Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wzrosną mandaty dla właścicieli i opiekunów psów. Co wolno właścicielom psów w Bydgoszczy?

Dorota Witt
Dorota Witt
[*]Opiekunowie psów muszą się liczyć z ograniczeniami nie tylko na terenie miasta. Dobrym miejscem na wybieganie się zwierzaka są  specjalne wybiegi, np. w miejskich parkach, ale nie las. Art. 30 ust. 1 pkt 13 ustawy o lasach jednoznacznie stanowi, że „w lasach zabrania się puszczania psów luzem”, natomiast art. 166 Kodeksu wykroczeń przewiduje kary za niestosowanie się do tej regulacji: „Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo karze nagany.”
[*]Opiekunowie psów muszą się liczyć z ograniczeniami nie tylko na terenie miasta. Dobrym miejscem na wybieganie się zwierzaka są specjalne wybiegi, np. w miejskich parkach, ale nie las. Art. 30 ust. 1 pkt 13 ustawy o lasach jednoznacznie stanowi, że „w lasach zabrania się puszczania psów luzem”, natomiast art. 166 Kodeksu wykroczeń przewiduje kary za niestosowanie się do tej regulacji: „Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo karze nagany.” Grzegorz Olkowski
Od 10 kwietnia wzrosną mandaty dla właścicieli i opiekunów psów. Jakich szczegółowych zasad muszą przestrzegać opiekunowie czworonogów podczas spacerów z psami w Bydgoszczy? Jak często strażnicy miejscy w Bydgoszczy podejmują interwencje wobec niefrasobliwych właścicieli psów?
  • 10 kwietnia 2021 r. w życie wchodzi nowe rozporządzenie rządu z 26 marca 2021 r. dotyczące zmiany wysokości grzywien za niektóre wykroczenia.
  • Z większymi mandatami będą musieli się liczyć niefrasobliwi właściciele i opiekunowie psów, zarówno ci, którzy spuszczają psy podczas spacerów, jak i ci, którzy psy mają na podwórkach.

Szczegóły na temat nowych przepisów tutaj.

Za co będą wyższe mandaty dla właścicieli psów?

Co nowe przepisy zmieniają dla właścicieli i opiekunów psów?

- Przepisy dotyczące utrzymania psów się nie zmieniają. Zmianie ulegają jedynie wysokości grzywien za niektóre wykroczenia. Od 10 kwietnia 2021 roku właściciel, który nie zachowa nakazanych środków ostrożności np. podczas spaceru z psem, może dostać mandat w wysokości od 50 do 250 zł, a jeśli funkcjonariusze ocenią, że doszło do zagrożenia życia lub zdrowia człowieka (np. doszło do pogryzienia człowieka) - mandat w wysokości 500 zł - mówi Arkadiusz Bereszyński, rzecznik bydgoskiej straży miejskiej.

O jakich nakazanych środkach ostrożności muszą pamiętać właściciele psów w Bydgoszczy?

- Precyzuje to odpowiednia uchwała rady miasta. Utrzymujący zwierzęta domowe zobowiązani są do podjęcia środków chroniących inne osoby przed zagrożeniem lub uciążliwością powodowanymi przez zwierzęta, w szczególności poprzez wyprowadzanie zwierząt domowych na zewnątrz nieruchomości na uwięzi lub w transporterze, a zwierząt wykazujących agresję dodatkowo w kagańcu. Zwalnianie zwierzęcia domowego z uwięzi na zewnątrz nieruchomości możliwe jest wyłącznie, gdy zwierzę jest oznakowane lub zaopatrzone w oznakowaną obrożę, umożliwiającą identyfikację utrzymującego to zwierzę domowe, pod warunkiem że utrzymujący zwierzę sprawuje nad nim kontrolę. Konieczne jest natychmiastowe usuwanie zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta domowe (obowiązek ten nie dotyczy osób niewidomych i niedowidzących). Można pozostawić zwierzę domowe bez bezpośredniego dozoru na terenach przeznaczonych do wspólnego użytku wyłącznie na uwięzi, w sposób gwarantujący bezpieczeństwo tego zwierzęcia oraz ludzi i ich mienia - tłumaczy Arkadiusz Bereszyński.

Bydgoscy strażnicy miejscy wystawiają mandaty niefrasobliwym właścicielom psów

W pierwszym kwartale tego roku na stanowisko dyżurnego Straży Miejskiej w Bydgoszczy trafiły 23 zgłoszenia dotyczące niezachowania środków ostrożności przy trzymaniu zwierząt. Strażnicy miejscy podjęli w sumie 52 interwencje, 21 nich zakończyło się udzieleniem pouczenia, w 31 przypadkach funkcjonariusze nałożyli na właścicieli zwierząt mandaty.

Bydgoska trenerka psów: nawet idealnie wyszkolony pies może ulec impulsowi

- Każdego psa można nauczyć w procesie szkoleniowym w zasadzie wszystkiego, pytanie tylko – po co? Po co chcemy nauczyć psa chodzenia przy nodze bez smyczy? Jeśli dla kaprysu – odradzam, jeśli jest taka potrzeba – pracujmy. Pamiętając jednak, że nawet idealnie wyszkolony pies może ulec impulsowi, instynktownie ruszyć w pogoń czy wystraszyć się jakiegoś dźwięku, w konsekwencji czego opiekun może stracić chwilowo nad nim kontrolę. Warto dokładnie rozważyć kwestie spuszczania psów ze smyczy w mieście – z uwagi na ich bezpieczeństwo – mówi Hanna Wojciechowska, z ośrodka szkolenia psów Kynopark w Bydgoszczy.

A jeśli chodzi o bezpieczeństwo osób postronnych, gdy ze smyczy zostanie spuszczony pies rasy uznawanej za agresywną?- Dotąd nie znaleziono genu agresji, szeregowanie psów określonych ras jako niebezpiecznych, agresywnych to naiwne uproszczenie. To, jak zachowuje się pies, zależy od jego konstrukcji psychicznej i jest kształtowane od pierwszych chwil życia z człowiekiem. Najważniejsze jest budowanie relacji między opiekunem a psem – nawet jeśli podczas spaceru coś go zaciekawi, będzie umiał z tego zrezygnować i przyjść na wołanie, o ile będzie miał ochotę przyjść właśnie do nas, będzie czuł się przy nas bezpiecznie i dobrze, będzie czuł się zrozumiany – mówi Hanna Wojciechowska.

Bydgoska psycholog zwierząt: warto uczyć pupila skupiania uwagi na opiekunie

- Dla zdrowia psów niezbędna jest realizacja potrzeb behawioralnych. Potrzebą behawioralną jest, m.in., bieganie czy eksplorowanie terenu – przypomina lek. wet. Agnieszka Pancerz, psycholog zwierząt, behawiorystka. - W Bydgoszczy mamy do dyspozycji psie parki, z których warto korzystać. Jeśli psi park jest położony z dala od naszego miejsca zamieszkania, może warto rozważyć zastosowanie linki treningowej. Dzięki temu dajemy psu możliwość poznawania otoczenia oraz realizacji potrzeb ruchowych pod naszą kontrolą, a ryzyko niebezpiecznych sytuacji ograniczamy do minimum. Warto uczyć pupila skupiania uwagi na nas, opiekunach. Takie ćwiczenia powinnyśmy rozpocząć od miejsc, gdzie tzw. rozproszeń jest bardzo mało, czyli np. we własnym domu i stopniowo podwyższać poprzeczkę podczas spacerów w miejsca bogatsze w bodźce. Tu znów warto wykorzystać linkę treningową. Każdy spacer, choć w części, powinien być treningiem.

O czym musi pamiętać właściciel psa?

  • W Bydgoszczy w 2021 roku (podobnie jak w latach 2009-2020) nie jest pobierana opłata od posiadania psów. Radni nie podjęli bowiem uchwały w sprawie jej wprowadzenia.
  • Opiekunowie psów muszą się liczyć z ograniczeniami nie tylko na terenie miasta. Dobrym miejscem na wybieganie się zwierzaka są specjalne wybiegi, np. w miejskich parkach, ale nie las.
  • Art. 30 ust. 1 pkt 13 ustawy o lasach jednoznacznie stanowi, że „w lasach zabrania się puszczania psów luzem”, natomiast art. 166 Kodeksu wykroczeń przewiduje kary za niestosowanie się do tej regulacji: „Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo karze nagany.”
  • Chodzi o bezpieczeństwo zwierząt leśnych, ale i psów, które w pogoni za zwierzyną mogą stracić orientację i się zgubić lub paść ofiarą kłusownika lub myśliwego, który mógłby pomylić czworonoga ze zwierzyną łowną.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera