- Warto tego nie przegapić, bo będzie to najdłuższe zaćmienie Księżyca w tym stuleciu. Za naszego życia już dłuższego nie zobaczymy. Księżyc wejdzie w cień Ziemi, będziemy widzieli okrągły cień naszej planety, a w momencie zaćmienia całkowitego Księżyc zrobi się krwawoczerwony - mówił w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Karol Wójcicki, popularyzator astronomii.
Zaćmienie Księżyca, 27 lipca 2018. Co to jest? Na czym polega zaćmienie Księżyca
To astronomiczne zjawisko opisuje portal www.astronomia24.pl: "Do zaćmienia Księżyca dochodzi w momencie gdy Ziemia znajdzie się między Słońcem a Księżycem powodując, że promienie słoneczne nie docierają do naszego naturalnego satelity, a precyzując w momencie, gdy Księżyc znajduje się w całości w obszarze stożka cienia całkowitego Ziemi, co w efekcie powoduje, że promienie słoneczne w ogóle nie dochodzą bezpośrednio do jego powierzchni. W momencie tym, Księżyc przybiera nienaturalny kolor brunatno-pomarańczowy".
102 minuty - tyle potrwa zaćmienie Księżyca, które obserwować będzie można w piątek 27 lipca 2018 roku
Zaćmienie Księżyca, 27 lipca 2018. Jak będzie przebiegać?
Jak będzie wyglądać tarcza Księżyca podczas zaćmienia? Najpierw stopniowo tarczę naturalnego satelity Ziemi przykrywać będzie jej cień - co potrwa około godziny, po czym Księżyc zrobi się krwawoczerwony. Wszystko to przez słabe światło słoneczne, przechodzące przez warstwy ziemskiej atmosfery zostanie przefiltrowane i właśnie w ten sposób oświetli Księżyc.
Zaćmienie Księżyca, 27 lipca 2018. Wizualizacja zjawiska
>>>>>> **Chmury zasłoniły niebo? Nie szkodzi, obejrzyj transmisję z zaćmienia Księżyca w internecie na żywo!** <<<<<<
Zaćmienie Księżyca, 27 lipca 2018. Kiedy oglądać?
Zaćmienie Księżyca rozpocznie się mniej więcej o godzinie 20.30 dla centralnej Polski, a o 21.30 będzie już faza całkowita. Jak będzie przebiegać zaćmienie Księżyca, prezentujemy poniżej.
Mars blisko Ziemi. Jak znaleźć planetę i jak ją oglądać?
Zaćmienie Księżyca, 27 lipca 2018. Jak obserwować?
Dobrą wiadomością dla tych, którzy będą chcieli zobaczyć to fenomenalne zjawisko na niebie, jest to, że nie potrzeba do tego żadnego specjalistycznego sprzętu. Oczywiście, w obserwacji zjawiska przydatne przydadzą się lornetki i teleskopy, ale obserwację spektaklu na nieboskłonie można prowadzić gołym okiem. Oprócz tego zjawiska na niebie, tego samego dnia, 27 lipca, dojdzie do koniunkcji Marsa. Czerwona Planeta jest bardzo blisko Ziemi, dlatego jest świetnie widoczna na niebie. Łapcie za sprzęt optyczny, bo nieprędko dojdzie do sytuacji, gdy Czerwona Planeta będzie tak blisko naszego globu (a dzięki temu tak dobrze widoczna!). Mars i Ziemia znajdują się blisko siebie - w opozycji - co jakieś dwa lata. Ziemia obiega Słońce średnio w 365 dni, Marsowi zajmuje to w przybliżeniu 687 dni. Jednak tylko raz na kilkanaście lat mamy do czynienia z tzw. wielką opozycją.
Zaćmienie Księżyca, 27 lipca 2018. Przebieg zaćmienia, najważniejsze godziny zjawiska
- godz. 19.13 początek zaćmienia półcieniowego
- godz. 20.24 początek zaćmienia częściowego
- godz. 21.30 początek zaćmienia całkowitego
- godz. 22.20 maksymalna faza zaćmienia
- godz. 23.14 koniec zaćmienia całkowitego
- godz. 0.20 koniec zaćmienia częściowego
- godz. 1.31 koniec zaćmienia półcieniowego
Ogień w Grecji. MZS ostrzega. Gdzie nie jechać na urlop? [Ostrzeżenia MSZ]
Zaćmienie Księżyca, 27 lipca 2018. Gdzie najlepiej obserwować niebo?
Najlepsze miejsce na obserwowanie całkowitego zaćmienia księżyca 2018 będą mieli mieszkańcy terenów położonych na dalekim wschodzie oraz Rosji. Zaćmienie będzie również dobrze widoczne z Polski. Jego początek przypada o dogodnej porze - pełne zaćmienie będzie można obserwować o godz. 21.30 w centralnej Polsce.
- Warto tego nie przegapić, bo będzie to najdłuższe zaćmienie Księżyca w tym stuleciu. Za naszego życia już dłuższego nie zobaczymy - mówił w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Karol Wójcicki, popularyzator astronomii.
Zaćmienie Księżyca, 27 lipca 2018. Kiedy kolejne zaćmienia Księżyca? [DATY]
- 27 lipca 2018
- 21 stycznia 2019
- 16 lipca 2019
- 10 stycznia 2020
- 5 czerwca 2020
- 5 lipca 2020
- 30 listopada 2020
Zaćmienie Księżyca, 27 lipca 2018. Jak często dochodzi do zaćmienia Księżyca?
Ostatnie zaćmienie księżyca miało miejsce 28 września 2015 roku. To zjawisko stosunkowo rzadkie, bywają lata gdy nie zdarza się ani razu w ciągu roku. Maksymalnie w ciągu 365 dni można obserwować je trzy razy. Tegoroczne jest jednak wyjątkowe, Dlatego tym bardziej warto znaleźć miejsce wolne od wysokich budynków i drzew oraz dobrze zacienione, z którego dobrze widać południowo-wschodni horyzont i delektować się fantastycznymi widokami.
Wąż znaleziony w Lasku Bielańskim! Gad wygrzewał się w słońc...
Uwaga, sierpień może obfitować w anomalie pogodowe. Trąby powietrza, nawałnice z gradem... Synoptycy ostrzegają. Będzie niebezpiecznie! Piszemy o tym TUTAJ
Zjawiska na niebie - kiedy i jak oglądać?