Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

40-lecie Solidarności Walczącej. Premier Mateusz Morawiecki: Musimy wyrwać Europę z jej geopolitycznego uśpienia

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Premier podkreślił, że działacze Solidarności Walczącej są dzisiaj zwycięzcami. – Bo zwycięzcą jest każdy, kto staje w imieniu dobra, kto walczy o wolność, o prawdę. Gdyby było inaczej, to ta uniwersalna prawda, przesłanie, to powszechne posłanie nie miałoby sensu. Ale wtedy nasze życie, nasze pielgrzymowanie na tym świecie też nie miałoby sensu – mówił.
Premier podkreślił, że działacze Solidarności Walczącej są dzisiaj zwycięzcami. – Bo zwycięzcą jest każdy, kto staje w imieniu dobra, kto walczy o wolność, o prawdę. Gdyby było inaczej, to ta uniwersalna prawda, przesłanie, to powszechne posłanie nie miałoby sensu. Ale wtedy nasze życie, nasze pielgrzymowanie na tym świecie też nie miałoby sensu – mówił. twitter.com/PremierRP
W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie premier Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystości z okazji 40-lecia powstania Solidarności Walczącej. – Z tym złem przyszło nam się dzisiaj mierzyć bardzo realnie tu i teraz. Musimy wyrwać Europę z jej geopolitycznego uśpienia, bo owoce wolności, których dzisiaj doświadczamy nie są nam dane raz na zawsze – powiedział szef rządu.

– Spotykamy się w bardzo szczególnym miejscu. To Muzeum Więźniów Represjonowanych w PRL i Żołnierzy Wyklętych - miejsce bardzo szczególne, miejsce, które naznaczone jest krwią, męczeństwem naszych bohaterów – mówił Mateusz Morawiecki (w młodości był również działaczem Solidarności Walczącej) do warszawskich obchodów 40. rocznicy powstania Solidarności Walczącej.

Premier zwrócił uwagę, że „to miejsce naznaczone jest męczeństwem, ale naznaczone jest też zwycięstwem”. – Zwycięstwem, choć tego zwycięstwa, wolności nie mogli doświadczyć ci, którzy tu, w tych murach, jak ojciec pani Zofii - rotmistrz Witold Pilecki - dawali świadectwo wierności Polsce, wierności prawdzie i stawali w imieniu walki o niepodległość – powiedział.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że „w tej sztafecie wolności, na drodze ku jej odzyskaniu pojawiła się Solidarność - wielki, wspaniały ruch, jeden z największych, jeśli nie największy ruch społeczny w historii świata, który dał nadzieję”. – Dał nadzieję Polsce, ale dał nadzieję także narodom Europy Wschodniej – dodał.

Szef rządu przypomniał, że „jeszcze przed zjazdem Solidarności (...) Andrzej Kołodziej, nasz znakomity towarzysz broni i jeden z przywódców Solidarności Walczącej wręczył mi egzemplarz »Biuletynu Dolnośląskiego« wydanego w sierpniu 1981 roku”. – Tam wydrukowane zostało, przywiezione z Rosji, »Przesłanie do polskiej Solidarności« - mówił. Dodał, że w odpowiedzi na tamto „Przesłanie” I Zjazd Solidarności przyjął „Posłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej”.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że „ta sztafeta wolności zrodziła Solidarność Walczącą w czerwcu 1982 roku”. – Solidarność Walczącą, czyli solidarność ludzi, którzy chcieli walczyć o niepodległą Rzeczpospolitą. Którzy nie godzili się na wydłużenie łańcucha oferowane przez komunistów; nie godzili się na zamianę kajdan żelaznych na aksamitne, tylko chcieli - wy chcieliście - wolnej Polski od samego początku – powiedział.

Premier podkreślił, że działacze Solidarności Walczącej są dzisiaj zwycięzcami. – Bo zwycięzcą jest każdy, kto staje w imieniu dobra, kto walczy o wolność, o prawdę. Gdyby było inaczej, to ta uniwersalna prawda, przesłanie, to powszechne posłanie nie miałoby sensu. Ale wtedy nasze życie, nasze pielgrzymowanie na tym świecie też nie miałoby sensu – mówił.

Mateusz Morawiecki dodał, że dzisiaj żyjemy wreszcie w wolnej, niepodległej i „coraz bardziej suwerennej Rzeczypospolitej”. Podkreślił, że za walkę o wolną Polskę najwyższą ofiarę ponieśli m.in. ks. Jerzy Popiełuszko czy Stanisław Pyjas.

Szef rządu mówił, że znów trzeba bronić niepodległości, na razie poprzez pomoc Polski dla walczącej Ukrainy. – Na Ukrainie toczy się walka z tym samym złem, ono na inne oblicze niż to, z którym walczyliśmy 40 lat temu, bo zło się przepoczwarza, mutuje, ale totalitarne korzenie tego zła można odnaleźć w dzisiejszej filozofii ruskiego miru, to nacjonalizm, kolonializm i imperializm rosyjski - wszystko, co najgorsze, odgrzewane z XX-wiecznej historii przez Kreml, przez Moskwę, przez Władimira Putina – dodał.

– Z tym złem przyszło nam się dzisiaj mierzyć bardzo realnie tu i teraz. Musimy wyrwać Europę z jej geopolitycznego uśpienia, bo owoce wolności, których dzisiaj doświadczamy nie są nam dane raz na zawsze – wskazał.

Organizatorami dwudniowych obchodów 40. rocznicy powstania Solidarności Walczącej w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie są: Stowarzyszenie Solidarność Walcząca, Fundacja Wizja Rozwoju i Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna, a współorganizatorami: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 40-lecie Solidarności Walczącej. Premier Mateusz Morawiecki: Musimy wyrwać Europę z jej geopolitycznego uśpienia - Portal i.pl