Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wycieczka po elektrowni w Samociążku

Katarzyna Karwat
Z okazji 55. rocznicy uruchomienia elektrowni, „Szczęśliwa Dolina” zaprosiła na dzień otwarty tego zakładu
Z okazji 55. rocznicy uruchomienia elektrowni, „Szczęśliwa Dolina” zaprosiła na dzień otwarty tego zakładu Andrzej Probant
55 lat temu powstał Zalew Koronowski. Stowarzyszenie „Szczęśliwa Dolina” wydało z tej okazji okolicznościową gazetkę, a sympatycy i członkowie stowarzyszenia dzięki uprzejmości dyrekcji i pracowników elektrowni zwiedzili ten obiekt i zaporę w Pieczyskach.

W marcu 1961 roku uruchomiono elektrownię wodną w Samociążku.

Elektrownia od środka

Niecodzienna wycieczka w to miejsce była dużą atrakcją, więc chętnych do wzięcia w niej udziału nie brakowało. Zwiedzanie odbywało się w trzech grupach, w tym pieszej i rowerowej, łącznie w imprezie uczestniczyło ponad 50 osób. Można było zajrzeć nie tylko w prawie każdy zakamarek elektrowni, ale również dowiedzieć się, o co właściwie chodzi z produkcją i dystrybucją prądu elektrycznego. Organizatorzy wycieczki - stowarzyszenie „Szczęśliwa Dolina” - składają serdeczne podziękowania dla właściciela obiektu za umożliwienie jego zwiedzenia.

- Gdyby zrobić sondaż i zapytać stu statystycznych Polaków o Koronowo, to myślę, że niewielu z nich wiedziałoby jaka jest jego lokalizacja - mówi Andrzej Probant, prezes stowarzyszenia „Szczęśliwa Dolina”. - Ci, którym ta wiedza byłaby dana, pewnie skojarzyłoby miasto z głównie Zalewem Koronowskim. Od 55 jest on naszą wizytówką, dumą i znakiem rozpoznawczym Koronowa.

Przedwojenne plany

Choć o powstaniu zalewu mówiono już w dwudziestoleciu międzywojennym (autorami projektu byli profesor Karol Pomianowski i inżynier Alfons Hoffman), to wielki kryzys i wybuch II wojny światowej spowodował odłożenie realizacji projektu. Po wojnie wrócono do koncepcji, ale dopiero w drugiej połowie lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku przystąpiono do tej ogromnej inwestycji. W marcu 1961 roku uruchomiono elektrownię wodną w Samociążku, bo pozyskanie „zielonej energii” było celem przegrodzenia Brdy i spiętrzenia jej wód w zalew.

Turystyczny raj

- Utworzenie w tym miejscu tak dużego akwenu wodnego otworzyło przed regionem możliwości rozwoju turystyki, uprawiania sportów wodnych oraz wędkarstwa - dodaje Andrzej Probant. - Od ponad pół wieku mieszkańcy Koronowa, Bydgoszczy i tysiące gości z Polski i zagranicy znajdują nad wodami naszego zalewu miejsce relaksu i aktywnego wypoczynku - kontynuuje nasz rozmówca.

W najbliższym czasie stowarzyszenie „Szczęśliwa Dolina”, po zimowej przerwie znów zaprosi koronowiaków na seanse filmowe do Kina Peronowego, a już w sobotę, 14 maja odbędzie się impreza dla miłośników aktywnego wypoczynku - II Rowerowy Rajd Wąskotorówki. Szczegóły tych wydarzeń już niebawem na łamach naszego tygodnika.

Elektrownia w Samociążku

W ramach inwestycji wybudowano 24 km dróg, 6 mostów i przepraw, podwyższono most na linii kolejowej 240 Terespol - Pruszcz Bagienica (Zamrzenica) oraz wybudowano prom przez Brdę w Wymysłowie. By mógł powstać Zalew Koronowski, wylesiono 110ha lasów, wykupiono 50 ha gruntów państwowych i wywłaszczono 550 ha gruntów prywatnych. Przeniesiono lub wykupiono 31 zabudowań gospodarczych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!