Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znak upamiętniający szkołę szybowcową na czarciej Górze wróci do dawnej świetności

Tomasz Zieliński
Wkrótce Fordon odzyska jeden ze swoich symboli - znak Szkoły Szybowcowej
Wkrótce Fordon odzyska jeden ze swoich symboli - znak Szkoły Szybowcowej
Na fordońskiej Górze Szybowników odnowiony zostanie znak, upamiętniający szkołę szybowcową. Radzie osiedla udało porozumieć się z ratuszem.

Z inicjatywą przywrócenia dawnego wyglądu zbocza Czarciej Góry, zwanej później Górą Szybowników, wyszli osiedlowi radni w ramach programu 5/6.
[break]

Kuźnia latania

Szkoła szybowcowa w Fordonie działała w latach 1933-1963. Korzystano z faktu, że różnica pomiędzy szczytem wzniesienia a podnóżem wynosi 54 metry. Na szczycie znajdowało się lądowisko, zlokalizowane też były hangary na szybowce. Przez 30 lat działania placówka wykształciła niemal 6 tysięcy pilotów szybowcowych. Pochodzący z okresu międzywojennego znak (mewy wpisane w koło) ulegał degradacji.

Dziś góra ze względu na swą wysokość i malowniczość stanowi dla wielu mieszkańców Fordonu punkt widokowy i miejsce spacerów.

Renowacja zbocza miała odbyć się już w ubiegłym roku, jednak najpierw półtora miesiąca czekać trzeba było na zezwolenie na wycięcie drzew, które udzielić musiał starosta świecki. Później kolejne dwa i pół miesiąca czekano na ekspertyzę ornitologiczną.
Wczoraj ratusz poinformował, że prace związane z lepszą ekspozycją znaku ruszą wkrótce.

Optymizm ostrożny

Jan Kwiatoń, przewodniczący Rady Osiedla Nowy Fordon, zabiegającej o renowację stoku, jest ostrożnym optymistą: - Na odtrąbienie pełnego sukcesu jeszcze za wcześnie - mówię to po okresie niemal rocznych przepychanek z urzędnikami. Na inwestycję mamy pieniądze jeszcze z ubiegłorocznego budżetu obywatelskiego. Te oszczędności musimy uzupełnić funduszami tegorocznymi, natomiast nadal nie mamy w ręku pozytywnej decyzji ratusza.

Przewodniczący osiedlowej rady gorzko podsumowuje roczne starania o rewitalizację Góry Szybowników.

- Od dawna zastanawiam się, co leży u podstaw problemów, piętrzących się przy realizacji budżetów obywatelskich. Sądzę, że po kilku edycjach już wiem: decyzje o obywatelskim budżecie i pieniądzach podejmuje urzędnik. Tymczasem to nie urzędnik powinien się tym zajmować - mówi Jan Kwiatoń.

Wybrano już firmę, która przeprowadzić ma renowację Czarciej Góry. Ma to kosztować niespełna 30 tys. złotych. Przypomnijmy, że pierwsze szacunki mówiły nawet o 70 tysiącach, co zostało zakwestionowane przez radę osiedla, ponieważ ta nie dysponowała takim budżetem, a wyceny prac rewitalizacyjnych znacząco się różniły.

W pierwszej kolejności wycięte mają być wszystkie dzikie krzewy wokół znaku. Później remontowany będzie sam symbol, na koniec - wokół niego powstaną trawniki. Projekt, który zamówiła rada osiedla, obejmuje też deptak prowadzący na szczyt, jednak na jego realizację trzeba będzie zapewne poczekać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Znak upamiętniający szkołę szybowcową na czarciej Górze wróci do dawnej świetności - Express Bydgoski