8 października 1920 roku po raz pierwszy do polskiej już Bydgoszczy przyjechał z wizytą duszpasterską prymas Polski, arcybiskup gnieźnieński ks. kard. Edmund Dalbor.
8 października 1932 roku pisarz Adam Grzymała-Siedlecki, który z Krakowa przeniósł się na stałe do Bydgoszczy, ofiarował bibliotece miejskiej książki i gazety z prywatnego księgozbioru Włodzimierza Lenina z odręcznymi notatkami na marginesach. Po II wojnie zbiór ten pojechał do Moskwy.
8 października 1934 roku po raz czwarty w Bydgoszczy wystąpiła najpopularniejsza piosenkarka międzywojnia Hanka Ordonówna. Jej recital cieszył się ogromnym zainteresowaniem bydgoszczan.
8 października 1937 roku w Bydgoszczy w sali gimnazjum Mikołaja Kopernika w ramach inauguracji roku koncertowego jako pianista wystąpił po raz pierwszy w mieście Witold Małcużyński, który pół roku wcześniej zajął trzecie miejsce w III Konkursie Chopinowskim. Wirtuoz zagrał utwory Fryderyka Chopina i sonatę fortepianową Appasionata Beethovena.
8 października 1963 roku do Bydgoszczy na obchody 20-lecia powstania Ludowego Wojska Polskiego przybyła delegacja generałów oficerów Armii Radzieckiej z gen. armii Stanisławem Popławskim, dowódcą I Armii WP w 1945 roku. Dwa dni później został on obdarzony odznaką „Bydgoszcz Zasłużonemu Obywatelowi”.
8 października 1965 roku w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy z recitalem fortepianowym wystąpił pianista z Francji Bernard Ringeissen, laureat IV nagrody na V Konkursie Chopinowskim w 1955 roku.
8 października 2004 roku Akademia Medyczna im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy przekształciła się w Collegium Medicum UMK w Toruniu.
Tego samego dnia miało miejsce podpisanie umowy o miastach partnerskich pomiędzy Bydgoszczą a Patras (Grecja).
