Z pasją o literaturze. Dyskusyjne Kluby Książki w Bydgoszczy zapraszają w swoje progi

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
Podczas spotkań Dyskusyjnych Klubów Książki moderatorzy zachęcają uczestników do odkrywania nowości, różnych gatunków, do eksperymentowania i poszerzania swoich czytelniczych horyzontów.
Podczas spotkań Dyskusyjnych Klubów Książki moderatorzy zachęcają uczestników do odkrywania nowości, różnych gatunków, do eksperymentowania i poszerzania swoich czytelniczych horyzontów. WiMBP w Bydgoszczy/Nadesłane
W ostatnim czasie w Bydgoszczy kolejny Dyskusyjny Klub Książki otworzył swoje podwoje. To część znacznie większego projektu, zainicjowanego w kwietniu 2007 r. przez Instytut Książki we współpracy z British Council oraz Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. dr. W. Bełzy w Bydgoszczy.

Zobacz wideo: Charytatywny bieg i marsz dla Julki w Decznie

Pod koniec 2022 r. liczba Dyskusyjnych Klubów Książki w Polsce wynosiła ponad 1800. W podregionie bydgoskim województwa kujawsko-pomorskiego jest ich około 100. W samej Bydgoszczy działa ponad 20 klubów zrzeszających miłośników literatury.
Koordynatorem regionalnym Dyskusyjnych Klubów Książki dla podregionu bydgoskiego województwa kujawsko-pomorskiego jest Lucyna Partyka z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy.

Jak opowiada, spotkania prowadzone są przez moderatorów, a głównym celem jest wyrobienie w społeczeństwie mody na czytanie, a przede wszystkim - spopularyzowanie czytania dla przyjemności. Moderatorzy zachęcają uczestników spotkań do odkrywania nowości, różnych gatunków, do eksperymentowania i poszerzania swoich czytelniczych horyzontów, proponując im także zagraniczne pozycje książkowe - nie tylko te anglojęzyczne, ale i nieco mniej popularne.

Dyskusje o książce i literackie warsztaty w Bydgoszczy

- Podczas spotkań członkowie DDK otrzymują książkę, a następnym razem dzielą się swoimi wrażeniami z lektury. Gatunki są różne, ale to przede wszystkim literatura piękna. Nie brak jednak miłośników literatury non-fiction, zwłaszcza reportaży i biografii. Stawiamy głównie na nowości i książki nagrodzone. To, z czym przyjdzie członkom obcować, w dużej mierze zależy od moderatora. Są kluby, w których połowa czyta jeden tytuł, bo woli np. literaturę lżejszą, obyczajową, a druga połowa - literaturę trudniejszą. Są też i takie kluby, w których czyta się wyłącznie literaturę zagraniczną - opowiada Lucyna Partyka.

Elementem, które dla urozmaicenia literackich dyskusji wprowadzają kluby, są wspólne wyjazdy, spotkania w plenerze czy wyjścia do kina lub do teatru. Te plenerowe spotkania - zauważa nasza rozmówczyni - sprawdziły się szczególnie w czasie pandemii.

- Ale nawet, kiedy nie można było się spotykać w czasie lockdownu, udostępnialiśmy klubowiczom książki, korespondowaliśmy ze sobą mailowo, żeby ten kontakt był nadal żywy, żeby działać, wymieniać się refleksjami o książce, mimo tych wszystkich trudności - zaznacza Lucyna Partyka.

Istotnym elementem projektu są też m.in. warsztaty - np. literatury duńskiej, japońskiej, szwajcarskiej czy koreańskiej (na te ostatnie WiMBP w Bydgoszczy zaprosi jesienią). W ramach programu DKK organizowane są też spotkania autorskie, często z autorami książek czytanych i omawianych w klubach. DKK obchodzą także swoje jubileusze. W 2016 r. np. we Wrocławiu odbył się ogólnopolski zlot, na którym zjawiło się ponad 700 klubowiczów z całego kraju. W ub. roku z kolei 15-lecie obchodziły najstarsze bydgoskie DKK. Zorganizowane zostało pierwsze spotkanie integracyjne klubów działających w Bydgoszczy. Podobne wydarzenie planowane jest w tym roku. W ramach programu organizowane są także warsztaty poetyckie oraz warsztaty literacko-plastyczne z ilustratorami dla dzieci. Tegoroczne warsztaty poetyckie odbędą się we wrześniu, a gościem specjalnym będzie Jerzy Illg - redaktor naczelny wydawnictwa Znak.

- Utworzenie Dyskusyjnych Klubów Książki okazało się strzałem w dziesiątkę. Obserwuję, że szczególnie seniorom bardzo brakowało takiego kontaktu. Tutaj mogą nie tylko rozmawiać o książkach. To też możliwość wyjścia z domu, porozmawiania z innymi osobami. Często właśnie na naszych spotkaniach nawiązują się przyjaźnie. Widzę w tych ludziach ogromną ciekawość poznawczą - mówi Lucyna Partyka. - Warto pamiętać, że w niektórych miejscowościach DKK to jedyna oferta kulturalna i wydaje się, że ludzie są tej kultury spragnieni.

Jak zauważa nasza rozmówczyni, największą część społeczności DKK stanowią właśnie seniorzy, głównie kobiety. Nieco mniej jest osób pracujących/studiujących. Najmniej liczne są grupy dzieci i młodzieży. - Mamy takie grupy. Ale dzieci i młodzież dorastają, nie nawiązują takich więzi. Mijają 2-3 lata i grupa się rozpada - mówi Lucyna Partyka.

Kujawsko-Pomorskie. Jak dołączyć do Dyskusyjnego Klubu Książki?

W Bydgoszczy działają 22 kluby - 19 dla dorosłych oraz 3 dla dzieci. 20 z nich (w tym te dla dzieci) funkcjonuje przy filiach bibliotecznych, a jeden w Bibliotece Głównej WiMBP - to Dyskusyjny Klub Książki Mówionej, jego członkowie odsłuchują audiobooki. Powstał głównie z myślą o osobach słabowidzących i niewidomych i - jak podkreśla nasza rozmówczyni - cieszy się sporym zainteresowaniem. Z kolei w marcu miało miejsce pierwsze spotkanie nowo utworzonego DKK przy Bibliotece UKW w Bydgoszczy.

Spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki odbywają się przeważnie raz w miesiącu. Osoby, które chciałyby dołączyć, mogą po prostu przyjść na spotkanie. Na stronie internetowej WiMBP w zakładce "Dla Czytelnika" znajdują się informacje dotyczące DKK. Odpowiedzi na pytania udziela też Lucyna Partyka (tel.: 52 339 92 28, e-mail: Lucyna.Partyka@wimbp.bydgoszcz.pl).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski
Dodaj ogłoszenie