https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoskie kalendarium: 15 stycznia: 17 godzin opóźnienia pociągu z Katowic

Krzysztof Błażejewski
Ponad 180 tysięcy fotografii z Narodowego Archiwum Cyfrowego www.nac.gov.pl

15 stycznia 1924 roku odbył się wielki więc protestacyjny w tzw. sali Jabłońskiej przy ul. Marcinkowskiego z powodu „bezprawnego wydalania rodaków naszych z Niemiec”, czyli odbierania Polakom prawa do pracy na terenie państwa naszych zachodnich sąsiadów.

15 stycznia 1929 roku funkcję archiwariusza miejskiego objął Zygmunt Malewski, związany z miastem przez 15 lat, autor licznych pionierskich prac historycznych o Bydgoszczy. To on ocalił pamięć po malarzu Maksymilianie Piotrowskim i rozpoczął skupowanie jego dzieł dla miejskiego muzeum, a w 1933 roku zainicjował, założył i współredagował „Przegląd Bydgoski” wydawany aż do wojny.

15 stycznia 1930 roku do Bydgoszczy przybył z Gdańska kpt. Jan Żychoń, by objąć dowództwo ekspozytury nr 3, placówki polskiego wywiadu na Niemcy przeniesionej do Bydgoszczy z Poznania. Funkcjonowała z licznymi sukcesami do wybuchu II wojny.

15 stycznia 1955 roku na Starym Rynku odbył się masowy, „spontaniczny” wiec z udziałem załóg zakładów pracy przeciwko odbudowie „nowego Wehrmachtu” i próbie remilitaryzacji Niemiec Zachodnich.

15 stycznia 1960 roku rozpoczęła się w Bydgoszczy i na terenie województwa akcja szczepienia 60 tys. dzieci i młodzieży nową doustną szczepionką przeciwko chorobie Heinego-Medina, pierwszy raz wówczas zastosowaną.

15 stycznia 1962 roku odbyło się zebranie organizacyjne nowo powołanego Miejskiego Komitetu Obywatelskiego Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa. Komitet ten działał w Bydgoszczy do 2015 roku.

15 stycznia 1963 roku w nocy nad Bydgoszcz nadeszły śnieżyce, a po nich nastały wielkie mrozy. Rankiem zaspy śnieżne na dworcu PKP dochodziły do półtora metra wysokości. Pociąg relacji Katowice - Gdynia dotarł do stolicy województwa z 17-godzinnym opóźnieniem. Na dworcu ustawiono koksowniki dla zmarzniętych pasażerów i kolejarzy. Przestały jeździć tramwaje, bo zamarzały zwrotnice, autobusy natomiast grzęzły w zaspach. Nie funkcjonował transport, nie pracowały z powodu braku dostaw zakłady przemysłowe. Nie było też węgla, bo pociągi ze Śląska nie mogły wyjechać. W sklepach brakowało nawet chleba.

Tak bydgoski Dworzec Główny zmieniał się na przestrzeni lat. Oto kilka fotografii z dawniejszych i nie tak odległych czasów.

Bydgoszcz Główna - dawniej i dziś [zobacz zdjęcia]

15 stycznia 1966 roku na scenie Teatru Kameralnego miała miejsce premiera sztuki „Kaligula” autorstwa Alberta Camusa w reżyserii znanego filmowca Bohdana Poręby, wystawiona przez miejscowy zespół Teatru Polskiego.

15 stycznia 1971 roku w mieszkaniu przy ul. Długiej w Bydgoszczy doszło do rodzinnej tragedii. W czasie kłótni pijany Jan P. zabił siekierą swoją żonę Krystynę, matkę trojga dzieci. W listopadzie tego roku został skazany na karę 10 lat pozbawienia wolności.

15 stycznia 1978 roku w Bydgoszczy zmarł w wieku 87 lat Teofil Ociepka, znany polski malarz prymitywista, pochodzący ze Śląska, który ostatnie 10 lat swojego życia spędził w Bydgoszczy. Pochowany został na cmentarzu komunalnym przy ul. Lotników.

15 stycznia 1981 roku w Bydgoszczy odbyła się Krajowa Konferencja „Solidarności Chłopskiej”, podczas której uchwalono m.in. współdziałanie na terenie całego kraju ze strukturami NSZZ „Solidarność”.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski