Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bez mocnego alkoholu w "nocnym" w Bydgoszczy. Kalendarium bydgoskie 10 lutego

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
10 lutego 1961 roku w Bydgoszczy otwarto pierwszy sklep nocny. „Spożywczak” przy pl. Wolności świadczył swoje usługi do północy, ciesząc się ogromnym zainteresowaniem. Spóźnieni klienci kupowali przede wszystkim wyroby garmażeryjne, wędliny i wina. Mocniejszych trunków w sklepie nie było.
10 lutego 1961 roku w Bydgoszczy otwarto pierwszy sklep nocny. „Spożywczak” przy pl. Wolności świadczył swoje usługi do północy, ciesząc się ogromnym zainteresowaniem. Spóźnieni klienci kupowali przede wszystkim wyroby garmażeryjne, wędliny i wina. Mocniejszych trunków w sklepie nie było. pixabay
Zobacz, co jeszcze ciekawego i ważnego wydarzyło się w Bydgoszczy 10 lutego.

10 lutego 1838 roku bydgoski kościół pobernardyński został przekształcony w kościół garnizonowy pod wezwaniem św. Jerzego przeznaczony zarówno dla żołnierzy katolików, jak i ewangelików.

10 lutego 1920 roku na polecenie kardynała Edmunda Dalbora, arcybiskupa gnieźnieńskiego, prymasa Polski, od godz. 12 przez 15 minut biły dzwony we wszystkich bydgoskich kościołach, obwieszczając dokonujące się właśnie w Pucku zaślubiny Polski z morzem.

10 lutego 1929 roku zapisał się w historii jako najzimniejszy dzień w Bydgoszczy, od kiedy poczęto notować temperatury powietrza. Tego dnia rano stacja meteorologiczna na Szwederowie zanotowała 34,6 st. poniżej zera. Jeszcze w południe w cieniu mróz sięgał minus 27 st. W Bydgoszczy na tydzień zamarzły wszystkie wodociągi i pompy. Tego samego dnia w Zakopanem było – 37,5 st.

10 lutego 1946 roku na skutek odwilży i wezbrania wód w Starym Kanale Bydgoskim przerwana została grobla przy V śluzie. Wyrwa miała długość 200 metrów. Zalaniu uległy m.in. ogrodnictwa przy Czarnej Drodze oraz tereny położone na północ od kanału aż do ul. Śląskiej. Tylko dzięki szybkiej reakcji pracowników zarządu dróg wodnych i otwarciu wszystkich śluz dolnych nadmiar wody spłynął do Brdy i udało się uniknąć powodzi.

10 lutego 1947 roku Starostwo Grodzkie w Bydgoszczy ukarało wysoką grzywną właścicielkę restauracji „Adria” Otylię Z. oraz odebrało jej koncesję na prowadzenie lokalu za to, że w tzw. dniu bezmięsnym (poniedziałek) serwowała klientom dania mięsne.

10 lutego 1950 roku na sesji Miejskiej Rady Narodowej zaprezentowany został projekt nowego herbu Bydgoszczy autorstwa Kazimierza Boruckiego z uwzględnieniem Krzyża Grunwaldu nadanego miastu w 1946 roku. Do realizacji pomysłu nie doszło nigdy.

Taką Bydgoszcz podziwiać można tylko na starych widokówkach. Prezentujemy kartki pocztowe z końca ubiegłego wieku oraz te troszkę młodsze, kolportowane do 1945 roku. Zobaczcie, jak kiedyś wyglądała Bydgoszcz...Zobaczcie stare pocztówki z Bydgoszczy >>>

Dawna Bydgoszcz na starych widokówkach! [zdjęcia, ryciny, pocztówki]

10 lutego 1961 roku w Bydgoszczy otwarto pierwszy sklep nocny. „Spożywczak” przy pl. Wolności świadczył swoje usługi do północy, ciesząc się ogromnym zainteresowaniem. Spóźnieni klienci kupowali przede wszystkim wyroby garmażeryjne, wędliny i wina. Mocniejszych trunków w sklepie nie było.

10 lutego 1965 roku w klubie MPiK przy Al. 1 Maja w Bydgoszczy w ramach kolejnej „Środy literackiej” miało miejsce spotkanie z przedstawicielami redakcji „Życia Literackiego”, Włodzimierzem Maciągiem, Jerzym Madeyskim i pisarką Wisławą Szymborską, późniejszą laureatką nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

10 lutego 1966 roku w Klubie ZBoWiD na osiedlu Leśnym w Bydgoszczy odbył się wieczór autorski popularnego wówczas prozaika Wojciecha Żukrowskiego, który mówił o swoim pobycie w Laosie.

10 lutego 1976 roku w domu towarowym „Jedynak” przy Al. 1 Maja w Bydgoszczy na wydzielonym stanowisku można było zakupić towary z Bułgarii. Największym powodzeniem cieszyły się ciepłe rękawiczki.

10 lutego 1980 roku wcześnie rano miało miejsce uroczyste pożegnanie na udekorowanym peronie I dworca PKP Bydgoszcz Główna delegatów z całego woj, bydgoskiego udających się „Kujawiakiem” do Warszawy na VIII Zjazd Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Stare, czarno-białe fotografie wspaniale pokazują, jak na przestrzeni lat zmieniło się nasze miasto. Niektórych budynków niestety nie ma już na mapie Bydgoszczy, ale fotografie wspaniale oddają ich klimat. Zobacz, jak prezentuje się Bydgoszcz na przedwojennych zdjęciach >>

Bydgoszcz na archiwalnych zdjęciach [archiwalne zdjęcia]

10 lutego 1982 roku przywrócono w Bydgoszczy międzymiastową łączność telefoniczną, wstrzymaną podczas wprowadzania stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku. Rozmowy były jednak „kontrolowane”, w dodatku niemożliwe były połączenia z Trójmiastem.

10 lutego 1997 roku podczas walnego zgromadzenia prezesem powstałego w mieście Towarzystwa Budownictwa Społecznego mającego budować tanie mieszkania, wybrany został Jerzy Drożniewski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera