Benedykt Szreder pożegnał się ze sztangą

Małgorzata Pieczyńska
Sztangiści z Polski, Niemiec i Czech rywalizowali w Bydgoszczy podczas Międzynarodowego Pucharu Polski w Wyciskaniu Sztangi Leżąc „XII Łuczniczka 2011”.

<!** Image 2 align=none alt="Image 174463" sub="Za udane lata spędzone na pomoście Benedyktowi Szrederowi (drugi z prawej) podziękowali (od lewej) Robert Szaj, prezes Polskiego Związku Sportów Niepełnosprawnych, Andrzej Ofczyński, prezes Triumfu Startu,
i Jerzy Mysłakowski, trener koordynator kadry narodowej Fot. archiwum">Bydgoskie zawody były wyjątkowe dla czołowego zawodnika Triumfu Startu - Benedykta Szredera, który po 22 latach postanowił zakończyć sportową karierę. W tym czasie zdobył aż 8 tytułów mistrza Polski oraz reprezentował nasz kraj w mistrzostwach Europy. Na pomoście Zawiszy w ostatnim podejściu zajął drugie miejsce, wyciskając 180 kg w kategorii +100 kg.

W zawodach wystartowali sztangiści z 10 klubów, wśród nich byli kadrowicze - Paulina Przywecka i Rafał Roch z Triumfu Startu Bydgoszcz.

<!** reklama>Oboje potwierdzili wysoką formę. Przywecka wygrała rywalizację w wadze do 56 kg - 85 kg, a Roch zwyciężył w kat. do 48 kg - 135 kg. Przypomnijmy, że bydgoszczanie wywalczyli już minima kwalifikacyjne na igrzyska. Spore szanse, aby do nich dołączyć, ma Marcin Spychalski, który zajął trzecie miejsce w kat. 67,5 kg, a wynikiem 155 kg ustanowił swój nowy rekord życiowy.

Ponadto w Pucharze Polski wystartowali: kat. 56 kg - 4. Marcin Pawlicki - 90 kg, kat. +100 kg - 5. Grzegorz Kowalewski - 112,5 kg i Kinga Kępczyk (nie została sklasyfikowana).

- Na pomoście Zawiszy zmagania niepełnosprawnych siłaczy oceniali sędziowie IPC z Rumunii i Ukrainy, dzięki temu wyniki uzyskane podczas turnieju w Bydgoszczy zostały umieszczone na listach rankingowych, a to zwiększa szanse naszych zawodników na zakwalifikowanie się na paraolimpiadę w Londynie - podkreśla Andrzej Ofczyński, trener kadry narodowej juniorów i zarazem prezes Triumfu Startu Bydgoszcz.

Bydgoski klub odniósł także sukces organizacyjny. - Władze federacji IPC oraz Polskiego Związku Sportów Niepełnosprawnych zaproponowały nam, organizację mistrzostwa Europy w 2012 roku. Osobiście jest to moje marzenie - mówi trener Ofczyński.