Złoci kolejarze

h
W Czechach odbyły się mistrzostwa Europy kolejarzy. Tytuł drużynowych mistrzów Europy wywalczyli Polacy.

<!** Image 2 align=right alt="Image 34477" sub="Polacy przed pomnikiem biegaczy. Od lewej u góry: K. Pytel, D. Staryński, E. Basendowska, u dołu od lewej: S. Chmielarz, S. Lenc, Z. Hartuna, A. Woliński, E. Dobruchowska, H. Giolda, E. Wolińska, P. Grenz.">Udział brało aż 1400 biegaczy, którzy rywalizowali na trasie Biechovice - Praga, na dystansie 10 km, 31 m. Nieoczekiwanie tytuł drużynowego mistrza Europy wywalczyła Polska (liczyły się wyniki pięciu najlepszych zawodników). Na podium znaleźli się także bydgoszczanie. W kategorii kobiet wygrała Czeszka Radmila Miturova w czasie 44.27,6 min, trzecia była Ewa Basendowska - 49.41,9 min. Pozostałe miejsca bydgoszczanek: 7. Emilia Dobruchowska, 9. Halina Giolda.

W biegu mężczyzn dominowali Polacy. Wygrał Dariusz Starzyński (Sędziszów) - 33.12,8 przed Grzegorzem Maczyńskim (Kolejarz Bydgoszcz) - 33.30,8 i Sebastianem Chmielarzem (Kruszwica) - 35.18,1 16. był Sebastian Lenc (Kolejarz Bydg.), 20. Zenon Hartuna (Florian Chojnice).

<!** reklama left>Kierownikami ekip byli Karol Pytel i Piotr Grenz - prezesi TKKF Kolejarz Bydgoszcz. Polacy nie tylko wywalczyli złoty medal drużynowo i pięć medali indywidualnie, ale okazali się także najlepiej ubranym zespołem. Dresy zapewniło Stowarzyszenie Krzewienia Sportu, Turystyki i Kultury „Kolejarz” w Warszawie, a stroje lekkoatletyczne (biało-czerwone z orłem na piersi) uszyte zostały przez firmę „Pawikar” z Bydgoszczy.