Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za dwa tygodnie rewolucja w śmieciach, a mieszkańcy nie wiedzą, co ich czeka

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Część mieszkańców obawia się, że zamieszanie związane ze zmianą sposobu segregacji skończy się widokami takimi jak na zdjęciu.
Część mieszkańców obawia się, że zamieszanie związane ze zmianą sposobu segregacji skończy się widokami takimi jak na zdjęciu. Dariusz Bloch
Od stycznia zmieni się system segregacji odpadów w mieście. Nie wszyscy zdają sobie sprawę ze zmian, a mieszkańcy mają pretensje, że ratusz nie robi wiele, by informacje przekazać.

- Wiemy już, że zapłacimy za śmieci więcej, ale ciągle nie wiemy, jak mamy te śmieci segregować - mówi pani Janina z Wyżyn. - A jak będziemy segregować źle, to zapłacimy kary. Nie stać mnie na to z mojej skromnej emerytury. Każdy powinien dostać jakąś ulotkę czy plakat, żeby sobie powiesić na lodówce i mieć jakąś ściągę. Takie same plakaty powinny być na każdym śmietniku - uważa bydgoszczanka.

To na ratuszu spoczywa obowiązek informowania mieszkańców o zmianie w systemie. Ale jak się wydaje akcja informacyjna niedomaga.

Ulotki w dodruku

- Próbowałem się czegoś dowiedzieć, zadzwoniłem do Remondisu. Po szczegóły odesłano mnie do urzędu miasta. Zapytałem - kiedy będą jakieś ulotki i informacje. Dowiedziałem się, że zamówiono dodruk materiałów informacyjnych, ale nie wiadomo, kiedy one dotrą i trafią do mieszkańców. Ktoś tu się za późno obudził - uważa nasz Czytelnik.

Niektóre spółdzielnie, w imię dobrze pojętego interesu lokatorów, same wzięły na siebie informowanie o zmianie zasad zbiórki odpadów.

zobacz również

Jesteśmy gotowi

- Nie czekamy na działania miasta i wzięliśmy sprawy w swoje ręce. W naszej spółdzielczej gazetce, która trafi do mieszkańców przed świętami informujemy o nowych zasadach segregacji śmieci. Zamieścimy też poglądowe obrazki by wszystko było oczywiste, podpowiemy też, na jakich stronach internetowych można zasięgnąć wiedzy - wyjaśnia Jarosław Skopek, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Zjednoczeni”.

Prezes podkreśla, że spółdzielnia jest gotowa na śmieciowe wyzwanie nie tylko informacyjne, ale również technicznie. - Tam gdzie było trzeba powiększyliśmy wiaty śmietnikowe tak, by wszystkie kontenery, także nowe, miały swoje miejsce. Chcemy, by osiedla były estetyczne, nie chcemy żadnych kontenerów przed śmietnikami czy tzw. dzwonów. Martwi nas jedynie wprowadzenie odpowiedzialności zbiorowej za segregację odpadów. Niestety, na terenach spółdzielni ciągle wiele śmieci jest podrzucanych, nie są to odpady wytwarzane przez naszych mieszkańców. I na nie wpływu przecież nie mamy - zauważa Jarosław Skopek.

Pracujemy pełną parą

- Prowadzimy szereg akcji informacyjnych, od września gdy zapowiadano zmiany, do naszych programów edukacyjnych, zarówno w PSZOK-ach, w ekobusie czy na terenie spalarni włączyliśmy nowe zasady segregowania śmieci w naszym mieście - mówi Piotr Kurek, rzecznik spółki ProNatura, jednej z trzech firm które odbierają śmieci od bydgoszczan. - Nasze biuro obsługi pracuje pełną parą, sporo osób dzwoni i pyta o segregację, odpowiadamy także tym, którzy szukają informacji, a nie mieszkają w sektorach obsługiwanych przez ProNaturę.

Ofensywa informacyjna

- W przyszłym tygodniu plakaty informacyjne trafią do zarządców bydgoskich nieruchomości - ci wywieszą je na klatkach i wiatach, by były jak najbardziej dostępne dla mieszkańców - zapewnia Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy przypominając, że ratusz różnymi kanałami przekazywał informacje o zmianach już od października. - Mamy przygotowane ulotki dla mieszkańców (także po angielsku i ukraińsku), które przed świętami będzie można odbierać w Biurze Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi. Ulotki będą też dostępne w wersji elektronicznej na stronie czystabydgoszcz.pl oraz na facebookowym profilu (od czwartku). Do końca roku planowana jest kampania informacyjna za pośrednictwem bydgoskiej prasy i portali internetowych. Biuletyn informacyjny Bydgoszcz Informuje, który trafi do skrzynek mieszkańców przed świętami prawie w całości poświęcony jest zasadom segregacji.

Ratusz uruchomił też infolinię dla mieszkańców - 52 58 58 000. Przeszkoleni pracownicy informują o zmianach od stycznia 2020 roku.

Od stycznia we wiatach śmietnikowych przybędzie kolejny kosz - niebieski. To do niego, a nie do żółtego, trafiać mają papiery. Do brązowego pojemnika do którego wyrzucaliśmy odpady zielone trafić muszą odpady biodegradowalne (np. roślinne resztki jedzenia).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera