Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak prezentują się po rewitalizacji zabytkowe kamienice w Bydgoszczy. Dostały nowe życie!

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
W mijającym 2022 roku miasto wsparło trzy duże remonty zabytkowych kamienic w Bydgoszczy. 

Efekty tych rewitalizacji znajdą Państwo na kolejnych slajdach.
W mijającym 2022 roku miasto wsparło trzy duże remonty zabytkowych kamienic w Bydgoszczy. Efekty tych rewitalizacji znajdą Państwo na kolejnych slajdach. Arkadiusz Wojtasiewicz
W 2022 na Bydgoski Program Wsparcia Renowacji Zabytków miasto miało do dyspozycji pół miliona złotych. Kwota ta umożliwiła wsparcie trzech dużych remontów konserwatorskich związanych z odnową elewacji. Prace realizowano przy ul. Pomorskiej/Hetmańskiej, Gdańskiej oraz Śląskiej.

Zobacz wideo: Odkrywamy Bydgoszcz. Bartodzieje kiedyś i dziś:

od 16 lat

Kwota przeznaczona na Bydgoski Program Wsparcia Renowacji Zabytków była w tym roku niższa m.in. z uwagi na wysoką inflację i niższe wpływy do samorządów. Pozwoliła jednak na wsparcie remontów konserwatorskich trzech zabytkowych bydgoskich kamienic. Nowe elewacje zyskały narożnikowa kamienica przy ul. Pomorskiej 57/Hetmańskiej jeden, a także budynki zlokalizowane przy Gdańskiej 96 oraz Śląskiej 11.

Bydgoszcz. Stare kamienice odzyskały dawną świetność

Budynek u zbiegu Hetmańskiej i Pomorskiej wzniesiony został na planie zbliżonym do litery "V" ze ściętym narożnikiem. Kamienicę zbudowano według projektu Karla Bergnera w latach 1892-1893. W późniejszych latach parter częściowo przebudowano na cele handlowe. Fasady rozciągniętych wzdłuż obu ulic skrzydeł budynku zdobią między innymi naczółki, gzymsy, konsole i płyciny wypełnione płaskorzeźbą. Część parterową podkreśla boniowanie. W oba skrzydła wkomponowano smukłe wejścia z ozdobną stolarką drzwiową.

Budynek przy Gdańskiej 96 zaprojektowany w stylu neorenesansowym jest dziełem Józefa Święcickiego - jednego z najbardziej utalentowanych bydgoskich architektów. Został wybudowany w latach 1891-1892 na planie nieregularnego wieloboku. Północna część budynku do strony frontowej ma formę mocno wysuniętego ryzalitu. Elewacja zdobiona jest wieloma detalami. Ryzalit jest boniowany na wszystkich kondygnacjach, a pozostała część - do wysokości parteru. Piętra rozdzielone są gzymsami, a pod okapem ryzalitu gzyms dekorują konsole. Płyciny wokół okien wypełniają płaskorzeźby oraz tralkowe pseudobalustrady. W górnej części kamienicy warto również zwrócić uwagę na fryz oraz dekoracyjne rozety.

[przycisk_galeria

Kolejną kamienicą, która otrzymała wsparcie z Bydgoskiego Programu Ochrony Zabytków jest ta zlokalizowana przy ul. Śląskiej 11. Budynek powstał około 1901 roku w duchu historyzmu z formami secesyjnymi. Wzniesiono go na planie zbliżonym do prostokąta. Od strony podwórza skrajne części zaakcentowano ryzalitami, w których umieszczono loggie. Kamienica liczy 4 kondygnacje i poddasze. Budynek posiada również niestandardowe wejście ulokowane w osi kamienicy. Otwór drzwiowy zwieńczony jest płyciną o nieregularnym kształcie z dekoracją w formie liści kasztanowca. Nad drzwiami z kolei umieszczono owalne okienko, a nad nim - głowę kobiety z rozwianymi włosami.

Bydgoszcz. Nowy rok przyniesie kolejne zmiany w wyglądzie kamienic...

Jak informuje Urząd Miasta Bydgoszczy, na początku przyszłego roku rozpocznie się nabór na kolejne dotacje, dzięki którym możliwe będzie wsparcie remontu kolejnych budynków. Na ten cel ponownie miasto przeznaczy pół miliona złotych. Zadania wytypowane do dofinansowania wyłonione zostaną w I kwartale 2023 roku. Ostateczna decyzja o przyznaniu wsparcia będzie akceptowana uchwałą Rady Miasta.
Konserwatorskie prace realizowane będą także m.in w gmachu sierocińca przy ul. R. Traugutta i kamienicach zarządzanych przez ADM. Zabezpieczone zostaną również środki na przygotowanie dokumentacji koniecznej do konserwatorskich robót w białym spichrzu na Wyspie Młyńskiej i kolejnych budynkach po DAG Fabrik Bromberg, gdzie obecnie funkcjonuje Muzeum Exploseum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Tak prezentują się po rewitalizacji zabytkowe kamienice w Bydgoszczy. Dostały nowe życie! - Bydgoszcz Nasze Miasto

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto