Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ale korowód! Konie, kucyki i tarpany przedefilowały ulicą Gdańską [kalendarium bydgoskie, 5 grudnia]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Narodowe Archiwum Cyfrowe/zdjęcie ilustracyjne
Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się w Bydgoszczy 5 grudnia.

5 grudnia 1480 roku miało miejsce erygowanie i ufundowanie przez biskupa włocławskiego Zbigniewa Oleśnickiego klasztoru Bernardynów w Bydgoszczy. Zgodę na to wydał król Kazimierz Jagiellończyk. Budowę przypuszczalnie murowanego kościoła pw. św. Franciszka i św. Hieronima oraz klasztoru ukończono pięć lat później. W 1545 roku obydwa budynki spłonęły w wyniku pożaru powstałego od uderzenia pioruna.

5 grudnia 1864 roku pożar strawił tzw. koszary huzarskie w Bydgoszczy zbudowane z resztek murów zamkowych usytuowane na lewym brzegu Brdy, w miejscu, gdzie dziś wznosi się gmach poczty.

5 grudnia 1919 roku odbyło się pierwsze przedstawienie teatralne w języku polskim w Teatrze Miejskim w wykonaniu objazdowego Teatru Polskiego prowadzonego przez Ludwika Dybizbańskiego z Poznania. W ciągu prawie czterech miesięcy pobytu w mieście teatr ten dał 34 przedstawienia.

5 grudnia 1945 roku na konsekrację kościoła pw. św. Antoniego z Padwy na Czyżkówku przybył do Bydgoszczy prymas Polski, kardynał August Hlond.

5 grudnia 1954 roku odbyły się pierwsze powojenne „wybory” do rad narodowych. Frekwencja w Bydgoszczy wyniosła 96 proc. Bydgoszcz została obdarowana liczbą 150 radnych i 50 zastępców radnych, w odpowiednich proporcjach byli to przedstawiciele inteligencji, robotników i chłopów, partii i organizacji społecznych oraz związkowych.

5 grudnia 1964 roku w Bydgoszczy zmarł Bogusław Sujkowski (ur. 14 lipca 1900 r.), leśnik, nadleśniczy w Bydgoszczy i Jachcicach, literat, autor poczytnych powieści historycznych zarówno z dziejów Polski, dziejów starożytnych i historii ludów pozaeuropejskich. Sujkowski został pochowany na cmentarzu na Bielawkach.

5 grudnia 1974 roku głównymi ulicami Bydgoszczy, z ul. Sułkowskiego na Stary Rynek przejechał barwny korowód, w którego składzie znalazła się m.in. platforma z modelami i modelkami reklamującymi odzież będącą do nabycia w sklepach Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Tekstylno-Odzieżowego, a także kucyki, tarpany i konie wraz z powozami pochodzące ze stadniny przy PRG w Kusowie.

5 grudnia 1977 roku zgodnie z zarządzeniem prezydenta miasta po raz pierwszy wprowadzono w Bydgoszczy system płatnego parkowania w centrum miasta. Obowiązywał on na pl. Wolności, ul. Mostowej, przed „Rywalem” na ówczesnych Al. 1 Maja oraz na ul. Długiej od Zbożowego Rynku do ul. Pod Blankami. Opłata za godzinę parkowania wynosiła 5 złotych, a uiszczać ją można było w parkomatach sprowadzonych ze Szwecji.

5 grudnia 1980 roku nowym przewodniczącym Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy po przyjęciu zasady rozdziału najważniejszych stanowisk w województwie, do tej pory skupionych w jednym ręku, został Edward Berger, dyrektor Zakładów Energetycznych w Bydgoszczy. Odszedł ze stanowiska szybko, bo już w kwietniu 1981 roku, powszechnie krytykowany za nieudolne pokierowanie sesją WRN 19 marca 1981 r., podczas której doszło do usunięcia siłą działaczy „Solidarności” z budynku Urzędu Wojewódzkiego.

5 grudnia 1982 roku w Bydgoszczy umarł na miesiąc przed swoimi 100. urodzinami lekarz chirurg, inżynier, ale przede wszystkim podróżnik Aleksander Mielech, nestor polskiego autostopu, posiadający książeczkę numer 1, noszący rozpoznawaną przez kierowców długą bujną brodę. Przejechał w ten sposób 150 tys. km, podróżując do ukończenia 95 lat. Mielech pochowany został na cmentarzu na Bielawkach.

5 grudnia 1998 roku bydgoski oddział „Caritasu” otrzymał od Administracji Domów Miejskich lokal przy ulicy Drukarskiej 4 i uruchomił w nim Centrum Pomocy Bezdomnym „Betlejem”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera