Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wykryjmy wirusa! Trwa kolejna edycja Programu Wykrywania Zakażeń WZW B i C

(aa)
Filip Kowalski
Osoby zameldowane w województwie kujawsko-pomorskim mogą wziąć udział w badaniach na obecność wirusowego zapalenia wątroby. Wczesne wykrycie zwiększa szanse na powrót do zdrowia.

W 80 procentach przypadków zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby przechodzą w postać przewlekłą, która bardzo często nie jest rozpoznawana. Objawy takie jak osłabienie, rozdrażnienie, zaburzenia pokarmowe, objawy grypopodobne, często są mylone z innymi objawami lub ignorowane.

- Schorzenie może być powodem marskości wątroby oraz raka. Wirusem można się zarazić m.in. w placówkach ochrony zdrowia, podczas wizyty u kosmetyczki, przy wykonywaniu tatuażu lub przekłuwaniu części ciała. W badaniach w ramach Programu Wykrywania Zakażeń WZW B i C mogą wziąć udział mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego, u których wcześniej nie wykryto WZW - informuje Beata Krzemińska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego. Przeciw WZW typu C nie ma szczepionki, jednak jeśli odpowiednio wcześnie wykryje się wirus, to istnieje szansa na skuteczną terapię i powrót do zdrowia.

W tym roku do udziału w przedsięwzięciu zgłosiło się 27 samorządów lokalnych. Ich zadaniem jest pokrycie połowy kosztów przeprowadzenia badań, w których udział mogą wziąć nie tylko mieszkańcy z terenu gmin i powiatów uczestniczących w programie, ale także pacjenci z całego województwa. W sumie badanych będzie około 7,2 tysiąca osób. Badania pod kątem WZW przygotowane są przez Urząd Marszałkowski, a budżet programu to ponad 300 tysięcy złotych.

Koordynatorem przedsięwzięcia jest Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Bydgoszczy.

Warto wiedzieć

Zajrzyj do Internetu lub zadzwoń

- WZW (łac. Hepatitis) to choroba wątroby, wywołana zakażeniem wirusowym. Często potocznie nazywana żółtaczką. Jest to jednak określenie nieprawidłowe i niemedyczne (w medycynie termin ten oznacza jedynie objaw zażółcenia powłok skórnych) oraz nieścisłe, z uwagi na różnorodny przebieg wirusowych zapaleń wątroby (które mogą przebiegać także bez zażółcenia skóry).

- Więcej o programie na stronie internetowej programu www.wzw.wsoz.pl oraz pod pod nr tel. 730 753 460

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!