W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że zgodnie z zapowiedzią prezesa zarządu Miejskich Wodociągów i Kanalizacji z ostatniej sesji Rady Miasta Bydgoszczy (pod koniec lutego) w ubiegłym tygodniu zakończyły się roboty na Mickiewicza i Stawowej-Lotników. Terminu 8 marca nie udało się dotrzymać w przypadku ulic Staszica i Skorupki – tu wykonawcy podali nowe daty, odpowiednio 13 i 15 marca.
Dodatkowo na sesji przekazano, że do 15 marca (piątek) zakończą się roboty na ulicach Ugory i Gołębiej. Zapytaliśmy spółkę MWiK o to, czy prace na wskazanych odcinkach zostały zakończone, termin zakończenia utrudnień, a także o inne adresy, gdzie roboty dobiegły końca.
– Stan wymienionych ulic przedstawia się następująco:
Ugory – otwarta dla ruchu 15.03;
Staszica – otwarta dla ruchu 16.03.
Od soboty 16 marca ruch powróci także na ulice Pomorską i Bocianowo – przekazuje „Expressowi Bydgoskiemu” spółka MWiK. Niestety są i gorsze wiadomości.
– Prace związane z odtworzeniem nawierzchni na ulicy Skorupki zakończą się według podanego przez wykonawcę terminu 22 marca. Wykonawca zadeklarował również, że prace na ulicy Gołębiej zakończą się 30 marca – dodaje MWiK.
Według informacji spółki, na pozostałych ulicach, gdzie są jeszcze utrudnienia, prace wykończeniowe dobiegają końca. Kolejny z przewidywanych, zadeklarowanych na sesji terminów, dotyczy finalizacji robót do 5 kwietnia na ul. Kościuszki.
Inwestycja z historią
Dokończenie realizacji wspieranego unijnymi środkami projektu budowy i przebudowy kanalizacji deszczowej w Bydgoszczy wystartowało pod koniec maja, a na dobre ruszyło w wakacje. W ramach inwestycji do realizacji wyznaczono 108 zadań, z czego 37 zostało wykonanych wcześniej, zanim MWiK rozwiązał umowę z poprzednim wykonawcą, który nie uporał się z realizacją inwestycji w terminie (2020 r.). Na wszystkie pozostałe miejska spółka podpisała umowy do realizacji w ubiegłym roku.
Realizacja dużego projektu budowy i przebudowy kanalizacji deszczowej w Bydgoszczy miała potrwać do 11 grudnia 2023 roku. W tym terminie spółka poinformowała, że wszystkie prace technologiczne umożliwiające funkcjonowanie zbiorników, objęte projektem, zostały zrealizowane na czas. Po nich wciąż jednak zostały miejsca, gdzie konieczne było przeprowadzanie robót wykończeniowych.
W konkursie NFOŚiGW bydgoski projekt uzyskał najwyższe unijne dofinansowanie z dostępnych w konkursie środków (łączna wartość to 258 mln zł, z czego 154,8 jest wspomagane grantem). Zakończenie prac 11 grudnia było istotne z punktu widzenia rozliczenia funduszy pozyskanych z UE. W grudniu prezes MWiK poinformował, że z uwagi na „szybkie tempo prac i zakres zadania” NFOŚiGW przyznał dodatkowe 20 mln zł na realizację programu
