W szkole przy ul. Nakielskiej do tego egzaminu przystąpiło 79 uczniów z czterech klas VIII.
W tym gronie byli Anna Mazurek i Bartosz Lewandowski z klasy VIII D. Oboje przyznali, że przed matematyką nie stresowali się tak bardzo. Większym wyzwaniem dla obojga był język polski.
Kluczowe było czytanie poleceń ze zrozumieniem
- Ogólnie egzamin z matematyki nie był taki trudny, jak się spodziewałam - przyznaje Ania. - W arkuszu znalazło się 19 zadań. Pojawiło się, m.in., wyrażenie algebraiczne, chyba w dwóch zadaniach Twierdzenie Pitagorasa, obliczenia wysokości i obwodu figur, pierwiastki. Wszystkie zadania rozwiązałam i skończyłam pisać egzamin przed czasem. Trudniejsze były dla mnie praktycznie dwa zadania, zwłaszcza to, w którym należało obliczyć procent, ile jest drzew w sadzie. Wszystko dlatego, że polecenie było sformułowane trochę skomplikowanie i początkowo go nie zrozumiałam. Z całego egzaminu jestem jednak zadowolona.
W podobnym tonie wypowiada się Bartek Lewandowski.
- Lubię matematykę, więc tego egzaminu się nie bałem, większy stres był przed językiem polskim - mówi ósmoklasista. - Trudność sprawiło mi jedno zadanie na prędkość i czas, bo źle zrozumiałem polecenie i początkowo wyliczyłem coś, co nie było potrzebne w zadaniu, ale zabrałem się za to zadanie jeszcze raz i się udało. To było zadanie otwarte dotyczyło prędkości pociągu. Podano w nim czas i odległość, jaką przejechał ten pociąg. Należało odpowiedzieć, ile metrów w czasie 15 sekund pokona pociąg i ta odległość to była jego długość. Na szczęście rozwiązałem to zadanie. To, co mnie zaskoczyło to zadanie ze skalą, do którego była mapa.
Bartek także ukończył egzamin przed czasem i rozwiązał wszystkie zadania.
- Moim zdaniem ten egzamin był łatwiejszy od próbnych, ale kluczem do rozwiązania zadań na pewno było czytanie poleceń ze zrozumieniem - podkreśla Bartek.
Na koniec uczniów czeka egzamin z języka obcego nowożytnego
W czwartek (25 maja) ósmoklasistów czeka egzamin z języka obcego nowożytnego. Większość uczniów zmierzy się z językiem angielskim. W województwie kujawsko-pomorskim pisze ten egzamin najwięcej, bo aż 98 proc. uczniów. Angielski to od lat najpopularniejszy język obcy nowożytny na egzaminie ósmoklasisty. Wielu uczy się go już od najmłodszych lat. Egzamin rozpocznie się o godz. 9 i potrwa 90 minut.
- Tego egzaminu się nie obawiamy - mówią zgodnie Ania i Bartek, którzy po ukończeniu szkoły podstawowej, chcą kontynuować naukę w II LO w Bydgoszczy.
Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty będą znane 3 lipca, tego samego dnia uczniowie poznają swoje wyniki.
Zobacz wideo: Co warto wiedzieć o egzaminie ósmoklasisty w 2023 roku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?