Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ten zabytkowy dwór w Palczynie jest na sprzedaż. Miejsce z bolesną historią. Zobaczcie zdjęcia

Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki
Palczyn. To specyficzna nieruchomość. Zabytkowa część dworu z początku XX wieku połączona jest bowiem z dużo nowszym budynkiem, w którym jeszcze kilka lat temu tętniło szkolne życie. W dworku od 2000 roku nikt już nie mieszka. W parku jeszcze kilka lat temu było 37 zabytków przyrody. Słynna nawałnica, która przeszła przez Polskę w sierpniu 2017 roku, poważnie zniszczyła również i te cenne przyrodniczo drzewa.
Palczyn. To specyficzna nieruchomość. Zabytkowa część dworu z początku XX wieku połączona jest bowiem z dużo nowszym budynkiem, w którym jeszcze kilka lat temu tętniło szkolne życie. W dworku od 2000 roku nikt już nie mieszka. W parku jeszcze kilka lat temu było 37 zabytków przyrody. Słynna nawałnica, która przeszła przez Polskę w sierpniu 2017 roku, poważnie zniszczyła również i te cenne przyrodniczo drzewa. Dariusz Nawrocki
Urząd Gminy w Złotnikach Kujawskich przygotowuje się do rozpisania kolejnego przetargu na sprzedaż zabytkowego dworu w Palczynie. Cena wywoławcza zabudowanej budynkami dworskimi nieruchomości, wraz z parkiem, wynosi milion złotych.

Zobacz wideo: Co trzeba zrobić, aby dostać 13. i 14. emeryturę?

Zabytkowy dwór w Palczynie

To specyficzna nieruchomość. Zabytkowa część dworu z początku XX wieku połączona jest bowiem z dużo nowszym budynkiem, w którym jeszcze kilka lat temu tętniło szkolne życie. W dworku od 2000 roku nikt już nie mieszka.

Gmina chciała, by powstał tu Środowiskowy Dom Samopomocy. Ostatecznie z tych planów zrezygnowała. Teraz chce nieruchomość sprzedać. Przygotowuje się do rozpisania kolejnego przetargu. Cena wywoławcza zabudowanej budynkami dworskimi nieruchomości, wraz z parkiem, wynosić ma milion złotych.

Historia dworku w Palczynie

Jak czytamy na tablicy przed dworkiem, "w latach 1846-1945 majątkiem włodarzył szlachecki ród Jahnzów (...) Ulrich Jahnz odcisnął tragiczne piętno na losach wielu ludzi. Ten niemiecki obszarnik z Palczyna, członek SS był uczestnikiem i wykonawcą tzw. Krwawej Niedzieli w Inowrocławiu 23 X 1939 roku. Masakra w inowrocławskim więzieniu odbiła się echem w Europie (...)

W nocy z 22 na 23 października 1939 roku w inowrocławskim więzieniu zamordowano 56 znanych i powszechnie szanowanych mieszkańców powiatu inowrocławskiego

"Ulrich Jahnz został aresztowany 10 czerwca 1940 roku, sądzony przez I Sąd Specjalny Niemiecki w Poznaniu i wyrokiem Sądu z dnia 23 VII 1940 roku - uniewinniony. Do końca wojny był postrachem okolicznej ludności. W 1945 roku został rozstrzelany przez żołnierzy radzieckich".

W sobotę sceny do filmu kręcono na ulicach Inowrocławia, w ratuszu, sądzie oraz w zakładzie karnym (na zdjęciu).

W Inowrocławiu kręcono zdjęcia do filmu "Makabryczna noc"

Po wojnie majątek został rozparcelowany. Nieruchomość przejęła Spółdzielnia Produkcyjna Inowrocław. W 1955 roku dwór stał się siedzibą szkoły podstawowej. W 1992 roku szkołę przeniesiono do nowego, przylegającego do dworu budynku. Dwór zamieszkiwały rodziny nauczycielskie. Od 2000 roku nikt tu nie mieszka.

Nawałnica zniszczyła park w Palczynie

W parku jeszcze kilka lat temu było 37 zabytków przyrody. Słynna nawałnica, która przeszła przez Polskę w sierpniu 2017 roku, poważnie zniszczyła również i te cenne przyrodniczo drzewa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto