Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Awaria sieci ciepłowniczej na bydgoskich Kapuściskach [KALENDARIUM BYDGOSKIE na 4 STYCZNIA]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Sprawdźcie, co jeszcze wydarzyło się 4 stycznia w Bydgoszczy.
Sprawdźcie, co jeszcze wydarzyło się 4 stycznia w Bydgoszczy. archiwum/zdjęcie ilustracyjne
Przygotowaliśmy dla was listę ważnych wydarzeń z historii Bydgoszczy, które miały miejsce 4 stycznia. Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 4.01 w Bydgoszczy [KALENDARIUM BYDGOSKIE, KALENDARIUM 4 STYCZNIA, WAŻNE WYDARZENIA W BYDGOSZCZY].

4 stycznia 1769 roku pod Bydgoszczą doszło do potyczki pomiędzy konfederatami wielkopolskimi a wojskami rosyjskimi pustoszącymi Rzeczpospolitą. Bitwa zakończyła się zwycięstwem strony polskiej.

4 stycznia 1810 roku władze departamentowe Księstwa Warszawskiego zleciły rozpoczęcie druku dwujęzycznej „Gazety Bydgoskiej” („Bromberger Zeitung”), pisma mającego za zadanie informowanie społeczeństwa o aktualnych wydarzeniach rozgrywających się w Europie. Gazeta ukazywała się prawdopodobnie tylko do 10 czerwca 1810 roku.

4 stycznia 1919 roku w Bydgoszczy odbyły się rokowania między Komisariatem Naczelnej Rady Ludowej, która dzień wcześniej przejęła władzę na terenach opanowanych przez powstańców wielkopolskich a siłami niemieckimi. Delegacji polskiej przewodniczył Wojciech Korfanty.

4 stycznia 1922 roku „Gazeta Bydgoska” poinformowała o planach utworzenia akademii wyższych nauk społecznych, politycznych i handlowych w Bydgoszczy. W tym celu w połowie miesiąca do Bydgoszczy przybyć miał prof. Michał Rostworowski, dyrektor krakowskiej Polskiej Szkoły Nauk Politycznych. Planów tych nigdy nie zrealizowano.

4 stycznia 1927 roku odbyło się zebranie organizacyjne zwolenników endecji w Bydgoszczy, na którym - w reakcji na przewrót majowy Józefa Piłsudskiego - powołano Obóz Wielkiej Polski. W zebraniu uczestniczyły 22 osoby, oboźnym grodzkim wybrano architekta Józefa Grodzkiego. Miesiąc później w Bydgoszczy zorganizowano zjazd Dzielnicy Zachodniej OWP, na który przyjechał osobiście Roman Dmowski. W 1932 roku organizacja ta została rozwiązana przez sanacyjne władze administracyjne.

4 stycznia 1937 roku miało miejsce otwarcie przy Teatrze Miejskim na pl. Teatralnym bydgoskiego studia Rozgłośni Polskiego Radia w Toruniu połączone z inauguracyjnym odczytem prezydenta miasta Leona Barciszewskiego o znaczeniu Bydgoszczy w życiu Pomorza nadanym na fali ogólnopolskiej.

4 stycznia 1939 roku Stowarzyszenie Architektów RP na zlecenie zarządu Bydgoszczy ogłosiło konkurs powszechny na szkicowy projekt gmachu nowego ratusza w Bydgoszczy. Termin składania prac wyznaczono na 7 marca, a główną nagrodą była suma 6000 złotych.

4 stycznia 1946 roku doszło w Bydgoszczy do zawarcia nietypowego związku małżeńskiego. Najstarszy pan młody w dziejach miasta, emerytowany kolejarz Franciszek Ksawery liczył sobie lat 80, jego wybranka miała 48 wiosen.

4 stycznia 1953 roku funkcję redaktora naczelnego ukazującego się w Bydgoszczy „Ilustrowanego Kuriera Polskiego” objął działacz Stronnictwa Demokratycznego Witold Lassota, były oficer AK, adiutant dowódcy 30 Wołyńskiej Dywizji Piechoty, zesłaniec syberyjski, ukrywający się po wojnie pod zmienionym nazwiskiem, a następnie pracownik Urzędu Kontroli Prasy i Wydawnictw w Toruniu. Był naczelnym najdłużej w Polsce, fotel swój opuścił dopiero po 33 latach, wiosną 1986 roku.

4 stycznia 1973 roku nastąpiło otwarcie Zakładu Form Tworzyw Sztucznych „Formet” na Glinkach, „córki” Bydgoskiej Fabryki Narzędzi, jednej z nowocześniejszych fabryk w Bydgoszczy, wybudowanej kosztem 250 mln zł. W najlepszych latach zakład zatrudniał ponad 1000 pracowników.

4 stycznia 1982 roku w Warszawie milicja znalazła ukrywającego się od września 1981 roku uciekiniera z bydgoskiego aresztu śledczego, który wykorzystał sytuację powstałą podczas buntu aresztowanych. 28-letni Andrzej K., osaczony, zaczął strzelać do milicjantów i został ujęty dopiero po postrzeleniu go.

4 stycznia 1983 roku w związku z likwidacją połączenia lotniczego z Warszawą PBP „Orbis” uruchomiło codzienne połączenie autobusowe Bydgoszczy ze stolicą. Autobusy marki „TAM” wyjeżdżały spod siedziby LOT-u przy ul. Konarskiego rano i wracały wieczorem.

Tego samego dnia doszło do wielkiej awarii sieci ciepłowniczej na bydgoskich Kapuściskach. Przez kilkanaście godzin nie było ogrzewania w większości bloków na tym osiedlu.

4 stycznia 1996 roku Prasowe Zakłady Graficzne w Bydgoszczy sprzedały tytuł popularnego w mieście „Ilustrowanego Kuriera Polskiego” spółce „Infor”. To był kolejny krok prowadzący do upadku gazety.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera