Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018. Jak głosować poza miejscem zamieszkania? [ZASADY GŁOSOWANIA]

oprac. mik
Wybory samorządowe 2018. Jak głosować poza miejscem zamieszkania? [ZASADY GŁOSOWANIA]
Wybory samorządowe 2018. Jak głosować poza miejscem zamieszkania? [ZASADY GŁOSOWANIA] Anna Kaczmarz
Wybory samorządowe 2018 już 21 października. Czy można oddawać głosy na kandydatów ze swojego obwodu, jeśli znajdujemy się poza miejscem zameldowania? Jak głosować, jeśli w czasie wyborów znajdujemy się poza granicami kraju? Czy zasady głosowania w wyborach samorządowych są identyczne jak te, które obowiązują w przypadku głosowania na prezydenta miasta? Sprawdź i poznaj zasady głosowania.

21 października 2018 w trakcie wyborów samorządowych będziemy wybierali radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. To nie są wybory, w których oddajemy głosy na posłów, europosłów i senatorów!

PAMIĘTAJ: Wybory samorządowe 2018 odbędą się 21 października. Data drugiej tury wyborów wyznaczona została na 4 listopada 2018

Wybory samorządowe 2018. Gdzie i jak możemy głosować?

By móc głosować w trakcie wyborów samorządowych, musimy znajdować się w rejestrze wyborców, na podstawie którego ustalany jest spis wyborców. Krótko mówiąc, w rejestrach wyborczych znajdują się osoby, które mają zameldowanie stałe na terenie danej gminy.

4 FLESZ - Zmiany w ordynacji wyborczej 2018.

Wybory samorządowe 2018. Czy możemy głosować poza miejscem stałego zamieszkania?

Co jeśli, chcemy głosować na terenie gminy, której zamieszkujemy, ale nie mamy stałego meldunku? W takim przypadku trzeba udać się do Urzędu Gminy i złożyć tam wniosek, który musi zawierać nazwisko, imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia oraz numer ewidencyjny PESEL wnioskodawcy. Do wniosku należy załączyć kserokopię ważnego dowodu tożsamości i deklarację, w której trzeba podać swój adres stałego zamieszkania na terenie kraju oraz podać obywatelstwo (stałe zamieszkanie to przebywanie pod wskazanym adresem i zamiar pozostania pod nim w przyszłości). Po złożeniu wniosku wójt gminy wydaje decyzję o wpisaniu wnioskodawcy do rejestru wyborców lub odmawia takiego wpisu w terminie do 3 dni od daty wniesienia wniosku. Jeśli decyzja jest pozytywna, następuje wykreślenie obywatela z rejestru wyborców w gminie, w której do tej pory wnioskodawca znajdował się w rejestrze wyborców.

WYBORCO, PAMIĘTAJ! Nie ma możliwości uzyskania zaświadczenia o prawie głosowania, które umożliwi oddanie głosu w dowolnym lokalu wyborczym na terenie kraju. Głosować można tylko w lokalu, w którym znajdujemy się w spisie wyborców.

Wybory samorządowe 2018. Czy można poprzeć kandydata z innego regionu?

PRZYKŁAD:Mieszkam w Bydgoszczy, ale nie chcę poprzeć żadnego z tutejszych kandydatów. Czy mogę w takiej sytuacji oddać głos na radnych z Inowrocławia lub innej miejscowości?
ODPOWIEDŹ: W czasie wyborów samorządowych wybieramy przedstawicieli z najbliższego otoczenia. Dlatego właśnie nie możemy głosować ani poza swoją komisją, ani na kandydatów spoza list, które zarejestrowano na naszym okręgu. W tym przypadku mieszkaniec Bydgoszczy nie może oddać głosu na kandydata z Inowrocławia lub z innej miejscowości, jeśli uda się do komisji wyborczej w swoim okręgu. Mieszkaniec Bydgoszczy nie będzie mógł oddać głosu na kandydata z Inowrocławia lub innej miejscowości, nawet, gdy uda się do komisji wyborczej na terenie kandydata, którego chce poprzeć.

WAŻNE: Podczas wyborów samorządowych nie możemy głosować w innej komisji, niż tej, w której spisie jesteśmy ujęci.

Wybory samorządowe 2018. Głosowanie za granicą kraju. Czy to możliwe?

Jeśli 21 października (lub w terminie drugiej tury wyborów, 4 listopada) będziemy przebywać poza granicami kraju, nie będziemy mogli głosować. Ustawodawca nie przewidział możliwości oddania głosu w wyborach samorządowych 2018 osobom, które w terminie wyborów pozostają poza granicami Polski.

WYBORCO, PAMIĘTAJ! W trakcie wyborów samorządowych 2018 oddawać głosy można tylko w kraju, w miejscu stałego zamieszkania, tam gdzie jesteśmy ujęci w spisie wyborców na terenie danej gminy, którą zamieszkujemy.

WAŻNE TEMATY WYBORCZE:

Wybory samorządowe 2018. Kto ma prawo do głosowania?

Czynne prawo wyborcze do uczestniczenia w wyborach samorządowych mają:

  • osoby z obywatelstwem polskim lub osoby niebędące Polakami, ale będące obywatelami Unii Europejskiej, które mają ukończone 18. rok życia i stale zamieszkują obszar danej gminy.

Wybory samorządowe 2018. Kto nie ma prawa do głosowania?

Czynnego prawa wyborczego do uczestniczenia w wyborach samorządowych nie mają:

  • osoby pozbawione praw publicznych,
  • osoby ubezwłasnowolnione prawomocnym wyrokiem sądu,
  • osoby pozbawione praw wyborczych przez prawomocne orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości.

WAŻNE INFORMACJE! OD PRZYSZŁEGO ROKU INACZEJ ROZLICZYMY PIT-Y

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo