Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu na letni 2022. Sprawdź najważniejsze informacje. Kiedy przestawiamy zegarki?

OPRAC.:
Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
Marzec jest tym miesiącem, kiedy tradycyjnie zmieniamy czas z zimowego na letni. Zmiana czasu z zimowego na letni następuje zawsze w ostatnią niedzielę marca. W Polsce zmiana czasu jest ogłaszana w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów. Zmiana czasu 2022. Kiedy przestawiamy zegarki? Czy Unia Europejska zlikwiduje zmianę czasu? ►►►Na zdjęciu pani Angelika Pachucy.
Marzec jest tym miesiącem, kiedy tradycyjnie zmieniamy czas z zimowego na letni. Zmiana czasu z zimowego na letni następuje zawsze w ostatnią niedzielę marca. W Polsce zmiana czasu jest ogłaszana w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów. Zmiana czasu 2022. Kiedy przestawiamy zegarki? Czy Unia Europejska zlikwiduje zmianę czasu? ►►►Na zdjęciu pani Angelika Pachucy. Piotr Krzyzanowskim zdjęcie ilustracyjne
Przed nami zmiana czasu na letni. Tradycyjnie nastąpi to w ostatni weekend marca. Co z propozycją likwidacji zmiany czasu, nad którą Parlament Europejski rozważał przed pandemią koronawirusa? Czy Unia podąży śladem USA, które 15 marca br. zdecydowały, że nie chcą zmiany czasu? Sprawdź, kiedy przestawiamy wskazówki zegarków.

Zobacz wideo: Smaki Kujaw i Pomorza sezon 4 odcinek 7

od 16 lat

Przed nami zmiana czasu na letni!

Marzec jest tym miesiącem, kiedy tradycyjnie zmieniamy czas z zimowego na letni. Zmiana czasu z zimowego na letni następuje zawsze w ostatnią niedzielę marca. W Polsce zmiana czasu jest ogłaszana w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów.

Zmiana czasu 2022. Kiedy przestawiamy zegarki?

W tym roku zegarki przestawimy w nocy z 26 na 27 marca. Wtedy przestawiamy wskazówki zegarków z godz. 3.00 na 2.00.

Co prawda w niedzielę, pośpimy krócej, ale za to w ciągu dnia dłużej jest widniej - wieczór następuje później, niż przed przestawianiem zegarków.

To może Cię zainteresować

Czy zmiana czasu zostanie zniesiona?

W ostatnich latach głośno było o zniesieniu obowiązku przestawiania czasu z zimowego na letni i odwrotnie w krajach Unii Europejskiej. Argumentem, który stał za takim rozwiązaniem jest fakt, że zmiana czasu nie przynosi wielu korzyści, a jedynie generuje dodatkowe koszty i wpływa negatywnie na zdrowie psychiczne.

Głosuj!

Trwa głosowanie...

Czy jesteś za likwidacją zmiany czasu?

Tematem likwidacji zmiany czasu zajął się Parlament Europejski

W 2019 roku do rezygnacji ze zmiany czasu odnieśli się europosłowie z komisji transportu. Doszli do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem jest, aby ci, którzy chcą pozostać przy czasie letnim ostatni raz przestawili zegarki w marcu 2021 roku, a ci co wybiorą czas zimowy w październiku 2021 r. Taka była też propozycja Komisji Europejskiej. Niestety, temat zniesienia zmiany czasu ucichł. Wszystkiemu winna jest pandemia koronawirusa.

Sprawą zmiany czasu w 2019 roku zajmował się Parlament Europejski. Wówczas za zniesieniem obowiązkowej zmiany czasu opowiedziało się 410 europosłów, 192 było przeciw, a 51 wstrzymało się od głosu.

Zmiana czasu. Skąd się to wzięło?

Krajem, który zapoczątkował zwyczaj zmiany czasu, były Niemcy (w 1916 roku). Chodziło o to, by dzień pracy rozpoczynał się i kończył wcześniej. Podczas I wojny światowej chciano w ten sposób zaoszczędzić paliwo, służące do produkcji energii elektrycznej. Po II wojnie światowej Polska, podobnie jak cały blok wschodni, bo tak chciał Wielki Brat, czyli ZSRR, musiała się do zmiany czasu zastosować. Celem zmiany czasu była oszczędność energii, a pozostał chaos. Przestawianie zegarków ma wpływ nie tylko na pracę lotnisk, kolei, transportu i logistyki, ale i naszego organizmu. Wiele krajów radzi sobie bez zmiany czasu. W Europie czasu nie zmieniają Islandia i Białoruś.

Zmiana czasu 2022. Robi tak prawie cała Europa

Czas zmienia ponad 70 krajów na całym świecie i większość krajów w Europie. Mówimy potocznie o czasie zimowym i letnim, fachowo rzecz ujmując powinniśmy powiedzieć jednak:

  • "czas środkowoeuropejski"
  • "czas środkowoeuropejski letni".

Konsultacje na temat zmiany czasu w Polsce

Warto przypomnieć, że w Polsce przeprowadzono jakiś czas temu konsultacje na temat zmiany czasu. Wynika z nich, że ponad 78 procent dorosłych Polaków jest za tym, by nie przestawiać zegarków. Co ciekawe, z opublikowanych wówczas danych ministerstwa wynikało, że zdecydowana większość preferuje czas letni.

Zmiana czasu 2022. USA odchodzi od zmiany czasu

We wtorek, 15 marca 2022 r. amerykański Senat jednogłośnie opowiedział się za wprowadzeniem na stałe czasu letniego w całym kraju Jeśli za taką zmianą opowie się druga izba Kongresu - wówczas Stany Zjednoczone zrezygnują ze zmiany czasu i nie będą musiały jesienią cofać zegarków o godzinę. Czy za przykładem USA pójdzie Europa? Zobaczymy...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo