Zobacz pierwszy odcinek cyklu filmów „BRONEK. HISTORIA LEGENDY”. Jak wyglądała młodość Bronisława Malinowskiego?

Materiał informacyjny Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu
Pochodzący z naszego województwa mistrz olimpijski zjednywał sobie ludzi pracowitością i wytrwałością. Do dziś pozostaje inspiracją dla wielu osób, nie tylko sportowców. Zachęcamy do obejrzenia pierwszego odcinka serii o tej wybitnej postaci

Rok 2021 ustanowiony został przez Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego Rokiem Bronisława Malinowskiego. Mija właśnie 70. rocznica urodzin wybitnego sportowca, 40. rocznica jego śmierci oraz 45. zdobycia przez niego pierwszego medalu olimpijskiego – srebra w Montrealu.

Z tej okazji zapraszamy do obejrzenia serii wyjątkowych filmów pt. „Bronek. Historia Legendy”, przedstawiających bliżej życie, sukcesy oraz spuściznę związanego z naszym województwem mistrza olimpijskiego.

Pierwszy odcinek „Bronisław Malinowski – Początek drogi” poświęcony został młodości biegacza.

- To niesamowite, że Bronisław Malinowski wypłynął w świat, na takie szerokie wody, z malutkiej wsi pod Warlubiem. Od najmłodszych lat przyzwyczajony był do ciężkiej pracy, bo warunki, w jakich dorastał, były siermiężne. Ale nie grymasił, nie narzekał. Brał wszystko, co życie mu przynosiło na klatę – mówi Łukasz Panfil, autor książki „Przeszkodowiec”.

Z Rulewa, bo o tej wsi mowa, Malinowski przeprowadził się do internatu grudziądzkiego Zespołu Szkół Technicznych, z którego – jak wspominają koledzy i trenerzy – nie raz uciekał przez okno, by zamiast uczyć się - biegać. Jego talent zauważono już w szkole, skąd skierowany został do klubu Olimpia Grudziądz.

- Może i nie był wirtuozem w bieganiu, technika była na drugim planie. Za to charakteryzował się siłą walki, wolą zwyciężania – mówi o lekkoatlecie Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Piotr Całbecki.

Miejsca związane z młodością Bronka, a także osoby obecne w jego życiu od najmłodszych lat, zobaczycie w pierwszej odsłonie Historii Legendy!

Wideo