EXPRESS
Poleca

Ogromny dzik przy ogrodzeniu szkoły w Bydgoszczy

Rozwiń
EXPRESS
Zwiń

Ogromny dzik przy ogrodzeniu szkoły w Bydgoszczy

Niedawno na Osowej Górze dzik zaatakował psa. Teraz pojawił się przy szkole. Rada osiedla będzie prosiła o interwencję

Zburzą Londynek, zbudują Londyn

Zburzą Londynek, zbudują Londyn

Katarzyna Oleksy

Express Bydgoski

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Zburzą Londynek, zbudują Londyn
Studencki kampus, pracownie i mieszkania bydgoskiej bohemy - tak w przyszłości ma wyglądać bydgoski Londynek.
Zburzą Londynek, zbudują Londyn

Studencki kampus, pracownie i mieszkania bydgoskiej bohemy - tak w przyszłości ma wyglądać bydgoski Londynek.


Część miasta pomiędzy ulicami Pomorską, Chocimską i Świecką w opracowaniach urbanistycznych wskazywana jest jako jeden z ciekawszych rejonów Bydgoszczy. Wyróżniają go budynki zbudowane w latach 80. dziewiętnastego wieku. Mimo atrakcyjności architektonicznej, osiedle nie cieszy się dobrą opinią. - Ta enklawa kojarzy się negatywnie, chcemy przystosować ją do nowych lokatorów - mówi prezydent Bydgoszczy, Konstanty Dombrowicz.


W Miejskiej Pracowni Urbanistycznej powstał projekt rewitalizacji części Bydgoszczy określanej jako Londynek. Znajdujące się tam budynki nie są pod ścisłą ochroną konserwatorską, jednak wszelkie działania na tym terenie wymagają konserwatorskiej opinii.


Realizacja miejskiego planu, jakim jest nadanie tej części świetności, możliwa jest tylko w jeden sposób. Jest nim wyburzenie istniejącej zabudowy i stworzenie w tym miejscu nowego kompleksu budynków. - Architekturą będą one nawiązywały do tych istniejących, zachowają ich charakterystyczne cechy. Możliwe, że będą wyższe o jedną kondygnację. To dobre miejsce na kampus studencki lub mieszkania i pracownie bohemy - opowiada Barbara Czyżewska z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.


Koszty nie są jeszcze do końca znane. Takiej kwoty nie ma w budżecie. - W rządzie toczą się prace nad ustawą o rewitalizacji miast. Czekamy na ich efekt, by starać się bowiem o dofinansowanie, musimy mieć do tego podstawy prawne. Możemy ubiegać się o wsparcie z programów ochrony dóbr kultury - mówi Barbara Czyżewska. - Czekamy też na potencjalnych inwestorów.


Obecnie w 9 stojących Londynka budynkach mieszka 270 rodzin. Projekt zakłada powstanie 320 mieszkań, mniejszych niż dotychczasowe. Pozostałą część zajęłyby lokale użytkowe.


Po rewitalizacji terenu, wartość lokali znacznie wzrośnie, tym samym wyższy będzie czynsz. Dotychczasowi lokatorzy zostaną wykwaterowani. Krzysztof Nurkiewicz, dyrektor Biura Zarządu ADM, zapewnia jednak, że nie zostaną oni bez dachu nad głową.

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze (5)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

szwederowiak (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Tą hołote powinni wypędzić już dawno,o do dziś tego nie zrobiono jedna z najniebezpieczniejszych dzielnic miasta dalej żyje w toku i ma sie dobrze,tym co nie płacą out, i tej małej cząstce ktòra...rozwiń całość

Tą hołote powinni wypędzić już dawno,o do dziś tego nie zrobiono jedna z najniebezpieczniejszych dzielnic miasta dalej żyje w toku i ma sie dobrze,tym co nie płacą out, i tej małej cząstce ktòra płaci dać jakieś inne mieszkania.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

robert (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

a ty skąd pochodzisz?na pewno jesteś super gość...zero piwka i co niedziela do kościółka.Napewno masz sporo kasy-to może zamiast się wymądrzać -poratowałbyś po chrześcijańsku biednych?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

bocianowo (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

Moje zamkneli a innych zostawili to nie fer na nowym lepiej ale niech jest sprawiedliwie .

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

muchomor (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

Twoje Stare Szwederowo nie jest wcale lepsze od Londynka, tez u was mieszka glownie patologiczny element a sie tak tu wymądrzasz jakbys byl co najmniej z Osielska.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo