Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakaz jazdy na łyżwach na Brdzie i Kanale Bydgoskim [KALENDARIUM BYDGOSKIE na 2 LUTEGO]

Krzysztof Błażejewski
Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się w Bydgoszczy 2 lutego.
Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się w Bydgoszczy 2 lutego. Archiwum Polska Press Grupa
Przygotowaliśmy dla was listę ważnych wydarzeń z historii Bydgoszczy, które miały miejsce 2 lutego. Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 2.02 w Bydgoszczy [KALENDARIUM BYDGOSKIE, KALENDARIUM 2 LUTEGO, WAŻNE WYDARZENIA W BYDGOSZCZY].

2 lutego 1920 roku płk Jasiński, dowódca grupy północnej frontu wielkopolskiego wydał rozkaz usunięcia do dnia 15 lutego w Bydgoszczy wszystkich godeł i symboli pruskich oraz przemianowania nazw ulic na polskie.

2 lutego 1923 roku założone zostało Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy (w latach 1926-39 noszące nazwę TMMB i jego okolic), organizacji kontynuującej działalność niemieckiego Towarzystwa Upiększania Bydgoszczy. Pierwszym prezesem został prezydent miasta Bernard Śliwiński.

Tego samego dnia na Okolu powstał chór mieszany pod nazwą Towarzystwo Śpiewacze „Kaplica”. Początkowo liczył 12 członków, w 1936 roku dochodząc do liczby 140 śpiewaków. Chór wznowił działalność po II wojnie jako „Dzwon” i istnieje do dziś.

2 lutego 1931 roku odbyła się uroczystość wprowadzenia nowego proboszcza bydgoskiej fary, księdza Józefa Schulza, dokonana przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Antoniego Laubitza. Ks. Schulz funkcję tę sprawował do września 1939 r. Aresztowany przez Niemców, został zamęczony w obozie w Buchenwaldzie w 1940 roku.

W listopadzie 2018 roku podpisana została umowa na przebudowę ulicy Kujawskiej w Bydgoszczy. Inwestycja ma zostać oddana do użytku pod koniec 2020 roku.Przypominamy, jak wkrótce zmieni się ulica Kujawska w Bydgoszczy! Szczegóły inwestycji przedstawiamy na kolejnych slajdach >>>

Rozbudowa ul. Kujawskiej w Bydgoszczy. Ruszyły pierwsze prac...

2 lutego 1945 roku na stanowisko pełnomocnika rządu ds. utworzenia województwa pomorskiego powołany został Henryk Świątkowski, działacz Polskiej Partii Socjalistycznej. Swoje rezydowanie rozpoczął w Toruniu przewidzianym początkowo na stolicę województwa, ale potem przeniósł się do Bydgoszczy. W maju 1945 roku został ministrem sprawiedliwości i opuścił Bydgoszcz.

2 lutego 1947 roku Pracownia Krawiecka przy Lidze Kobiet zorganizowała pierwszy powojenny „pokaz mód” w Bydgoszczy, cieszący się ogromnym powodzeniem.

2 lutego 1951 roku zarząd miasta po serii utonięć dzieci wydał decyzję o całkowitym zakazie jeżdżenia na łyżwach po zamarzniętej Brdzie i Kanale Bydgoskim.

2 lutego 1958 roku odbyła się druga część wyborów do miejskiej rady narodowej. Tym razem głosowali tzw. pozostali obywatele, bowiem dwa dni wcześniej do urn poszli pracownicy bydgoskich zakładów.

2 lutego 1963 roku tytuł najlepszego sportowca Polski 1962 w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” zdobyła bydgoska lekkoatletka Teresa Ciepły. Wyniki plebiscytu ogłoszono podczas balu w restauracji Kongresowa w Pałacu Kultury i Nauki.

2 lutego 1965 roku pierwsze w Bydgoszczy załogi sklepów otrzymały, po całorocznej rywalizacji, tytuły „Brygad socjalistycznych XX-lecia PRL”: załoga Wacława Ajtnera ze sklepu spożywczego przy Czerwonej Armii 4, Gerharda Ziętka ze sklepu cukierniczego „d. E. Wedel” przy ul. Dworcowej 3 i Czesława Mikołajczaka ze sklepu przy ul. Gwardii Ludowej 57.

2 lutego 1982 roku miał miejsce początek procesu w bydgoskim sądzie w sprawie nadużyć na sumę prawie 5 mln złotych przy budowie domków letniskowych na działkach w Drzewianowie koło Mroczy. Przed sądem stanęli jednak tylko były wojewoda Edmund L., były naczelnik wydziału KW MO Mieczysław M. oraz dyrektor i brygadzista Przedsiębiorstwa Produkcji Pomocniczej i Montażu Budownictwa Rolniczego w Bydgoszczy. Śledztwo w sprawie pozostałych prominentów zostało umorzone.

2 lutego 1994 roku w południe oddana została do użytku światłowodowa linia o długości 1,5 tys. km łącząca Koszalin z Cieszynem, przechodząca przez Bydgoszcz. Nowa magistrala telekomunikacyjna, której budowa zajęła dwa lata, kosztowała 30 mln dolarów i pozwalała na jednoczesne przeprowadzanie 21 tys. rozmów telefonicznych.

Pirat drogowy jedzie ul. Toruńską w Bydgoszczy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo