Zwiedzanie Szlaku TeH2O, dwóch fabryk i Muzeum Konsol na...

Zwiedzanie Szlaku TeH2O, dwóch fabryk i Muzeum Konsol na finał Roku Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego

Justyna Tota

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Bydgoskie Zakłady Przemysłu Gumowego Stomil (ul. Toruńska 155) w sobotę (15 grudnia) będą jednym z miejsc, które można zwiedzić, a dzień wcześniej nawet

Bydgoskie Zakłady Przemysłu Gumowego Stomil (ul. Toruńska 155) w sobotę (15 grudnia) będą jednym z miejsc, które można zwiedzić, a dzień wcześniej nawet obejrzeć tu filmy ©Tomasz Czachorowski

Na finał Roku Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy w sobotę (15 grudnia) organizuje wycieczki z przewodnikiem. Oprócz obiektów Szlaku TeH2O, można zajrzeć do pierwszego w północnej Polsce Muzeum Konsol, a także do Metalbark oraz Stomilu - do tej drugiej fabryki zaprasza też MCK.
Bydgoskie Zakłady Przemysłu Gumowego Stomil (ul. Toruńska 155) w sobotę (15 grudnia) będą jednym z miejsc, które można zwiedzić, a dzień wcześniej nawet

Bydgoskie Zakłady Przemysłu Gumowego Stomil (ul. Toruńska 155) w sobotę (15 grudnia) będą jednym z miejsc, które można zwiedzić, a dzień wcześniej nawet obejrzeć tu filmy ©Tomasz Czachorowski

Rok 2018, ogłoszony Rok Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego, dobiega końca. Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy proponuje, by całoroczne obchody zakończyć aktywnie.
- Wracamy na jeden dzień do tego, co robiliśmy przez całe wakacje, czyli poznawania naszego miasta od industrialnej strony! W sobotę, 15 grudnia, aktywujemy „Poznaj industrialną Bydgoszcz” w zimowej edycji. Akcja jednocześnie odbędzie się w kilku obiektach. Będziemy zwiedzać Szlak TeH2O i miejsca poza nim - zapowiada Kinga Puchowska, koordynatorka Szlaku TeH2O.

Na wycieczki obowiązują zapisy pod numerem tel.: 52 585 99 09. Oto miejsca i godziny, które można zwiedzić w sobotę:
  • Exploseum godz. 12.30 (tu obowiązuje promocyjny bilet za 1 zł),
  • Muzeum Mydła i Historii Brudu godz. 15.00,
  • Muzeum Fotografii godz. 10.00,
  • Barka Lemara godz. 12.00 i 13.00,
  • Muzeum Kanału Bydgoskiego godz. 12.00.


Poza Szlakiem TeH2O - wzorem „Nocy w fabryce” - będzie można zajrzeć do czynnych hal produkcyjnych:
  • Metalbark o godz. 10, 11, 12, 13
  • Stomil - godz. 11, 12


Również poza Szlakiem TeH2O do zwiedzenia jest Muzeum Konsol i Gier Wideo PreHistoria.pl o godz. 12.00, 13.00, 14.00, 15.00.

Ponadto, w sobotę (15 grudnia) można bezpłatnie zwiedzać stałe ekspozycje Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy - spichrze, obiekty na Wyspie Młyńskiej i Exploseum.
Tego dnia o godz. 14.00 przy Europejskim Centrum Pieniądza MOB (ul. Mennica 4 na Wyspie Młyńskiej) odsłonięta zostanie także nietypowa wystawa plenerowa, poświęcona Szlakowi TeH2O i osobom tam pracującym.

- Będzie to instalacja nawiązująca do industrialnego charakteru Bydgoszczy i ukazująca Bydgoskie Dziedzictwo Przemysłowe w kontekście Szlaku TeH2O, którego obiekty zaprezentowane zostaną w wyjątkowych kadrach, będących efektem tegorocznej sesji zdjęciowej autorstwa Dariusza Gackowskiego, na co dzień współpracującego z MCK - zdradziła nam Kinga Puchowska, która jako koordynator Szlaku TeH2O przyznaje, że Rok Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego był intensywny i pracowity, ale bardzo udany. Zwłaszcza, że odbyło się mnóstwo wydarzeń organizowanych nie tylko przez Muzeum Okręgowe czy MCK, ale również przez bydgoskie szkoły.

- Wielokrotnie byłam pozytywnie zaskoczona kreatywnością formuły różnych konkursów wewnątrzszkolnych nawiązujących do Szlaku TeH2O oraz bydgoskiego dziedzictwa przemysłowego, jak i umiejętnościami dzieci i młodzieży, jakimi wykazywali się, by zawalczyć o nagrody bądź wyróżnienia – przyznaje Kinga Puchowska.

- Myślę, że istotne jest też to, iż podczas Roku Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego udał nam się swego rodzaju mariaż środowisk kulturowych i biznesowych. Zarówno „Noc w fabryce”, jak i działania związane z TehoFest były mocnymi akcentami, które spowodowały, że kultura weszła w przestrzeń fabryczną, zyskując zupełnie nową oprawę. Mieszkańcy z zainteresowaniem zwiedzali przemysłowe obiekty Bydgoszczy, na które spoglądali również pod kątem przyszłej pracy w nietuzinkowych przedsiębiorstwach z kreatywnym podejściem do pracownika – zauważa koordynatorka Szlaku TeH2O i dodaje: - Mam nadzieję, że dzięki wszystkim tym inicjatywom zaszczepiliśmy wśród bydgoszczan miłość do rzemiosła, industrialnych przestrzeni czy przemysłu w naszym mieście.

Odbywające się w tym roku Przemysłowe Blokady Filmowe, organizowane przez MCK, czy trzeci już sezon wakacyjnej akcji MOB „Poznaj industrialną Bydgoszcz” oraz tegoroczna nowość „Noc w fabryce” – to wydarzenia, które przypadły bydgoszczanom i turystom do gustu (potwierdzały to zapełniające się błyskawicznie listy chętnych uczestników), dlatego w przyszłym roku będzie można liczyć na podobne inicjatywy.

Tymczasem w piątek (15 grudnia) MCK wraz ze Stowarzyszeniem Koloroffon zaprasza do Stomilu o godz. 18.00 na zwiedzanie, pokaz dwóch filmów: krótkiego metrażu Marcela Łozińskiego „Happy End” oraz kultowego filmu fabularnego Jerzego Gruzy „Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy”, będzie także spotkanie z kinooperatorem, wstęp wolny.


Flesz - takie są obecnie ceny pali w naszym kraju.

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo