Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zawrzało wśród twórców

rob, PAP
Środowisko naukowe i rektorzy ostro protestują przeciwko propozycji rządu, aby zlikwidować 50-procentowe koszty uzyskania przychodu dla przedstawicieli wolnych zawodów.

Środowisko naukowe i rektorzy ostro protestują przeciwko propozycji rządu, aby zlikwidować 50-procentowe koszty uzyskania przychodu dla przedstawicieli wolnych zawodów.

Poinformował o tym przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. Tadeusz Luty.

<!** reklama right>We wtorek rząd ogłosił decyzję o zlikwidowaniu 50-proc. kosztów uzyskania przychodów od dochodów z prawa autorskich (w latach 2007- 2008 ma to być 20 proc.) i 20-proc. od dochodów z praw innych niż majątkowe (ma to być 10 proc.). Wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska zapewniła, że wszystkie pieniądze, które z tytułu zmian zgarnie fiskus, zostaną zwrócone szkołom wyższym i instytucjom kultury. - W ten sposób będą mogły naprawić szkody w systemach wynagrodzeń - tłumaczyła.

- Środowisko akademickie jest wysoce nieufne wobec takich zapewnień - stwierdził prof. Luty. Zauważył, że w komunikacie rządowym, ogłoszonym po przyjęciu projektu ustaw podatkowych, nie znalazła się konkretna informacja o takiej rekompensacie finansowej. - Nie wiadomo też, w jaki sposób koledzy z uczelni niepublicznej będą mieli zrekompensowane swoje straty - dodał szef KRASP.

Nie wyjdą z widłami

- Naukowcy nie wyjdą na ulicę z łopatami i widłami, i nie będą straszyć, że rozniosą Warszawę. My jesteśmy ludźmi, którzy chcą rozmawiać i będziemy na ten temat rozmawiać - zapowiedział rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, wiceprzewodniczący KRASP, prof. Tomasz Borecki.

Prof. Borecki zaprzeczył też informacji „Dziennika”, według którego w ramach protestu nie wyklucza się wstrzymania naboru na uczelnie.

Wsparcie dla twórców

Prezydent Lech Kaczyński poparł w czwartek środowiska twórcze, walczące o utrzymanie ulg podatkowych. Zaznaczył, że rozmawiał już o tym z premierem Kazimierzem Marcinkiewiczem, ale powtórzy tę opinię podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Gabinetowej. - To rozwiązanie wydaje mi się na tyle - w sposób oczywisty - niedostosowane do naszej rzeczywistości, że czułem się po raz pierwszy w obowiązku interwencji - powiedział prezydent.

- Myślę, że wszystko skończy się dobrze, w trybie - nazwijmy to - perswazyjnym, na dzisiejszej Radzie Gabinetowej. Inaczej będę musiał sięgnąć po środki konstytucyjne, jeśli będzie ustawa - stwierdził Kaczyński.

Rektorzy uczelni, przedstawiciele środowisk naukowych i twórczych są „podbudowani” po spotkaniu.

- Mam przeświadczenie, że nasze racje zostały wysłuchane i wychodzę (ze spotkania z prezydentem) optymistycznie nastawiona - powiedziała rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow.

Jej słowa potwierdził prof. Luty. Poinformował, że rektorzy „całkowicie ufają prezydentowi w tej sytuacji. Uznajemy, że pan prezydent zdoła przekonać premiera i rząd do tych racji”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!