Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zarząd Piotra Całbeckiego uzyskał absolutorium

Tomasz Wersocki
Absolutoryjna sesja sejmiku
Absolutoryjna sesja sejmiku Jacek Smarz
Radni Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego zatwierdzili absolutorium dla zarządu województwa. Gościem specjalnym posiedzenia był komisarz Unii Europejskiej Vytenis Andriukaitis.

Dochody budżetu województwa kujawsko-pomorskiego zamknęły się ostatecznie na koniec pod koniec 2016 r. kwotą ok 740 milionów złotych, a wydatki wyniosły 671 milionów. Natomiast zadłużenie naszego regionu zmalało w stosunku do roku ubiegłego do 299 milionów 122 tysięcy złotych. Z danych przedstawionych przez skarbnika województwa wynika, że nadwyżka budżetowa wyniosła w zeszłym roku 69 milionów złotych.

Zobacz także: Na ulicach Torunia znów pojawią się tzw. sekundniki

Podczas głosowania nad absolutorium przeciwko jego udzieleniu byli radni klubu Prawa i Sprawiedliwości. Z kolei 22 radnych koalicji Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego głosowało za jego udzieleniem i zatwierdzeniem sprawozdania finansowego oraz wykonania budżetu województwa.

Radni PiS krytykowali zarząd przede wszystkim za niewykonanie zaplanowanego budżetu oraz jego liczne zmiany w trakcie roku (o tym także obok, na stronie 2).

- Stara śpiewka opozycji. Jak można krytykować budżet województwa, który został najlepiej wykonany w historii nie tylko mojej kadencji, lecz także poprzednich - mówi marszałek Piotr Całbecki.

Zobacz także: Węzła w Dźwierznie na A1 na razie nie będzie

Podczas sesji sejmiku województwa obecny był również komisarz Unii Europejskiej ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, litewski polityk Vytenis Andriukaitis (szerzej o tej wizycie ma stronie 5).

- Jego obecność jest potwierdzeniem naszego wysiłku w kwestiach finansowania służby zdrowia w regionie - podkreśla Piotr Całbecki.

Marszałek podkreśla, że wiele już razy tłumaczył, dlaczego przesuwano w czasie kolejne inwestycje w województwie.

Zobacz także: Zarobki toruńskich radnych. Oświadczenia majątkowe

- Przypomnę, że drogi wojewódzkie mogły być realizowane dopiero w momencie, kiedy Komisja Europejska zatwierdziła plan spójności komunikacyjnej. Mówienie o opóźnieniach i obarczanie winą zarządu województwa jest po prostu nieprawdą - dodaje.

Między innymi z brakiem planu spójności komunikacyjnej marszałek Piotr Całbecki łączy także opóźnienie wykonania budżetu Regionalnego Programu Operacyjnego.

- Natomiast jeżeli plan gospodarki odpadowej jest w gestii Ministerstwa Środowiska, a plany gospodarki wodnej są jeszcze nieprzyjęte przez Komisję Europejską, to trudno, żebyśmy byli cudotwórcami. Program RPO jest realizowany tak, jak zaplanowaliśmy - dodaje marszałek.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE >>>>>

Pytamy....
Michał Krzemkowski - przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz wiceprzewodniczący Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dlaczego państwo jako klub Prawa i Sprawiedliwości zagłosowaliście przeciwko absolutorium dla zarządu województwa?
Przede wszystkim nie wykonano planu inwestycyjnego. Różnice w stosunku do założeń sięgają 100 milionów złotych - w wydatkach majątkowych, jak i inwestycyjnych. Bardzo źle zrealizowano także plan Regionalnego Programu Operacyjnego zarówno w perspektywie 2007-2013, jak i obecnej.

A konkretniej?

Aktualny plan RPO jest wykonywany na poziomie 30 procent. Nie zrealizowano w nim trzech ważnych inwestycji melioracyjnych, które były wpisane do budżetu. Nie wykonano także inwestycji drogowych ważnych z punktu widzenia województwa. Z kolei niektóre z projektów tzw. miękkich również nie zostały zrealizowane, a dotyczyły rozwoju szkolnictwa zawodowego czy wyposażenia przedszkoli. Natomiast 12 projektów, które miały być wykonane przez zewnętrzne instytucje, w ogóle nie zostało zrealizowanych.

Może projekty nadzorowane przez jednostki organizacyjne samorządu województwa wypadły lepiej?

Bynajmniej. Na 20 zaplanowanych zrealizowano tylko połowę z nich.

Regionalna Izba Obrachunkowa pozytywnie oceniła wykonanie budżetu przez zarząd województwa. To was nie przekonuje?

Regionalna Izba Obrachunkowa bada przede wszystkim sprawność zarządzania pieniędzmi przez skarbnika zarządu województwa. Analizuje, czy dochodziło do właściwych przepływów pieniężnych. Jeżeli skarbnik zarządu sprawnie „przesuwa” pieniądze z jednego miejsca w drugie, to taka opinia jest z reguły pozytywna.

Rozmawiał: Tomasz Wersocki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zarząd Piotra Całbeckiego uzyskał absolutorium - Nowości Dziennik Toruński