https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoskie kalendarium "Expressu": zobacz, co ważnego i ciekawego zdarzyło się tego dnia przed laty

Krzysztof Błażejewski
facebook.pl/starabydgoszcz

9 listopada 1918 w wyniku wydarzeń na froncie I wojny światowej i nastrojów rewolucyjnych w armii niemieckiej powstaje ferment rewolucyjny także w garnizonie bydgoskim. Po południu ma miejsce nieudany zamach na komendanta garnizonu, gen. Krausego.

9 listopada 1923 w Bydgoszczy powołano Straż Narodową złożoną z członków Związku Hallerczyków, Stowarzyszenia Porządku Publicznego, Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, Bractwa Strzeleckiego i Legii Obrony Konstytucji. Celem było „stanie na straży praworządności i zabezpieczenia mienia państwowego od zamachów elementów wywrotowych”. Do straży zgłosiło akces 1200 osób. Komendantem został kpt. Teofil Reszka.

9 listopada 1930
uroczyście oddano do użytku północny odcinek tzw. kolei francuskiej prowadzący z Nowej Wsi Wielkiej przez Bydgoszcz i Kościerzynę do Gdyni z mostem betonowo-żelaznym przez Brdę w Bydgoszczy. Przejazd pierwszych pociągów oglądały tłumy bydgoszczan na dworcu i wzdłuż torów.

9 listopada 1950 na pl. Bohaterów Stalingradu, czyli Starym Rynku odbył się wielki więc z udziałem 40 tys. mieszkańców miasta i okolic, głównie młodzieży. Zebrani „zademonstrowali swoją niezłomną wolę walki o pokój” z okazji rozpoczynającego się w Warszawie II Światowego Kongresu Obrońców Pokoju.

9 listopada 1954 rozpoczęła się akcja rejestrowania rowerów w Bydgoszczy; wszyscy posiadacze tych jednośladów w mieście byli zobowiązani do zarejestrowania tych pojazdów w przeciągu miesiąca, aczkolwiek nie mieli obowiązku umieszczać na rowerach tabliczek z numerami.

9 listopada 1955 w godzinach rannych doszło do groźnego wykolejenia się tramwaju linii 9 jadącego z ronda Bernardyńskiego na Babią Wieś. Pojedynczy wóz motorowy, jadąc za szybko, wyskoczył na łuku z szyn i przewrócił się. Jedna osoba została ciężko ranna.

9 listopada 1975 zakończono pierwszy etap rozbiórki szyn tramwajowych na ul. Mostowej pomiędzy ul. Grodzką i Starym Rynkiem. Do końca roku na tym odcinku ulicy Mostowej powstał deptak wyłożony płytami lastrykowymi wykonanymi przez spółdzielnię pracy „Tęcza” w Bydgoszczy.

9 listopada 1981 na bydgoskie ulice wyruszyły pierwsze autobusy przegubowe marki „Ikarus” sprowadzone z Węgier. Do Bydgoszczy dotarło ich 25, miały mieć pojemność nawet do 350 osób i zastąpić starsze i mniejsze pojazdy wycofywane z eksploatacji. Ikarusy w Bydgoszczy przeszły przeglądy zerowe, a następnie miały wyruszyć na 500-kilometrowe trasy bez obciążenia. Dopiero po tej próbie miały wejść do służby przewozowej.

9 listopada 1997
w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Męczenników w Fordonie z koncertem wystąpił słynny polski chór chłopięcy „Poznańskie Słowiki”.

9 listopada 1999 ok. godz. 17.30 na ul. Gdańskiej 76 w pobliżu wejścia do Petro Banku grupa napastników posługujących się skradzionym mercedesem dokonała na oczach przechodniów napadu na człowieka niosącego gotówkę z firmy do banku. Mercedesa bandyci porzucili na ul. Kołłątaja. Sprawców napadu nie znaleziono.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Z podanych informacji wynika, że historia Bydgoszczy zaczyna się w XX wieku.
Wcześniej nic się nie działo.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski