Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

8000 par butów pojechało z Bydgoszczy do ZSRR. Kalendarium "Expressu"

Krzysztof Błażejewski
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Zobacz, co wydarzyło się 17 grudnia w Bydgoszczy:

17 grudnia 1890 roku funkcję nadburmistrza Bydgoszczy objął Hugo Braesicke, inicjator budowy nowej sieci miejskich wodociągów i kanalizacji oraz elektryfikacji sieci tramwajowej, rzeźni miejskiej i nowego teatru. Nadburmistrzem był przez pełną kadencję, 8 lat.

17 grudnia 1948 roku bydgoski Teatr Miejski zorganizował akcję pn. „Szukamy nowego widza”. Na specjalne przedstawienie o godz. 19.30 wstęp miały jedynie osoby wydelegowane przez zakłady pracy, które... nigdy wcześniej nie były w teatrze.

17 grudnia 1953 roku w budynku na narożniku ówczesnej ul. Wyzwolenia i pl. Zjednoczenia nad Brdą (dziś znajduje się tam II oddział PKO BP) otwarto pierwszy w Bydgoszczy po wojnie specjalistyczny sklep z antykami i dziełami sztuki należący do przedsiębiorstwa „Desa”. Przez wiele lat był jednym z najpopularniejszych sklepów w mieście. Bydgoska „Desa” zlikwidowana została w latach 90. ub. wieku.

17 grudnia 1955 roku miała miejsce ostatnia przed październikowym przełomem miejska konferencja sprawozdawczo-wyborcza PZPR w Bydgoszczy. Wybrano nowy Komitet Miejski, na czele którego Władysława Szapołowskiego zastąpił 35-letni pracownik poligrafii, Kazimierz Krzywdziński.

Tak bydgoski Dworzec Główny zmieniał się na przestrzeni lat. Oto kilka fotografii z dawniejszych i nie tak odległych czasów.

Bydgoszcz Główna - dawniej i dziś [zobacz zdjęcia]

17 grudnia 1960 roku do Bydgoszczy przybył popularny w swoim kraju pisarz wietnamski Nguyen Cong Hoan z Hanoi, oficer wojska i działacz partii komunistycznej, w celu zebrania materiałów do książki o walce narodu polskiego z faszyzmem. Do Bydgoszczy przybył z Majdanka, by dowiedzieć się szczegółów o dywersji niemieckiej w dniach 3 i 4 września 1939 roku. Pisarz był podejmowany przez działaczy ZBoWiD-u w rozgłośni bydgoskiej Polskiego Radia.

17 grudnia 1963 roku do Bydgoszczy dotarła fala wielkich mrozów, dochodząca do - 19 st. C. Wystąpiły duże perturbacje w pasażerskim ruchu kolejowym i autobusowym.

17 grudnia 1970 roku ekipy budowlane, przygotowujące się do budowy ronda Grunwaldzkiego i zasypania Starego Kanału na odcinku do trzeciej śluzy przystąpiły do bagrowania dna kanału i jego oczyszczenia przed ostatecznym zasypaniem.

Tego samego dnia oddano do eksploatacji zbudowane dwie nitki jezdni ul. Fordońskiej na odcinku od al. Wyszyńskiego do Bałtyckiej. Tym samym na całej długości tej ulicy można było poruszać się dwoma pasami w każdą stronę.

17 grudnia 1976 roku Pomorskie Zakłady Przemysłu Skórzanego „Kobra” wysłały do ZSRR wagon z 8000 par obuwia roboczego, wykonując roczny plan eksportu do Kraju Rad w całości. W tym samym roku obuwie z „Kobry” pojechało także do Węgier, Kuwejtu, Libii, Szwajcarii, RFN, NRD i Wielkiej Brytanii.

17 grudnia 1980 roku w sali Teatru Polskiego odbył się pierwszy z trzech zaplanowanych w Bydgoszczy w kolejnych dniach recitali Ewy Demarczyk. Cieszył się ogromnym powodzeniem.

17 grudnia 1981 roku na konspiracyjnym pierwszym zebraniu po wprowadzeniu stanu wojennego Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ "Solidarność" z udziałem 24 przedstawicieli bydgoskich zakładów pracy zrezygnował z wezwania do przeprowadzenia akcji strajkowej, wychodząc z założenia, że w aktualnej sytuacji siły porządkowe rozbiją każdy strajk.

17 grudnia 1982 roku w Bydgoszczy został otwarty pierwszy tzw. sklep polonijny w oparciu o nową ustawę sejmową zezwalającą na działalność handlową osób polskiego pochodzenia zamieszkałych za granicą. Była to drogeria i perfumeria „Inter-Fragrances”, która zajęła pomieszczenia przy ul. Św. Trójcy zajmowane wcześniej przez sklep z artykułami kreślarskimi „Skala”. Właścicielem sklepu był Ignacy Zenon Soszyński mieszkający w Maroku.

17 grudnia 1993 roku w Filharmonii Pomorskiej odbył się uroczysty koncert z okazji 60. urodzin Krzysztofa Pendereckiego. Jubilat zasiadł tym razem na widowni. Orkiestra dyrygowana przez Pawła Przytockiego zagrała koncert fortepianowy d Brahmsa i II symfonię jubilata. Solistą był Krzysztof Jabłoński.

Polub "Express" na Facebooku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera