4 grudnia 1520 roku przebywający w Bydgoszczy na sejmie walnym król Zygmunt I Stary wyekwipował przybyłe z Węgier, Litwy i Rusi posiłki wojskowe do Prus Zakonnych. Po ich przybyciu na tereny objęte wojną szybko ogłoszono zawieszenie broni. Tego też dnia król na żądanie szlachty wydał ustawę o kmieciach zwaną konstytucją bydgoską, wprowadzającą większe ciężary pańszczyzny. Chłopi zostali w niej zobowiązani do odrabiania minimum 1 dnia w tygodniu z gospodarstwa łanowego.
4 grudnia 1862 roku ruszyła regularna komunikacja kolejowa na linii bydgosko-warszawskiej przez Toruń, Włocławek, Kutno, Łowicz i Skierniewice, za Toruniem przekraczając granicę zaboru rosyjskiego.
4 grudnia 1919 roku w lokalu Mieczysława Stużyńskiego w nieistniejącym dziś domu przy ul. Nakielskiej 85 odbyło się założycielskie zebranie polskiego koła filatelistów działającego przy Dyrekcji Poczt i Telegrafów w Bydgoszczy.
4 grudnia 1928 roku powstał Kolejowy Klub Wioślarski, dziś działający pod nazwą Bydgostii jako najsilniejszy od wielu lat klub wioślarski w Polsce. Ma w dorobku liczne medale olimpijskie, w tym złote, medale mistrzostw świata i Europy i długą listę sukcesów krajowych.
4 grudnia 1948 roku na gruzach byłej Dynamit Aktien Gesellschaft Bromberg zbudowanej w czasie okupacji powstała Państwowa Wytwórnia Prochu w Łęgnowie, później przekształcona w Zakłady Chemiczne „Zachem”.
Jak dobrze pamiętasz dawną Bydgoszcz? Bydgoszcz z lat 90 - quiz
4 grudnia 1970 roku ze stopni tramwaju linii 6 podczas jazdy na ul. Toruńskiej spadł Tadeusz G., główny oskarżony w procesie o spalenie zagłuszarki zachodnich rozgłośni radiowych na Wzgórzu Dąbrowskiego 18 listopada 1956 roku, który po wyjściu z więzienia podjął pracę w „Stomilu”. G. dostał się pod koła tramwaju i był wleczony 150 m. Po przewiezieniu do szpitala zmarł.
4 grudnia 1977 roku wielka awaria wodociągowa objęła niemal pół Bydgoszczy. Od godzin rannych w związku z ogromnym spadkiem ciśnienia praktycznie w całej lewobrzeżnej części miasta brakowało wody. Awaria została usunięta dopiero następnego dnia rano.
4 grudnia 1979 roku w godzinach rannych nad Bydgoszczą przeszła gwałtowna burza połączona z silnymi opadami deszczu, prawdziwa rzadkość meteorologiczna o tej porze roku. Grzmoty i błyskawice rozlegały się przez ok. 15 minut.
4 grudnia 1987 roku w stacji Pogotowia Ratunkowego przy ul. Markwarta bydgoski lekarz chirurg Rafał Stefaniak dokonał unikalnej operacji na otwartym sercu u pacjenta, którego – po ugodzeniu nożem w serce w czasie bójki – przywieziono z Nakła. Operacja powiodła się.