. Było wiele wyroków śmierci.

8 stycznia 1921 roku miało miejsce otwarcie Wielkopolskiej Papierni zbudowanej nad Brdą na Czyżkówku w Bydgoszczy na terenie 8 tys. m kw. Pierwszym dyrektorem zakładu został Leon Sioda. Po II wojnie papiernię upaństwowiono i odtąd funkcjonowała jako Bydgoskie Zakłady Papiernicze aż do likwidacji pod koniec XX wieku. Zabudowania fabryczne rozebrano kilkanaście lat później.

Tego dnia w nieistniejącym już Domu Polskim przy ulicy Warmińskiego odbył się wielki patriotyczny więc w obronie zagrożonych praw polskich do Górnego Śląska.

8 stycznia 1925 roku w południe nastąpiło uroczyste poświęcenie nowo otwartej w budynku po byłych zakładach meblowych fabryki żarówek Polon przy ul. Warmińskiego 9.

8 stycznia 1940 roku bydgoska firma budowlana Richarda Mielkego przystąpiła do rozbiórki zachodniej pierzei Starego Rynku wraz z kościołem pojezuickim, w którym tego dnia o godz. 8 rano odbyła się ostatnia msza. Do prac rozbiórkowych zatrudniono bezrobotnych Polaków.

8 stycznia 1947 roku w dawnym zborze ewangelicko-augsburskim przy ul. Śniadeckich 23 w Bydgoszczy otwarto kino „Gryf”. Pierwszym wyświetlanym filmem były „Zakazane piosenki”. Kino swój żywot zakończyło w 1976 roku, potem budynek zajęła spółdzielnia rzemieślnicza, a następnie bank.

8 stycznia 1955 roku w Spółdzielni Usług Administracyjno-Biurowych w Bydgoszczy powstało pierwsze w mieście biuro kojarzące pary i świadczące tym samym usługi matrymonialne o nazwie „Swatka”.

8 stycznia 1970 roku w Bibliotece Narodowej w Warszawie znaleziono ukrytą w 1939 roku skrzynię z częścią listów i dokumentów królewskich ze zbioru Kazimierza Kierskiego, które były wcześniej własnością biblioteki w Bydgoszczy. Bezcenne znaleziska trafiły do bydgoskiej biblioteki.

8 stycznia 1979 roku po raz pierwszy od ataku zimy w minionego sylwestra w Bydgoszczy życie wróciło do normy – zaczęły kursować regularnie tramwaje i autobusy, w sklepach pojawiły się podstawowe artykuły żywnościowe, normalnie działało ogrzewanie mieszkań, skończyły się przerwy w dostawach prądu.

Zima przełomu lat 1978/1979 była wyjątkowo śnieżna. Od godzin nocnych z 29 na 30 grudnia rozpoczął się napływ mroźnej masy powietrza z północy, co spowodowało, że występujące wówczas opady deszczu zaczęły stopniowo przechodzić w opady śniegu z deszczem i śniegu oraz nasilać się. Tego Sylwestra Polacy zapamiętali na zawsze...Opadom towarzyszył silny wiatr, powodujący szybkie tworzenie się zasp. Chłodny front atmosferyczny przemieszczał się stopniowo na południe, a śnieżyce i gwałtowny spadek temperatury z wartości dodatnich do kilkunastu stopni poniżej zera obejmowały kolejne części kraju.Od 1 stycznia 1979 roku cały kraj był już sparaliżowany przez zaspy i kilkunastostopniowy mróz. Wiele osób, które miały zamiar wybrać się na zabawę sylwestrową musiało pozostać w domu. Ci, którzy dotarli, wracali wyjątkowo długo... ➤➤ Więcej zdjęć na następnych stronach ➤➤ Zdjęcia pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Więcej na następnych stronach.Warto wiedzieć:Rekordowo wysoką pokrywę śnieżną odnotowano: w Suwałkach (84 cm, 16 lutego), Łodzi (78 cm, 2 lutego), Warszawie (70 cm, 31 stycznia), Chojnicach (60 cm, 19 lutego), Szczecinie (53 cm, 19 lutego), Kole (46 cm, 26 lutego), Kielcach (39 cm, 2 lutego) i Poznaniu (29 cm, 20 lutego).(sier, Wikipedia)11 lat na krótkim filmie. Tak "rośnie" cmentarz przy Wiślanej w Bydgoszczy

Tego Sylwestra zapamiętali wszyscy. Zima stulecia 1978/79 r. [zdjęcia]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera