Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znowu możliwe jest zaoczne wystawienie recepty dla kontynuujących leczenie

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Zmiany wprowadzone przez ministerstwo zdrowia od stycznia dotyczą również zasad wystawiania recept i skierowań na badania.

Zgodnie z decyzją ministra zdrowia, od początku 2015 roku powraca możliwość wystawiania recept bez obowiązkowej obecności pacjenta. Jednak minister postawił kilka warunków.

Po pierwsze, pacjent musi być przewlekle chory, a recepta ma być wystawiona dla kontynuujących leczenie. Po drugie, pacjent ma obowiązek wyrażenia swojej woli na piśmie. Może to uczynić na dwa sposoby: albo wystawić upoważnienie, albo napisać stosowane oświadczenie.

CZYTAJ TEŻ:Reporterka „Expressu” chciała umówić się na wizytę do lekarza przez telefon. Był problem

Upoważnienie nadaje uprawnienie do odbioru recept przez bezpośrednio wskazaną osobę. Jest to podobna forma do funkcjonującego obecnie oświadczenia pacjenta o upoważnieniu osoby bliskiej do uzyskiwania informacji o jego stanie zdrowia i udzielonych świadczeniach zdrowotnych. Pacjent na druku wpisuje imię i nazwisko osoby upoważnionej oraz dane umożliwiające z nią kontakt. Można również podać termin ważności upoważnienia.

Natomiast oświadczenie, w przeciwieństwie do upoważnienia, uprawnia lekarza czy też inną osobę zatrudnioną w placówce służby zdrowia, która odpowiedzialna jest za wydawanie takich recept, do przekazania ich każdej osobie, która w imieniu chorego się po nie zgłosi. W oświadczeniu nie precyzuje się danych dotyczących osoby odbierającej.

Warto również przypomnieć, że od 1 stycznia (a praktycznie od chwili podpisania umów przez przychodnie i Narodowy Fundusz Zdrowia) pacjent może ubiegać się o zlecenie przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej wykonania analiz diagnostycznych, w tym między innymi: morfologii krwi, badań biochemicznych i immunochemicznych, badań moczu i kału, badań USG, EKG i spirometrycznych.

Ponadto, lekarz POZ może wystawić skierowanie na badania endoskopowe (gastroskopia, kolonoskopia) lub wykonanie zdjęć radiologicznych (klatki piersiowej, kręgosłupa, czaszki, kończyn, miednicy, zatok).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!