"žBecia" ma moc, ale nie ma sprintu

Sławomir Kabat
Beata Mikołajczyk wygrała w jedynce w Pucharze Świata na 1000 m. W olimpijskiej konkurencji na 500 m była 6.

<!** Image 2 align=right alt="Image 149557" >We francuskim Vichy odbyły się pierwsze w tym roku regaty Pucharu Świata w kajakarstwie klasycznym. W barwach reprezentacji wystąpiło czworo bydgoszczan. Srebrna medalistka olimpijska i mistrzyni świata Beata Mikołajczyk (Kopernik, na zdjęciu) w tym roku wspólnie z trenerem Wiesławem Rakowskim postawili cel - przygotować się do startów w jedynce. Na krajowych eliminacjach popularna „Becia” wygrała zdecydowania na 500 i 1000 m. We Francji udowodniła dobre przygotowanie do sezonu - wygrała wyścig na kilometr. Na 500 m była 6. ze stratą 2,3 s do zwyciężczyni, Niemki Katrin Wagner-Augustin.

Bardzo dobrze spisała się jej koleżanka klubowa Magdalena Krukowska (Kopernik). W dwójce z Pauliną Wiewiórą zdobyły brązowy medal - 3.30,620. Szybciej o sekundę popłynęły Nowozelandki i Słowaczki. W czwórce z Sandrą Pawełczak i Karoliną Nają były 5.

Kajakarze bez medali

Bez medalu zakończyła rywalizację grupa kajakarzy. Wicemistrz świata z 2007 roku w K-2 1000 m Mariusz Kujawski, po dyskwalifikacji jego partnera Adama Seroczyńskiego, szuka nowego zawodnika do osady. We Francji startował z Przemysławem Łuczakiem. W K-2 1000 m był 6., ale z dość dużą stratą do zwycięzców Niemców - 4,4 sek. Na dystansie o połowę krótszym zajęli dopiero 7. miejsce w finale B (16.). Nie wiadomo, czy osada w tym składzie będzie pływała dalej. Trener kadry Robert Włodarczyk nie ma zbyt dużego pola manewru.

Słabiej niż oczekiwano spisał się Piotr Siemionowski. Zawiszanin był dopiero 7. w finale B na 200 m, a na 500 m odpadł w eliminacjach.

<!** reklama>Podsumowując wyniki nie są rewelacyjne, ale do mistrzostw świata w drugiej połowie sierpnia w Poznaniu jest jeszcze dużo czasu. Kolejny sprawdzian międzynarodowy 28-30 maja w węgierskim Szeged.

Zmiany w programie igrzysk

Międzynarodowy Komitet Olimpijski wprowadził zmiany w programie kajakarzy płaskich. W przypadku kajakarzy i kanadyjkarzy zlikwidowano dystans 500 m (jedynki i dwójki), a w ich miejsce wprowadzono dystans jedynek na 200 m. Dodatkowo dopisano jedynkę na 200 m kobiet.

Lista konkurencji od igrzysk olimpijskich w Londynie w 2012 r.

Kajakarki (4 konkurencje): K-1, K-2 i K-4 na 500 m oraz K-1 200 m.

Kajakarze (4): K-1, K-2, K-4 na 1000 m oraz K-1 na 200 m

Kanadyjkarze (3): C-1 i C-2 1000 m oraz C-1 200 m.