Wśród firm płacących największe podatki w Bydgoszczy są...

Wśród firm płacących największe podatki w Bydgoszczy są banki, firmy komunalne i PESA

Krzysztof Drobiński

Express Bydgoski

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy. Firma przynosi budżetowi miasta znaczne wpływy

Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy. Firma przynosi budżetowi miasta znaczne wpływy ©Tymon Markowski

Jakie firmy dbają o zapełnienie kasy miasta pieniędzmi z podatków, które później służą m.in.inwestycjom? Liderem jest Bank Pocztowy, ale w stawce najlepszych są też spółki komunalne - Wodociągi i MZK.
Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy. Firma przynosi budżetowi miasta znaczne wpływy

Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy. Firma przynosi budżetowi miasta znaczne wpływy ©Tymon Markowski

Większość podatków od osób prawnych (CIT) trafia do skarbu państwa. Jednak część pozostaje w miejscowościach, w których prowadzona jest działalność. Konkretne kwoty objęte są tajemnicą. Jednak Kujawsko - Pomorski Urząd Skarbowy przygotował dla nas zestawienie firm, które płacą najwięcej podatku od osób prawnych do budżetu Bydgoszczy. Jako kryterium przyjęto wysokość wypracowanego dochodu.
[break]

Komunalni dają radę


Niekwestionowanym liderem zestawienia jest Bank Pocztowy. Mimo, że centrala firmy częściowo mieści się w Warszawie, to firma nadal zarejestrowana jest w Bydgoszczy. Bank Pocztowy w trzech czwartych to własność Poczty Polskiej, pozostałą cześć akcji ma inny bank - PKO S.A.
Kolejnym potentatem na lokalnym rynku jest NeuPack Polska. Firma wchodzi w skład austriackiego koncernu Mayr-Melnhof. Od 1995 roku - Bydgoskie Zakłady Opakowań Drukowanych - specjalizują się w produkcji opakowań z tektury.

Myśliwce i mrożonki


Kolejne miejsca w naszym zestawieniu zajmują firmy doskonale w mieście znane - spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja oraz Miejskie Zakłady Komunikacyjne.
- Jesteśmy specyficzną firmą, bo nie wszystko zależy od nas - mówi Piotr Rutkowski, rzecznik Wojskowych zakładów Lotniczych nr 2, które w zestawieniu ulokowały się na miejscu piątym. - Od lat specjalizujemy się w naprawach sprzętu wojskowego, ale chcemy rozszerzyć działalność i remontować samoloty pasażerskie.

Pomoc zadeklarowały władze miejskie i marszałkowskie. - Jesteśmy stabilną firmą, jednak przydałoby się więcej wsparcia ze strony rządu - dodaje rzecznik. - Firmy budujące potencjał obronny kraju - jak nasza - powinny być oczkiem w głowie.
Frosta, mieszcząca się na ul. Witebskiej, to znany w kraju producent mrożonek: ryb, warzyw, ziół, wreszcie dań gotowych.

Kolejnym zakładem z tradycjami, na rynku już od niemal 30 lat, to Supravis Group (wywodząca się z firmy PPH Gąsior). Podobnie jak Neupack, produkuje opakowania dla przemysłu spożywczego, koncentrując się na foliach.

Dziesiątkę zamykają: Polmass - producent preparatów do hodowli bydła, ZETO - dostawca rozwiązań informatycznych dla firm oraz PESA - producent pojazdów szynowych.

- Patrząc na zawierane kontrakty można pomyśleć, że PESA bije wszystkich na głowę - wyjaśnia Wojciech Kiedrowicz, rzecznik prasowy Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy. - Tak jest, jeśli chodzi o przychody, jednak pamiętajmy, że koszt wyprodukowania tak specjalistycznych i nowoczesnych pojazdów jest też bardzo wysoki.

Budżet na naszych grzbietach


Jednym z najważniejszych źródeł wpływów do budżetu - obok daniny od naszych zarobków - są podatki od nieruchomości. Zarówno te od przysłowiowego Kowalskiego, jak i firm to rocznie niemal 200 mln złotych. Ponad trzy czwarte z nich to podatki od firm, reszta - od osób fizycznych.

Stawki podatkowe za prowadzenie działalności na terenie miasta są w Bydgoszczy około złotówki niższe niż w najdroższych w tej kategorii Warszawie, Poznaniu i Rzeszowie. Trochę taniej jest w Toruniu, Radomiu i Kielcach.

Nic nie przebije jednak dochodów, które budżet Bydgoszczy czerpie z podatku od osób fizycznych. Można powiedzieć, że to my dźwigamy go na własnych grzbietach. W tym roku będzie to prawdopodobnie ponad 350 mln złotych - więcej niż wpłacą do budżetu miasta zarejestrowane i działające w nim firmy.

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Julek (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Spółki komunalne płacą duże podatki, bo mają się świetnie. A mają się świetnie, bo kroją bydgoszczan bez litości.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo