Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu na zimowy - 25.10.2020 r.. W ten weekend śpimy o godzinę dłużej

Michał Sierek
Michał Sierek
24/25 października 2020 - w ten weekend przestawiamy zegarki i zmieniamy czas z letniego na zimowy
24/25 października 2020 - w ten weekend przestawiamy zegarki i zmieniamy czas z letniego na zimowy Archiwum Polska Press
Zmiana czasu na zimowy 2020. W najbliższy weekend przestawiamy zegarki. Na razie nie zanosi się na to, by zmiana czasu miała zostać zlikwidowana, choć odpowiednia procedura została rozpoczęta przez Komisję Europejską i zaakceptowana przez Parlament Europejski. Przy jakim czasie - zimowym, czy letnim - zostalibyśmy, gdyby likwidacja zmiany czasu stała się faktem?

Czas zmieniamy dwa razy w roku - wiosną na letni, jesienią na zimowy. Warto zaznaczyć, że czas letni i zimowy to pojęcia umowne.

Zmiana czasu na "zimowy" i na "letni"

  • Czas zimowy, to po po prostu czas środkowoeuropejski. Obowiązuje od końca października do końca marca.
  • Czas letni, to - używając fachowej nazwy - czas środkowoeuropejski letni. Obowiązuje od końca marca do końca października.

Warto wiedzieć: Czas zmienia około 70 krajów na całym świecie. W Polsce pierwszy raz zaczęto zmieniać czas w 20-leciu międzywojennym (ale zrobiono to tylko raz). Zmiana czasu w Polsce powoduje sporo kłopotów szczególnie przy rozkładach jazdy. Wiele krajów radzi sobie bez zmiany czasu. W Europie czasu nie zmieniają Islandia i Białoruś. Do połowy lat 90. ubiegłego stulecia w Polsce przestawialiśmy zegarki z czasu letniego na zimowy w ostatnią niedzielę września.

Zmiana czasu na zimowy 2020

Czas letni ustawiamy zawsze w ostatnią niedzielę marca. Przestawiamy wówczas wskazówki zegarów o godzinę do przodu i śpimy krócej. Czas zimowy natomiast zmieniamy w ostatnią niedzielę października. Wówczas przestawiamy wskazówkę z godziny 3 na 2 i śpimy dłużej. W 2020 roku czas z letniego na zimowy przestawimy w nocy z soboty na niedzielę (24/25 października).

Warto zaznaczyć, że osoby, które pracują w nocy z 24 na 25 października, muszą się liczyć z wydłużonym dyżurem, ale pracodawca musi zapłacić im za nadgodziny (lub oddać przepracowaną godzinę w inny dzień).

Co ciekawe, z danych ministerstwa wynika, że zdecydowana większość preferuje czas letni. Jeśli podjęto by decyzję o likwidacji zmiany czasu, zostanie wybrana taka właśnie opcja. To oznaczałoby, że zimą rano będzie dłużej ciemno.

Koniec zmiany czasu?

Po tym jak w Europie przeprowadzono referendum, w którym większość opowiedziała się za końcem zmiany czasu, Unia Europejska wszczęła odpowiednie procedury. Likwidację zmiany czasu zaakceptował Parlament Europejski, szczegóły jednak miały ze sobą dogadać państwa członkowskie...

W Polsce przeprowadzono nawet konsultacje na temat zmiany czasu. Wynika z nich, że ponad 78 procent dorosłych Polaków jest za tym, by nie przestawiać zegarków. Na razie jednak nie zanosi się na likwidację zmiany czasu.

Co ciekawe, z danych ministerstwa wynika, że zdecydowana większość preferuje czas letni. Jeśli podjęto by decyzję o likwidacji zmiany czasu, zostanie wybrana taka właśnie opcja. To oznaczałoby, że zimą rano będzie dłużej ciemno.

Przykład: Słońce w Szczecinie (celowo wybraliśmy miasto położone na zachodzie kraju) 27 grudnia wstaje o godzinie 8.17. Ale mówimy o czasie środkowoeuropejskim (czyli zimowym). Jeśli obowiązywałby czas środkowoeuropejski letni, musimy dodać godzinę do przodu. Wschód słońca w Szczecinie - 9.17. Jasno w Polsce robiłoby się dopiero wiec między godziną 8 a 9.

Plusem byłoby to, że słońce zachodziłoby później. 27 grudnia w Suwałkach słońce zachodzi o 15.11 (w przypadku czasu letniego byłaby to godz. 16.11; Szczecin pożegnałby słońce ok. 37 minut później). Osoby pracujące zawodowo, uczniowie, itd. mogliby dzięki temu wracać w zimie do domu jeszcze przy naturalnym świetle.

POLECAMY

Zawodniczka MMA, Karolina Kowalkiewicz wyszła za mąż za swojego trenera - pochodzącego z Bydgoszczy - Łukasza Zaborowskiego. Wesele odbyło się w bydgoskim Myślęcinku. Polska fighterka wyglądała przepięknie! Zobaczcie zdjęcia w galerii.

Karolina Kowalkiewicz wyszła za mąż. Wesele odbyło się w Byd...

  • Jak czytamy na stronie poradnikzdrowie.pl, jesienna zmiana czasu jest szczególnie niekorzystna dla naszego zdrowia. Sprzyja depresji - kwestię tę badali kiedyś naukowcy w Danii. Zmiana czasu ponadto wpływa na rozregulowanie zegara biologicznego. Przestawienie zegara ma ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, w tym na produkcję hormonów. Do tego dochodzi również gorsza koncentracja oraz rozdrażnienie.
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera