Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu na zimowy [niedziela, 27.10.2019]. W ten weekend przestawiamy zegarki. Kiedy likwidacja zmiany czasu

Sier
Zmiana czasu z letniego na zimowy 2019. Kiedy przestawiamy zegarki i kiedy nastąpi likwidacja zmiany czasu
Zmiana czasu z letniego na zimowy 2019. Kiedy przestawiamy zegarki i kiedy nastąpi likwidacja zmiany czasu Pixabay
Państwa Unii Europejskiej pracują nad zniesieniem zmiany czasu, stąd wielu zastanawia się czy jesienią 2019 będziemy musieli przestawiać zegarki z czasu letniego na zimowy. Kiedy nastąpi likwidacja zmiany czasu w Unii Europejskiej? O tym poniżej.

W ostatnich dniach w naszej redakcji odebraliśmy kilka telefonów - głównie od starszych osób - które pytają: co z likwidacją zmiany czasu? - Czy jesienią 2019 trzeba będzie przestawić czas z letniego na zimowy? Kilka miesięcy temu mówiono o tym, że zmiana ma być zlikwidowana - dopytuje jedna z Czytelniczek.

Czy jesienią 2019 trzeba będzie przestawić czas z letniego na zimowy? Kilka miesięcy temu mówiono o tym, że zmiana ma być zlikwidowana

POLECAMY:

To weekendowe grzybobranie panowie: Jerzy, Damian i Bartłomiej z pewnością zaliczą do udanych. Na grzyby wybrali się do lasu w okolicach Bydgoszczy i udało im się zapełnić kilka wielkich koszów. Dziękujemy za przesłane zdjęcia i gratulujemy udanych zbiorów!Więcej zdjęć na następnych stronach.Smaki Kujaw i Pomorza odcinek 6

Wysyp grzybów pod Bydgoszczą. Co za zbiory! [zdjęcia]

"Koniec zmiany czasu"

Wiele osób zadaje sobie to pytanie, ponieważ kilka miesięcy temu szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ogłosił "koniec zmiany czasu" w Europie po przeprowadzeniu szerokich konsultacji społecznych. Wynikało z nich, że zdecydowana większość Europejczyków opowiada się za likwidacją zmiany czasu.

W rzeczywistości to dość skomplikowany zabieg, który wymaga szeregu uzgodnień. W 2019 roku zmienimy więc jeszcze czas z letniego na zimowy. Kiedy?

Do połowy lat 90. ubiegłego stulecia przestawialiśmy zegarki z czasu letniego na zimowy w ostatnią niedzielę września. Teraz robimy to w ostatnią niedzielę października. Przestawiamy wskazówkę z godziny 3 na 2 i śpimy dłużej. W 2019 roku czas z letniego na zimowy przestawimy w nocy z soboty na niedzielę (26/27 października).

Kalina Zygowska, zawodniczka fitness, ma za sobą udział na prestiżowych zawodach Arnold Classic Europe 2019 w Barcelonie (20-22 września 2019). Bydgoszczanka wystąpiła w ścisłym finale IFBB ELITE PRO.Czytaj dalej ➤➤

Bydgoszczanka w finale na zawodach Arnolda Schwarzeneggera [zdjęcia]

Kiedy koniec zmiany czasu?

Przypomnijmy, w marcu 2019 w komisji transportu Parlamentu Europejskiego opowiedziano się za tym, by ostatnia zmiana czasu (dla państw, które wybrałyby czas letni) nastąpiła w marcu 2021 r. Kraje, które wybrałyby na zawsze czas zimowy, ostatni raz zmieniłyby czas w październiku 2021 r.

Parlament Europejski ostatecznie zdecydował w głosowaniu, że zmiana czasu powinna zostać zniesiona. Teraz wszystko muszą zatwierdzić państwa członkowskie UE.

Zostaniemy przy czasie letnim czy zimowym?

W Polsce przeprowadzono już konsultacje na temat zmiany czasu. Wynika z nich, że ponad 78 procent dorosłych Polaków jest za tym, by nie przestawiać zegarków. Przy jakim czasie zostałaby Polska na zawsze - letnim czy zimowym?
Z konsultacji wynika, że zdecydowana większość preferuje czas letni. Jeśli zostanie wybrana taka opcja, to zimą rano będzie dłużej ciemno...

Przykład: Słońce w Szczecinie (celowo wybraliśmy miasto położone na zachodzie kraju) 27 grudnia wstaje o godzinie 8.17. Ale mówimy o czasie środkowoeuropejskim (czyli zimowym). Jeśli obowiązywałby czas środkowoeuropejski letni, musimy dodać godzinę do przodu. Wschód słońca w Szczecinie - 9.17. Jasno w Polsce robiłoby się dopiero wiec między godziną 8 a 9.

Plusem byłoby to, że słońce zachodziłoby później. 27 grudnia w Suwałkach słońce zachodzi o 15.11 (w przypadku czasu letniego byłaby to godz. 16.11; Szczecin pożegnałby słońce ok. 37 minut później). Osoby pracujące zawodowo, uczniowie, itd. mogliby dzięki temu wracać w zimie do domu jeszcze przy naturalnym świetle.

WARTO WIEDZIEĆ: Czas letni a czas zimowy

  • Czas zimowy, to po po prostu czas środkowoeuropejski. Obowiązuje od końca października do końca marca.
  • Czas letni, to - używając fachowej nazwy - czas środkowoeuropejski letni. Obowiązuje od końca marca do końca października.
Zima przełomu lat 1978/1979 była wyjątkowo śnieżna. Od godzin nocnych z 29 na 30 grudnia rozpoczął się napływ mroźnej masy powietrza z północy, co spowodowało, że występujące wówczas opady deszczu zaczęły stopniowo przechodzić w opady śniegu z deszczem i śniegu oraz nasilać się. Tego Sylwestra Polacy zapamiętali na zawsze...Opadom towarzyszył silny wiatr, powodujący szybkie tworzenie się zasp. Chłodny front atmosferyczny przemieszczał się stopniowo na południe, a śnieżyce i gwałtowny spadek temperatury z wartości dodatnich do kilkunastu stopni poniżej zera obejmowały kolejne części kraju.Od 1 stycznia 1979 roku cały kraj był już sparaliżowany przez zaspy i kilkunastostopniowy mróz. Wiele osób, które miały zamiar wybrać się na zabawę sylwestrową musiało pozostać w domu. Ci, którzy dotarli, wracali wyjątkowo długo... ➤➤ Więcej zdjęć na następnych stronach ➤➤ Zdjęcia pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Więcej na następnych stronach.Warto wiedzieć:Rekordowo wysoką pokrywę śnieżną odnotowano: w Suwałkach (84 cm, 16 lutego), Łodzi (78 cm, 2 lutego), Warszawie (70 cm, 31 stycznia), Chojnicach (60 cm, 19 lutego), Szczecinie (53 cm, 19 lutego), Kole (46 cm, 26 lutego), Kielcach (39 cm, 2 lutego) i Poznaniu (29 cm, 20 lutego).(sier, Wikipedia)11 lat na krótkim filmie. Tak "rośnie" cmentarz przy Wiślanej w Bydgoszczy

Tego Sylwestra zapamiętali wszyscy. Zima stulecia 1978/79 r. [zdjęcia]

Wpływ zmiany czasu na życie

Przez lata badano wpływ zmiany czasu na różne czynniki. Co o tym pisze KE?

ENERGIA. Ogólny efekt oszczędności energii w sezonie letnim jest marginalny. Wyniki są też zmienne w zależności od takich czynników jak położenie geograficzne.

ZDROWIE. Ustalenia dotyczące czasu letniego mają pozytywny wpływ polegający na większej ilości zajęć rekreacyjnych na świeżym powietrzu.

BEZPIECZEŃSTWO DROGOWE. Jeśli chodzi o związek między ustaleniami dotyczącymi czasu letniego a wypadkami drogowymi dowody nie są niejednoznaczne. W zasadzie niedostateczna ilość snu w okresie wiosennym może zwiększać ryzyko wypadków. Jednocześnie uważa się, że wydłużenie czasu dostępności światła dziennego w lecie ma pozytywny wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego.

ROLNICTWO. wydaje się, że z powodu stosowania nowego sprzętu, sztucznego oświetlenia i zautomatyzowanych technologii wcześniejsze obawy związane z zakłóceniem rytmu biologicznego zwierząt i zmianą harmonogramów udoju przez zmianę czasu w dużym stopniu już nie istnieją. Dodatkowa godzina światła dziennego w okresie letnim może być również zaletą, jako że umożliwia wydłużenie godzin pracy na wolnym powietrzu, takich jak praca w polu czy zbiory.

FLESZ: Pszczoły wymierają, grozi nam głód

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera