Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaćmienie Słońca (8.04.2024 r.) - transmisja. Gdzie oglądać na żywo zaćmienie?

Michał Sierek
Michał Sierek
Zaćmienie Słońca będą mogli obserwować między innymi mieszkańcy Meksyku, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Wiele osób poleciało specjalnie w ten rejon świata, by móc obejrzeć to niezwykłe zjawisko.
Zaćmienie Słońca będą mogli obserwować między innymi mieszkańcy Meksyku, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Wiele osób poleciało specjalnie w ten rejon świata, by móc obejrzeć to niezwykłe zjawisko. Pexels
8 kwietnia dojdzie do całkowitego zaćmienia Słońca. Zjawisko będzie widoczne między innymi w Meksyku, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Niestety zaćmienia (nawet częściowego) nie zobaczymy w Polsce. Pozostają liczne transmisje z tego wydarzenia w internecie. Gdzie i o której godzinie można oglądać transmisję na żywo z zaćmienia Słońca?

Zaćmienia Słońca w Polsce

Ostatnie zaćmienie Słońca obserwowane w Polsce miało miejsce 25 października 2022 roku. Było to dość głębokie zaćmienie widoczne w całym kraju. Kolejne zaćmienie Słońca widoczne z terytorium Polski będziemy mogli obserwować 29 marca 2025 roku (będzie to płytkie zaćmienie częściowe widoczne w całym kraju).

Najbliższe obrączkowe zaćmienie widoczne w Polsce nastąpi 13 lipca 2075 roku, zaś najbliższe całkowite zaćmienie w Polsce będzie miało miejsce 7 października 2135 roku (widoczne na Dolnym Śląsku i w Małopolsce). Niestety zaćmienie z 8 kwietnia 2024 nie będzie widoczne z Polski.

Całkowite zaćmienie Słońca - poniedziałek, 8.04.2024

Całość zaćmienia Słońca z 8 kwietnia 2024 będzie widoczna w wąskim pasie na Oceanie Spokojnym, przebiegającym na północ od Markizów, a później w Ameryce Północnej (zaczynając od wybrzeża Pacyfiku, a następnie przechodząc w kierunku północno-wschodnim przez Meksyk, Stany Zjednoczone i Kanadę), a następnie na Oceanie Atlantyckim.

Zaćmienie będzie częściowo widoczne między innymi w Norwegii, na Islandii i w Irlandii, w zachodniej części Wielkiej Brytanii, północno-zachodniej części Hiszpanii i Portugalii.

Zaćmienie Słońca - 8 kwietnia 2024. O której godzinie?

Osobom przebywającym na terenie Polski pozostaje więc obserwowanie transmisji w internecie i w telewizji. Początek częściowego zaćmienia rozpocznie się o godzinie 15:42 czasu UTC, maksimum zaćmienia nastąpi o 18:17 UTC, a koniec zjawiska około godziny 20.52 UTC (UTC - uniwersalny czas koordynowany; do obowiązującego w Polsce czasu środkowoeuropejskiego letniego należy dodać dwie godziny).

Transmisja na żywo z zaćmienia Słońca

Transmisję z zaćmienia Słońca przeprowadzi między innymi Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) na swoim oficjalnym kanale na Facebooku. Można ją będzie śledzić tutaj:

Do zaćmienia Słońca dochodzi tylko w momencie, gdy Księżyc znajduje się w nowiu. Jeśli nasz naturalny satelita dodatkowo znajdzie się idealnie pomiędzy Słońcem a Ziemią, przysłania wówczas światło słoneczne.
Wyróżniamy następujące rodzaje zaćmień:

  • całkowite
  • obrączkowe (Księżyc znajduje się za daleko od Ziemi i nie jest w stanie zakryć całej tarczy Słońca).
  • częściowe
  • hybrydowe (obrączkowo-całkowite)

Jak obserwować zaćmienie Słońca?

Jeśli jesteście szczęściarzami, którzy 8 kwietnia znajdą się w obszarze, z którego można obserwować zaćmienie Słońca, to na pewno przyda się Wam kilka cennych porad.

Najważniejsze przy obserwacji zaćmienia Słońca jest bezpieczeństwo. Nie wolno patrzeć na Słońce bez odpowiedniego zabezpieczenia. Z pomocą przyjdą specjalne okulary z filtrem ND5. Nie zaleca się obserwowania zaćmienia przez okulary przeciwsłoneczne, płyty CD, czy zdjęcia rentgenowskie (nie blokują promieniowania ultrafioletowego). Pamiętajcie, by nie patrzeć bezpośrednio na Słońce przez teleskop, czy lornetkę! Możecie trwale uszkodzić wzrok, bądź go stracić.

Do obserwacji Słońca przez zwykły teleskop stosuje się specjalne gotowe filtry. Można też stworzyć taki filtr samemu stosując folię ND5 (należy jednak pamiętać, by dobrze zamontować tak stworzony filtr). Można też zastosować metodę projekcji - czyli rzutować obraz tarczy słonecznej na przykład na kartkę papieru (tu ważna uwaga - długie oddziaływanie słońca na teleskop bez filtra może spowodować jego uszkodzenie). Zaćmienie obserwować można oczywiście też przez specjalnie stworzone teleskopy do obserwacji Słońca. Pomocne może też być szkło spawalnicze - z odpowiednim stopniem przyciemnienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo