Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielone światło dla wysypiska

Andrzej Karnowski
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że odmowę głównego inspektora sanitarnego w sprawie zgody na rozbudowę i modernizację wysypiska wydano z naruszeniem prawa.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że odmowę głównego inspektora sanitarnego w sprawie zgody na rozbudowę i modernizację wysypiska wydano z naruszeniem prawa.

<!** Image 2 align=right alt="Image 39571" sub="Modernizacja wysypiska w Rozwarzynie stwarza nadzieje na uporządkowanie gospodarki odpadami">- Związek Gmin Kcynia, Nakło, Szubin od dwóch lat ubiega się o zgodę na rozbudowę i modernizację składowiska odpadów komunalnych w Rozwarzynie - mówi Marek Michalak, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa UMiG w Nakle. - Protestowaliśmy przeciwko niekorzystnej dla nas decyzji wojewódzkiego inspektora sanitarnego, ale główny inspektor sanitarny podtrzymał jego odmowne postanowienie. Na szczęście sąd przychylił się do stanowiska przewodniczącego Zarządu Związku Gmin Kcynia, Nakło, Szubin. Niestety, decyzja nie jest jeszcze prawomocna - dodaje.

Rozwiązanie problemu gospodarki odpadami na terenie trzech gmin powiatu nakielskiego zawarto w projekcie nazwanym „Kompleks unieszkodliwiania i gospodarki odpadami komunalnymi Noteć”. Obejmuje on budowę sortowni, obiektów i instalacji do przetwarzania odpadów organicznych wraz wykorzystaniem powstałego biogazu, systemu segregacji śmieci u źródła, z linią do pakowania i dystrybucji wyselekcjonowanych odpadów. W połowie lipca ub. roku Związek Gmin zawarł umowę na opracowanie projektu budowlanego i wykonawczego na rozbudowę o jedną kwaterę istniejącego w Rozwarzynie wysypiska. To miał być I etap całego przedsięwzięcia, obejmującego także budowę składowiska balastu, minielektrowni przetwarzającej biogaz oraz rekultywację aktualnie eksploatowanej, niemal wypełnionej już całkowicie, niecki.

<!** reklama left>Strony mają 30 dni na ewentualne wniesienie odwołania od wyroku warszawskiej Temidy. Związek Gmin oczywiście nie zamierza się odwoływać od korzystnego dla siebie orzeczenia. Czy jednak GIS postąpi podobnie? Jeśli tak, to wyrok się uprawomocni. A to oznacza, że już za rok może zostać wybudowana druga niecka na zapełnionym wysypisku w Rozwarzynie. Ma szanse powstać w ciągu kilku miesięcy. Nie licząc czasu potrzebnego na ogłoszenie przetargu, który pozwoli znaleźć wykonawcę, opracować projekty, załatwić pozwolenia itp.

- Zapewnienie miejsca składowania odpadów na terenie gminy ma zasadnicze znaczenie dla kosztów ponoszonych na ich unieszkodliwianie przez samorząd i jego mieszkańców - zapewnia ustępujący burmistrz Piotr Centała.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!