Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zanim zrobią nas "žna wnuczka"

Andrzej Suliński
Policjanci z Mogilna rozpoczęli akcję uświadamiania mieszkańców przez zagrożeniami jakie czyhają na nich ze strony oszustów. Grupą najbardziej narażoną są osoby starsze.

Policjanci z Mogilna rozpoczęli akcję uświadamiania mieszkańców przez zagrożeniami jakie czyhają na nich ze strony oszustów. Grupą najbardziej narażoną są osoby starsze.

W ostatnich tygodniach w całym kraju, w tym także w powiecie mogileńskim, doszło do wielu oszustw i wyłudzeń pieniędzy. Najczęstszymi sposobami, jakich chwytają się przestępcy są oszustwa na tzw. wnuczka, kiedy to sprawcy odwiedzają starsze osoby przedstawiając się jako dobrzy znajomi ich bliskich i proszą w ich imieniu o pieniądze oraz stosunkowo „młoda” metoda - na akwizytora.

<!** reklama left>- Chodzi o działalność gospodarczą związaną z montażem stolarki budowlanej oraz instalacji gazowej. Działające w tej sferze firmy, w większości przypadków wykorzystując luki prawne dotyczące zatrudnienia, działają na zasadzie akwizycji, którą prowadzą częstokroć niezarejestrowani akwizytorzy. W większości przypadków docierają do osób samotnych, starszych lub niepełnosprawnych oferując okna drzwi lub piecyki gazowe. Podają, że są przedstawicielami spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Informują, że w przypadku wymiany okien lub drzwi administrator budynku będzie w części zwracał poniesione koszty - informuje mł. asp. Tomasz Rybczyński z mogileńskiej policji.

Inną metodą wprowadzenia w błąd jest podawanie się za przedstawicieli gazowni i informowanie o konieczności wymiany piecyków gazowych na nowe, bo taką konieczność wprowadziły przepisy Unii Europejskiej. Akwizytorzy proponują płatność za oferowane produkty w formie gotówkowej, albo w korzystnych ratach. Sprzedają okna, drzwi i piecyki o niskiej jakości, uszkodzone i po zawyżonej cenie.

Zdarzały się nawet przypadki, kiedy to oszuści podrabiali podpisy klientów na umowach sprzedaży, a Bogu ducha winni „klienci” dowiadywali się o tym, że coś kupili dopiero wówczas, gdy z banku przysłano im terminarz spłat rat.

- Apelujemy więc, by sprawdzać akwizytorów. Oglądać ich dowody tożsamości, a w razie najmniejszych wątpliwości dzwonić do spółdzielni, albo na policję - mówi Tomasz Rybczyński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!