Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz, kto gościł w niedzielę w pałacu w Lubostroniu [zdjęcia]

Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
Prezes Stowarzyszenia Klubu Środowisk Twórczych Piotr Trella po raz kolejny dowiódł swej niespożytej energii organizując w  Lubostroniu spotkanie bydgoskich artystów.
Prezes Stowarzyszenia Klubu Środowisk Twórczych Piotr Trella po raz kolejny dowiódł swej niespożytej energii organizując w Lubostroniu spotkanie bydgoskich artystów. Arkadiusz Wojtasiewicz
W gościnnym pałacu w Lubostroniu w niedzielne popołudnie odbyło się "XIV Spotkanie po latach artystów środowiska twórczego Bydgoszczy”.

Prezes Stowarzyszenia Klubu Środowisk Twórczych Piotr Trella po raz kolejny dowiódł swej niespożytej energii, organizując w gościnnym pałacu w Lubostroniu “XIV Spotkanie po latach artystów środowiska twórczego Bydgoszczy”.

Zajmującą “Historią z szuflady wspomnień z działalności twórczej KŚT w Bydgoszczy” podzieliła się znakomita aktorka Teresa Wądzińska, o ilustrację muzyczną zadbał znany kompozytor I multiinstrumentalista, Bogdan Ciesielski.

Lokalne środowisko artystyczne postanowiło swe spotkanie zadedykować wyjątkowej przyjaciółce – prof. Magdalenie Krzyńskiej, która zmarła w lutym 2020 roku.

Magdalena Krzyńska urodziła się w Warszawie. Rodzice byli muzykami. W bydgoskiej operze zadebiutowała w1974 r. w partii tytułowej Manon Masseneta. Oryginalny urok sceniczny, subtelna uroda sprawiały, że idealnie pasowała do ról Traviaty, Mimi i Tatiany. Obok “Madame Butterfly”, wystąpiła także, między innymi jako Micaela w “Carmen” G. Bizeta, Tatiana w “Eugeniuszu Onieginie” P. Czajkowskiego, Liu w “Turandot” G. Pucciniego, Zuzanna w “Weselu Figara” W.A. Mozarta, a ponadto w operetkach J. Straussa i F. Lehara.

Zagrała ponad 50 pierwszoplanowych ról w operach, nie tylko na scenie bydgoskiej. W latach 1980–1992 współpracowała z Teatrem Wielkim w Poznaniu oraz gdańską Operą Bałtycką, a ponadto występowała gościnnie w innych teatrach operowych. Odbyła liczne tournée zagraniczne z operami bydgoską I gdańską. Recenzenci podkreślali walory głosowe, barwę, technikę, powściągliwość w eksploatowaniu środków aktorskich. Wielokrotnie była nagradzana i wyróżniana Złotymi Maskami.

Oprócz pracy artystycznej zajmowała się pedagogiką, swe doświadczenia I wiedzę przekazując studentom. Od 1988 wykładała w bydgoskiej Akademii Muzycznej, a od 1999 była dziekanem Wydziału Wokalno-Aktorskiego tej uczelni. W 2004 otrzymała tytuł profesora nauk muzycznych.

Koncertowi wspomnieniowemu “Ku pamięci” towarzyszyła wystawa zdjęć scenicznych artystki.

Wśród gości była, między innymi, tancerka, choreografka, artystka, od ponad 15 lat wolontariuszka, wspierająca energią I talentem seniorów z DDP na Osiedlu Leśnym, Wanda Bajer-Maćkowska.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera