Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoskie kalendarium "Expressu". 20 marca

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się w Bydgoszczy 20 marca [Kalendarium]

20 marca 1892 roku miało miejsce założenie w Bydgoszczy drugiego w zaborze pruskim (po Poznaniu) Katolickiego Towarzystwa Robotników Polskich.

20 marca 1938 roku w Bydgoszczy odbył się pierwszy zjazd Stronnictwa Pracy, partii powstałej jesienią 1937 roku z połączenia Narodowej Partii Robotniczej i Chrześcijańskiej Demokracji. Prezesem został wybrany Kazimierz Beyer. Dziesięć dni później, podczas zjazdu wojewódzkiego, prezesem SP na woj. pomorskie został wybrany bydgoszczanin, wydawca „Dziennika Polskiego”, Jan Teska.

20 marca 1946 roku reaktywowane została po wojennej przerwie Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy. Tego dnia w ratuszu odbyło się konstytucyjne zebranie jego członków.

20 marca 1952 roku rozpoczęła się kolejna, czterodniowa wizyta w Bydgoszczy prymasa Polski, kardynała Stefana Wyszyńskiego, w czasie której nawiedził liczne kościoły bydgoskie, aby przypatrzyć się pracy wielkopostnej.

20 marca 1956 roku do Bydgoszczy dotarł transport 10 karetek pogotowia marki Ifa z NRD, co wydatnie poprawiło jakość usług bydgoskiej pomocy doraźnej.

20 marca 1963 roku zaprezentowana została publicznie i przyjęta do realizacji koncepcja „uciepłownienia” śródmieścia Bydgoszczy autorstwa inż. Bogusława Hyckiego. Projekt przewidywał modernizację elektrowni na Jachcicach celem przekształcenia jej także w elektrociepłownię oraz budowę elektrociepłowni EC-II, co miało umożliwić budowę miejskiej linii ciepłowniczej oraz likwidację ponad stu małych ciepłowni. Dwa lata później do sieci podłączono pierwszy budynek przy ul. Bulwarowej. Pomysł ten został zrealizowany w ciągu dekady.

20 marca 1964 roku na Torbydzie wobec kompletu publiczności wystąpiła rewia lodowa z Czechosłowacji. Widowisko popsuł gęsto padający śnieg.

20 marca 1968 roku odbyła się masówka na Starym Rynku w Bydgoszczy, zorganizowana „spontanicznie” przez „świat pracy”. Podobno przyszło 40 tysięcy ludzi. W tej liczbie znalazły się delegacje z wszystkich większych zakładów przemysłowych województwa. Reporterzy ówczesnej prasy odnotowali treść największych transparentów: „Bydgoskie z Wiesławem”, „Oczyścić katedry uniwersyteckie od syjonistów” i „Nie Jasienice będą nas uczyć demokracji”. Przemówienie wygłosił towarzysz Józef Majchrzak, I sekretarz KW PZPR.

Tego samego dnia doszło do wypadku samochodowego na ul. Nakielskiej. „Żuk” należący do BSS „Społem” na skutek awarii układu kierowniczego uderzył w drzewo. Sześć osób odniosło obrażenia. Wioząca część z nich do szpitala karetka miała kolejną kolizję z samochodem osobowym na rondzie Jagiellonów.

20 marca 1970 roku do Bydgoszczy przyjechał płk Stanisław Skalski, as polskiego lotnictwa myśliwskiego, uczestnik wojny obronnej w 1939 roku i bitwy powietrznej o Anglię w czasie II wony światowej. Skalski spotkał się ze środowiskiem lotniczym oraz młodzieżą.

20 marca 1974 roku (a także następnego dnia) w Teatrze Polskim w Bydgoszczy wystawiona została śpiewogra Katarzyny Gaertner do tekstu Ernesta Brylla „Na szkle malowane” z udziałem aktorów warszawskich m.in. Jana Kobuszewskiego, Bronisława Pawlika, Andrzeja Szalawskiego, Janusza Zakrzeńskiego i in.

20 marca 1977 roku po raz pierwszy w Bydgoszczy zorganizowane zostały „Konfrontacje”, cieszący się ogromnym zainteresowaniem cykl seansów przedpremierowych filmów. Przez 7 dni prezentowano je na ekranie kina „Pomorzanin”. Wśród prezentowanych obrazów znalazły się tylko dwa filmy zachodnie: „Taksówkarz” i „Nakarmić kruki”. Do nich dołożono m.in. „Tabor wędruje do nieba” (ZSRR) oraz filmy... kubański, senegalski, bułgarski i polski („Sam na sam”). Koszt karnetu na wszystkie seanse wynosił 150 zł.

20 marca 1978 roku na ulice Bydgoszczy wyjechał pierwszy w mieście nowoczesny tramwaj typu 105-N posiadający 250 miejsc dla pasażerów i rozwijający prędkość do 70 km na godzinę. Tramwaj skierowano na linię numer 8.

20 marca 1995 roku do Bydgoszczy na tydzień przyjechał ostatni prezydent RP na uchodźstwie, Ryszard Kaczorowski, który w 2010 roku zginął w katastrofie smoleńskiej. Prezydent przybył do miasta prywatnie, by odwiedzić swojego zięcia Bogusława Szulca, wiceprezesa bydgoskiej firmy z kanadyjskim kapitałem „Ibis”. W czasie pobytu znalazł czas na spotkanie z władzami miasta i zwiedzenie targów INTERPIEK '95.

20 marca 2017 roku powstała pierwsza w Bydgoszczy „jadłodzielnia”. Usytuowana była na terenie kampusu Wyższej Szkoły Gospodarki przy ul. Naruszewicza. Każdy mieszkaniec miasta mógł tu zostawić jedzenie dla potrzebujących. Punkt ten cieszył się od początku dużym zainteresowaniem i doczekał się naśladowców w innych częściach miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera