Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z pasją o literaturze. Dyskusyjne Kluby Książki w Bydgoszczy zapraszają w swoje progi

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
Podczas spotkań Dyskusyjnych Klubów Książki moderatorzy zachęcają uczestników do odkrywania nowości, różnych gatunków, do eksperymentowania i poszerzania swoich czytelniczych horyzontów.
Podczas spotkań Dyskusyjnych Klubów Książki moderatorzy zachęcają uczestników do odkrywania nowości, różnych gatunków, do eksperymentowania i poszerzania swoich czytelniczych horyzontów. WiMBP w Bydgoszczy/Nadesłane
W ostatnim czasie w Bydgoszczy kolejny Dyskusyjny Klub Książki otworzył swoje podwoje. To część znacznie większego projektu, zainicjowanego w kwietniu 2007 r. przez Instytut Książki we współpracy z British Council oraz Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. dr. W. Bełzy w Bydgoszczy.

Zobacz wideo: Charytatywny bieg i marsz dla Julki w Decznie

od 16 lat

Pod koniec 2022 r. liczba Dyskusyjnych Klubów Książki w Polsce wynosiła ponad 1800. W podregionie bydgoskim województwa kujawsko-pomorskiego jest ich około 100. W samej Bydgoszczy działa ponad 20 klubów zrzeszających miłośników literatury.
Koordynatorem regionalnym Dyskusyjnych Klubów Książki dla podregionu bydgoskiego województwa kujawsko-pomorskiego jest Lucyna Partyka z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy.

Jak opowiada, spotkania prowadzone są przez moderatorów, a głównym celem jest wyrobienie w społeczeństwie mody na czytanie, a przede wszystkim - spopularyzowanie czytania dla przyjemności. Moderatorzy zachęcają uczestników spotkań do odkrywania nowości, różnych gatunków, do eksperymentowania i poszerzania swoich czytelniczych horyzontów, proponując im także zagraniczne pozycje książkowe - nie tylko te anglojęzyczne, ale i nieco mniej popularne.

Dyskusje o książce i literackie warsztaty w Bydgoszczy

- Podczas spotkań członkowie DDK otrzymują książkę, a następnym razem dzielą się swoimi wrażeniami z lektury. Gatunki są różne, ale to przede wszystkim literatura piękna. Nie brak jednak miłośników literatury non-fiction, zwłaszcza reportaży i biografii. Stawiamy głównie na nowości i książki nagrodzone. To, z czym przyjdzie członkom obcować, w dużej mierze zależy od moderatora. Są kluby, w których połowa czyta jeden tytuł, bo woli np. literaturę lżejszą, obyczajową, a druga połowa - literaturę trudniejszą. Są też i takie kluby, w których czyta się wyłącznie literaturę zagraniczną - opowiada Lucyna Partyka.

Elementem, które dla urozmaicenia literackich dyskusji wprowadzają kluby, są wspólne wyjazdy, spotkania w plenerze czy wyjścia do kina lub do teatru. Te plenerowe spotkania - zauważa nasza rozmówczyni - sprawdziły się szczególnie w czasie pandemii.

- Ale nawet, kiedy nie można było się spotykać w czasie lockdownu, udostępnialiśmy klubowiczom książki, korespondowaliśmy ze sobą mailowo, żeby ten kontakt był nadal żywy, żeby działać, wymieniać się refleksjami o książce, mimo tych wszystkich trudności - zaznacza Lucyna Partyka.

Istotnym elementem projektu są też m.in. warsztaty - np. literatury duńskiej, japońskiej, szwajcarskiej czy koreańskiej (na te ostatnie WiMBP w Bydgoszczy zaprosi jesienią). W ramach programu DKK organizowane są też spotkania autorskie, często z autorami książek czytanych i omawianych w klubach. DKK obchodzą także swoje jubileusze. W 2016 r. np. we Wrocławiu odbył się ogólnopolski zlot, na którym zjawiło się ponad 700 klubowiczów z całego kraju. W ub. roku z kolei 15-lecie obchodziły najstarsze bydgoskie DKK. Zorganizowane zostało pierwsze spotkanie integracyjne klubów działających w Bydgoszczy. Podobne wydarzenie planowane jest w tym roku. W ramach programu organizowane są także warsztaty poetyckie oraz warsztaty literacko-plastyczne z ilustratorami dla dzieci. Tegoroczne warsztaty poetyckie odbędą się we wrześniu, a gościem specjalnym będzie Jerzy Illg - redaktor naczelny wydawnictwa Znak.

- Utworzenie Dyskusyjnych Klubów Książki okazało się strzałem w dziesiątkę. Obserwuję, że szczególnie seniorom bardzo brakowało takiego kontaktu. Tutaj mogą nie tylko rozmawiać o książkach. To też możliwość wyjścia z domu, porozmawiania z innymi osobami. Często właśnie na naszych spotkaniach nawiązują się przyjaźnie. Widzę w tych ludziach ogromną ciekawość poznawczą - mówi Lucyna Partyka. - Warto pamiętać, że w niektórych miejscowościach DKK to jedyna oferta kulturalna i wydaje się, że ludzie są tej kultury spragnieni.

Jak zauważa nasza rozmówczyni, największą część społeczności DKK stanowią właśnie seniorzy, głównie kobiety. Nieco mniej jest osób pracujących/studiujących. Najmniej liczne są grupy dzieci i młodzieży. - Mamy takie grupy. Ale dzieci i młodzież dorastają, nie nawiązują takich więzi. Mijają 2-3 lata i grupa się rozpada - mówi Lucyna Partyka.

Kujawsko-Pomorskie. Jak dołączyć do Dyskusyjnego Klubu Książki?

W Bydgoszczy działają 22 kluby - 19 dla dorosłych oraz 3 dla dzieci. 20 z nich (w tym te dla dzieci) funkcjonuje przy filiach bibliotecznych, a jeden w Bibliotece Głównej WiMBP - to Dyskusyjny Klub Książki Mówionej, jego członkowie odsłuchują audiobooki. Powstał głównie z myślą o osobach słabowidzących i niewidomych i - jak podkreśla nasza rozmówczyni - cieszy się sporym zainteresowaniem. Z kolei w marcu miało miejsce pierwsze spotkanie nowo utworzonego DKK przy Bibliotece UKW w Bydgoszczy.

Spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki odbywają się przeważnie raz w miesiącu. Osoby, które chciałyby dołączyć, mogą po prostu przyjść na spotkanie. Na stronie internetowej WiMBP w zakładce "Dla Czytelnika" znajdują się informacje dotyczące DKK. Odpowiedzi na pytania udziela też Lucyna Partyka (tel.: 52 339 92 28, e-mail: [email protected]).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo