Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Właściciel tartaku walczy o większe odszkodowanie

Sławomir Bobbe
Właściciel tartaku zapewnia, że miasto będzie musiało stoczyć administracyjne boje zanim budowa ruszy
Właściciel tartaku zapewnia, że miasto będzie musiało stoczyć administracyjne boje zanim budowa ruszy Tomasz Czachorowski
Wycena w wysokości 1,8 mln złotych to o wiele za mało - uważa Krzysztof Pietrzak, właściciel działki, na której stoi tartak blokujący budowę drugiego etapu Trasy Uniwersyteckiej.

Według planów ratusza, nowa trasa ma być gotowa w drugiej połowie 2018 roku, jednak niezadowolony z wyceny właściciel tartaku zapowiada kolejne odwołania. Swego czasu słał pisma do premier Kopacz, później do premier Szydło, teraz znowu do ministra.

Harmonogram prac zakłada, że budowa 1,4 km nowych dróg, dwóch rond, a także zagospodarowanie terenu potrwają 18 miesięcy. Aby zdążyć na czas, budowa musiałaby rozpocząć się już wiosną.

Przeczytaj również: Przebudowa pętli na Kapuściskach w Bydgoszczy. Trwają konsultacje

- W tym terminie inwestycji nie da się zrealizować. Miasto działa w oparciu o ZRID wydany przez wojewodę, ale zaskarżyłem tę decyzję do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa - mówił w ub.r. właściciel tartaku. Jednak w styczniu br. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa odrzuciło wniosek Krzysztofa Pietrzaka.

- Wycena nieruchomości jest standardowym elementem realizacji zadań w oparciu o ustawę o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Nie ma to wpływu na realizację inwestycji, jeżeli chodzi o roboty budowlane. Wycena rzeczoznawcy potwierdza, że realizacja inwestycji w oparciu o tzw. specustawę była zasadna - mówi Marta Stachowiak z bydgoskiego ratusza.

Kliknij poniżej i czytaj dalej na kolejnej stronie

Na 1,8 miliona złotych wycenili rzeczoznawcy działkę na której stoi tartak, blokujący budowę drugiego etapu Trasy Uniwersyteckiej.

- 300 złotych za metr kwadratowy? Świetna cena, chętnie wykupię za nią cała ulicę Ujejskiego - kpi na profilu tartaku w mediach społecznościowych właściciel tartaku, Krzysztof Pietrzak. - Nadal ktoś uważa, że wywłaszczenie jest uczciwe?

(...)Doszło właśnie do jakiegoś kuriozum - rzeczoznawca dokonała oględzin naszego terenu, a następnie wykonała wycenę naszych działek w ogóle nie wchodząc na nasz teren. To jakiś nowy sposób dokonywania oględzin i wyceny.

Czytaj też: Bruski kontra PiS

Na ile wyceniono teren zajmowany przez firmę, który trzeba wykupić, by poprowadzić tamtędy kolejny fragment Trasy Uniwersyteckiej?

- Dom piętrowy, podpiwniczony plus 4973 metrów kwadratowych działki przy ulicy Ujejskiego, pani rzeczoznawca wyceniła na 1.859.893,00 zł. Licząc załóżmy dom jako trzysta tysięcy, a śmiem twierdzić, że jest to i tak większa kwota, ze względu właśnie na położenie, to cena gruntu to około 300 złotych za metr kwadratowy. To ja chętnie wykupię całe Ujejskiego za 300 złotych za metr kwadratowy. Kto chętny? Na szczęście najprawdopodobniej minister uchyli decyzję wojewody - nie kryje nadziei bydgoski przedsiębiorca.

Właściciel zapowiedział, że właśnie przez takie traktowanie oraz nasyłanie na niego ciągłych kontroli - z inspekcji pracy, „skarbówki” i innych instytucji - będzie walczyć do końca, by nie zostać wyrzuconym z domu za marne odszkodowanie. - Gdyby nawet minister podtrzymał decyzję wojewody, mamy jeszcze dwie instancje w sądach administracyjnych - uważa Krzysztof Pietrzak.

Służby wojewody zgoła inaczej widzą sprawę sporządzania wyceny gruntów pod tartakiem. Twierdzą m. in. że właściciel odmówił udostępnienia części nieruchomości, więc rzeczoznawca musiał wycenić ją na podstawie oględzin i dostępnej dokumentacji.

Kliknij poniżej i czytaj dalej na kolejnej stronie

- Rzeczoznawca zobowiązany był uwzględnić potencjał inwestycyjny nieruchomości, w tym prawną możliwość jej zabudowy, którą wyznaczają zapisy miejscowego planu zagospodarowania. Nieruchomości, na której znajduje się tartak, wyznaczono (w zdecydowanej większości - red.) przeznaczenie - to ma być ulica zbiorcza - mówi Adrian Mól, rzecznik wojewody.

- Rzeczoznawca określił więc wartość nieruchomości przy uwzględnieniu cen transakcyjnych nieruchomości drogowych. Po analizie transakcji nieruchomościami drogowymi w Bydgoszczy w latach 2013-2016 rzeczoznawca określił wartość gruntu w oparciu o ceny rynkowe, które wynosiły średnio 148,58 zł za metr kwadratowy. Średnia cena została skorygowana z uwagi na korzystne położenie w strefie około śródmiejskiej oraz sąsiedztwo terenów mieszkaniowych oraz zabudowy usługowej, handlowej, co wpłynęło na wzrost oszacowanej wartości nieruchomości. (Mniejsza część nieruchomości została wyceniona tak jak tereny pod budownictwo wielorodzinne - red.).

[QUIZ] Pamiętasz dawne banknoty?

Czy zamieszanie związane z wycena nieruchomości będzie miało jakieś przełożenie na ewentualne opóźnienia w budowie drugiego etapu TU?

- Wycena nieruchomości jest standardowym elementem realizacji zadań w oparciu o ustawę o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Nie ma to wpływu na realizację inwestycji jeżeli chodzi o roboty budowlane. Wycena rzeczoznawcy potwierdza, że realizacja inwestycji w oparciu o „specustawę” była zasadna. Miasto oczywiście poniesie wszystkie koszty zgodnie z decyzjami wojewody - mówi Marta Stachowiak.

Zobacz:

Kierowcy w Bydgoszczy muszą zachować szczególną ostrożność. Szczególnie powinni uważać ci, którzy jadą przez centrum. Z powodu śniegu padającego od rana na drogach zrobiło się niebezpiecznie.- Na skrzyżowaniu ulic Hetmańskiej i Sowińskiego zderzyły się trzy samochody: opel astra, renault i mercedes - wylicza st. asp. Lidia Kowalska, z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. - Zdarzenie zakwalifikowane zostało jako kolizja.Z kolei krótko po godzinie 8 na ulicy Powstańców Wielkopolskich tuż obok Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w drzewo uderzył opel. Na miejscu działali strażacy. Usuwali z jezdni plamę oleju. Ze wstępnych informacji policji wynika, że kierowca prawdopodobnie nie dostosował prędkości do warunków panujących na jezdni.Kolizja na al. Powstańców Wielkopolskich w Bydgoszczy

Uwaga! Wypadki w Bydgoszczy. Jest ślisko i niebezpiecznie

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera