Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypożycz sobie auto

Jacek Kowalski
Tomek Czachorowski
Już cztery na dziesięć małych i średnich przedsiębiorstw korzysta z leasingu. Nic dziwnego: tą drogą w prosty sposób można wejść w posiadanie auta i jeszcze na tym zyskać.

Firma PMR Research na zlecenie BZ WBK Leasing przeprowadziła kompleksowe badania pod ogólnym hasłem „Jakość w leasingu w Polsce” . Okazuje się, że wyniki tych badań są co najmniej frapujące: ponad czterdzieści procent małych, i ponad połowa średnich firm z regionu, gdy ma kupić auto, idzie do firmy leasingowej. Tylko tak naprawdę czemu tam?
Dwie formy leasingu
Mówimy o „aucie w leasingu”, ale tak naprawdę trzeba rozróżnić dwie formy leasingowania: leasing operacyjny i leasing finansowy. W przypadku pierwszego, osoba wypożyczająca auto (bo na tym tak naprawdę polega leasing) wpisuje w koszt uzyskania przychodu całą ratę. Nie odlicza natomiast amortyzacji. W przypadku leasingu finansowego, odlicza od podatku amortyzację, ale z raty odliczana jest tylko część odsetkowa. Jasną sprawą jest, że leasing finansowy, w związku z jego konstrukcją i mniejszymi korzyściami podatkowymi, jest rzadziej spotykany na rynku.
Ofertę użyczania aut mają nie tylko firmy, zajmujące się wyłącznie tym , lecz także niemal każdy dealer samochodowy.
Leasing popularny, jak rzadko
Raport firmy PMR Research wskazuje, że z leasingu korzysta już 42 procent małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Niemal wszyscy indagowani uważają, że firmy leasingowe prezentują elastyczne podejście w zakresie dopasowania warunków oferty do potrzeb klienta. I to jest - jak się wydaje - jeden z ważnych powodów, dla których przedsiębiorcy podpisują takie umowy. Przedsiębiorcy średni i mali są tak zadowoleni z wypożyczania aut, że w 89 procentach deklarują dalsze korzystanie z tej formy finansowania, i to u tego samego dostawcy.
Głównym kryterium wyboru oferty leasingowej jest atrakcyjny poziom finansowy oferty (wskazuje na to 68 procent badanych). Dla co czwartej firmy równie ważne jest też to, czy wcześniej współpracowała z daną firmą finansującą samochody. Dodatkowo co dziesiąty przedsiębiorca korzysta z usług doradcy leasingowego, w banku, w którym ma konto firmowe.
Czego szukają przedsiębiorcy? - Przede wszystkim sprawdzonego partnera, który oferuje stabilne warunki finansowania oraz jest w stanie zapewnić kompleksową obsługę prowadzonej działalności, wykraczającą już ponad leasing danego rodzaju środka trwałego, ale również partnera oferującego kompleksową obsługę finansową jaka płynie ze współpracy firm ściśle powiązanych z największymi polskimi grupami bankowymi - mówi Tomasz Sudaj, Dyrektor Zarządzający ds. Strategii Rynkowej BZ WBK Leasing.
Dlaczego leasing, a nie kredyt?
Gdy zapytacie dealera samochodowego w Bydgoszczy lub Toruniu o to, czy bardziej opłaci się wziąć auto u niego w leasingu, czy kredycie, wskaże z dużym prawdopodobieństwem tę drugą opcję. Zwróci wam uwagę na niskie raty i oprocentowanie. A jednak firmy decydują się na leasing. Dlaczego?
To proste: ta forma nie wymaga żadnego zabezpieczenia. Firma sprawdzi oczywiście przychody podmiotu starającego się o auto; w niektórych przypadkach może nawet poprosić o PIT. Nadal jednak będzie to przyjazna i prosta procedura, która pozwoli na szybkie załatwienie formalności. Dodatkowo to firma leasingowa zajmie się zakupem i rejestracją pojazdu, a jeżeli dogadacie się z dealerem aut, będzie również je serwisował, ubezpieczał i naprawiał. Co prawda samochód nigdy nie będzie wasz, ale po kilku latach wypożyczenia odkupicie go w preferencyjnej cenie, bądź zostawicie u dealera, biorąc nowe auto.
Co więcej: kredyt będzie wymagał poświęcenia większej ilości czasu. Trzeba przygotować się na wizytę w banku, u dealera, w urzędzie komunikacyjnym i ponownie w banku. Bank sprawdzi także dokładnie naszą zdolność kredytową. W przypadku użyczenia samochodu te procedury odpadają.
A może w salonie?
Decydując się na kupno samochodu w leasingu nie trzeba koniecznie udawać się do firmy zajmującej się tą formą finansowania. Dealerzy samochodowi przygotowują indywidualne propozycje leasingowe. Wprowadzają też co jakiś zaskakująco dobre oferty.
Jak na przykład oferta Toyoty (najlepiej sprzedająca się marka aut w Polsce), nazwana Buisness SmartPlan. - Obejmuje on, m. in. ubezpieczenie auta, wymianę opon, pełną obsługę serwisową we wszystkich autoryzowanych stacjach dealera. Oprócz tego stałą miesięczną ratę, czy brak obowiązku wykupu; można wymienić je na nowe - mówi Marta Lewandowska, specjalista do spraw kredytu, leasingu i ubezpieczeń w bydgoskiej firmie Toyota Jaworski Auto.
Peugeot reklamuje się z kolei jako firma rozumiejąca biznes. – Tak właśnie jest, nie są to czcze przechwałki - mówi Łukasz Piasecki z firmy Novum Motors Bydgoszcz, będącej dealerem peugeotów. – Oferujemy całą gamę zliftingowanych modeli, i to przy zerowej wpłacie w ofercie 103 procent. Oferujemy też elastyczny wybór kwoty wykupu od jednego do 35 procent, w zależności od okresu leasingu.
Ekspert jednak podkreśla, że atrakcyjność oferty to oczywiście cena, ale także… - Także jakość obsługi klientów. Dla przedsiębiorców ważne jest bowiem co otrzymają w pakiecie od firmy leasingowej, co można określić najprościej wartością dodaną do umowy. Do tych elementów zalicza się przede wszystkim otwartość, uprzejmość i przygotowanie merytoryczne doradców, czas reakcji na ewentualne zapytania i wątpliwości klientów, czy też otwartość na negocjacje warunków umowy – mówi Daniel Mrozek, Dyrektor Marketingu i Wsparcia Sprzedaży BZ WBK Leasing.

Leasing? Odlicz VAT dwukrotnie
Firmy zainteresowane leasingiem powinny zwrócić uwagę na możliwość podwójnego odliczenia podatku VAT. Pierwszy raz przy rozliczaniu czynszu inicjalnego lub rat leasingowych, drugie odliczenie przysługuje przy wykupie przedmiotu leasingu (wedle prawa, wykup wypożyczonego samochodu jest odrębną transakcją cywilnoprawną). Limit przy odliczaniu podatku VAT w przypadku leasingu to 60 procent, maksymalnie 6000zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!