EXPRESS
Poleca

Ogromny dzik przy ogrodzeniu szkoły w Bydgoszczy

Rozwiń
EXPRESS
Zwiń

Ogromny dzik przy ogrodzeniu szkoły w Bydgoszczy

Niedawno na Osowej Górze dzik zaatakował psa. Teraz pojawił się przy szkole. Rada osiedla będzie prosiła o interwencję

Wystawa dla 100 ambasadorów

Wystawa dla 100 ambasadorów

Jarosław Jakubowski

Express Bydgoski

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Jan Kaja i Jacek Soliński jadą dzisiaj do Rzymu, gdzie pokażą swoje prace plastyczne w Ambasadzie RP przy Solicy Apostolskiej.
Wystawa dla 100 ambasadorów

Jan Kaja i Jacek Soliński jadą dzisiaj do Rzymu, gdzie pokażą swoje prace plastyczne w Ambasadzie RP przy Solicy Apostolskiej.


Z Bydgoszczy do Wiecznego Miasta wyrusza kilkadziesiąt aniołów, asystujących różnym przedstawieniom Matki Bożej, Świętej Rodziny oraz wizerunkom tych, którzy trwają najbliżej nich. Wystawa została zorganizowana z inicjatywy i przy pomocy księdza profesora Witolda Broniewskiego, mieszkającego na stałe w Stuttgarcie oraz bydgoszczanina Andrzeja Szmyta.


- Ksiądz profesor Broniewski kilkanaście lat mieszkał w Rzymie, gdzie ma wiele kontaktów. Zna też i ceni działalność Galerii Autorskiej w Bydgoszczy. Podczas rozmowy z ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, Hanną Suchocką, zaproponował, aby zaprezentować prace Jana Kaji i Jacka Solińskiego w ambasadzie. Odpowiedź była pozytywna, choć załatwienie wszystkich kwestii organizacyjnych okazało się czasochłonne. Bardzo nam pomógł Instytut Kultury Polskiej w Rzymie - podkreśla Andrzej Szmyt, sekretarz i asystent ks. prof. Broniewskiego.


Ekspozycja zatytułowana jest „Rozświetlenie”. Złoży się na nią około 40 prac autorstwa Jana Kaji i Jacka Solińskiego. - Tematem wystawy, najogólniej mówiąc, jest Boże Narodzenie, czyli wcielenie Boga i związane z tym wydarzeniem proroctwa. Zobrazowanie „fiat”, czyli „Bądź wola Twoja” Matki Bożej stanowić będzie punkt centralny całej ekspozycji. Ma stanowić ona opowieść o promieniowaniu Bożej obecności, szczególnie dziś, w czasach zagubienia duchowego - mówi Jacek Soliński.


Wystawa „Rozświetlenie” będzie tłem dla opłatkowego spotkania w ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej dla około stu ambasadorów z całego świata. Ekspozycja potrwa do stycznia.


To już kolejny, mocny bydgoski akcent w Rzymie. W Panteonie stanie żłóbek bożonarodzeniowy, do którego drewniane figury wyrzeźbiły uczennice Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych. Pięknie wykonane, pokryte polichromią imitującą stare rzeźby, są elementem dzieła zapoczątkowanego przez ks. prof. Witolda Broniewskiego pod nazwą „apostolstwo żłóbków”. Bożonarodzeniowe szopki przygotowane przez młodzież z polskich szkół plastycznych stają w centrach handlowych, na dworcach kolejowych i lotniczych Europy, zwracając uwagę na duchowy aspekt adwentu.

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo