Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wirus SARS, zabił już 4 osoby w Chinach. Szybko się przenosi do innych państw

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Peggy_Marco/Pixabay
W Chińskiej miejscowości Wuhan wybuchła epidemia - chorobę przypominającą ostre zapalenie płuc lub infekcje grypopodobne wywołuje wirus. SARS zabił już 4 osoby. W województwie kujawsko-pomorskim od 2014 roku nie odnotowano ani jednego przypadku tej choroby.

W grudniu 2019 roku, w chińskim mieście Wuhan, wybuchła epidemia. Chorobę wywołuje koronawirus, którzy przenosi się z człowieka na człowieka. Cztery osoby zmarły, a dwie są w stanie krytycznym. Ponad 1700 zachorowało. Specjaliści przypuszczają, że pierwotnym źródłem zakażenia były zwierzęta, ponieważ pierwsze przypadki tej choroby wystąpiły w pobliżu targowiska, na którym sprzedawano owoce morza.

Wirus dość szybko się rozprzestrzenia, chorobę stwierdzono już w Pakistanie, Szanghaju, Japonii. Stany Zjednoczone wprowadziły szczególne kontrole na lotniskach dla tych pasażerów, którzy przylatują z Chin.

Katar, ból głowy, ból mięśni, wysoka temperatura. Nic nie zastąpi wizyty u lekarza, ale te informacje zebrane przez Główny Inspektorat Sanitarny pomogą Wam wstępnie ocenić: czy to grypa, czy też zwykłe przeziębienie. ➤➤ Zapraszamy do czytania na następnych stronach.(sier, źródło: GIS)

To grypa czy przeziębienie? Jak wstępnie rozpoznać, co nam d...

Nietypowe objawy

W województwie kujawsko-pomorskim (dane od 2014 r.) nie odnotowano ani jednego przypadku zachorowania na chorobę wirusową SARS, czyli zespół ostrej niewydolności oddechowej.

- Stwierdzić należy, iż objawy SARS nie są objawami charakterystycznymi. W przebiegu choroby pojawia się gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza, a także problemy z układem oddechowym (ból gardła, suchy kaszel i duszność). Mogą pojawić się również bóle głowy, dreszcze, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, bóle mięśniowe oraz uczucie ogólnego rozbicia – wyjaśnia dr n. o zdr. Jerzy Kasprzak, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy. - Wirus SARS przenosi się poprzez bezpośredni kontakt z osobami chorymi, głównie drogą kropelkową i powietrzną. Możliwe jest także zakażenie poprzez kontakt pośredni z przedmiotami zanieczyszczonymi wydzieliną dróg oddechowych lub płynami ustrojowymi chorego.

Stwierdzić należy, iż objawy SARS nie są objawami charakterystycznymi. W przebiegu choroby pojawia się gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza, a także problemy z układem oddechowym (ból gardła, suchy kaszel i duszność).

W związku z tym – radzi dr Jerzy Kasprzak - ważne jest unikanie kontaktu z osobami zakażonymi oraz przedmiotami, z których takie osoby korzystają (używanie osobnych sztućców, szklanek, unikanie częstowania się pokarmem skażonym śliną innego człowieka). Istotne jest również przestrzeganie podstawowych zasad higieny, częste mycie rąk po kontaktach z innymi ludźmi, dezynfekcja potencjalnie skażonych powierzchni. W razie konieczności wskazane jest stosowanie masek ochronnych na twarz.

- O ryzyku zakażenia należy pamiętać w związku z podróżami w regiony endemiczne (stałego występowania) SARS-CoV – podkreśla wojewódzki inspektor sanitarny.

SARS zabił już kilkuset ludzi

Warto wiedzieć, że SARS nie jest chorobą nową, pierwszy raz odnotowano ją w Chinach w 2002 roku. Zaatakował wówczas ponad 8.000 ludzi, zabił prawie 800.

- Naukowcy zidentyfikowali jego przyczynę – okazał się nią nowy wirus z grupy wirusów, które są odpowiedzialne za pospolitą grypę oraz szereg chorób zwierzęcych – czytamy na portalu laboratoria.net Innowacje Nauka Technologia. - Szczepionkę, wynalazł dr Gary Nabel wraz ze swoim zespołem. Jest ona złożona z małego, zmodyfikowanego fragmentu DNA wirusa SARS połączonego z białkiem na zewnętrznej przestrzeni wirusa. Białko to pomaga wirusowi w zainfekowaniu komórek. DNA użyte w szczepionce jest zbyt małym fragmentem, aby umożliwić produkcję wirusa, ale wystarczającym do stymulacji odpowiedzi immunologicznej.

- Naukowcy przetestowali dwie wersje szczepionki zawierające różne ilości materiału genetycznego wirusa i porównali wyniki z niezaszczepionymi myszami – informuje portal laboratoria.net - Zwierzęta, którym została podana szczepionka, uruchomiły system odpornościowy przeciw wirusowi w krótkim czasie po jej podaniu. Miały one około milion razy rzadszą cząstkę wirusa w płucach niż te. które zaszczepione nie zostały.

Chociaż szczepionka jest skuteczna u myszy, to nie świadczy to, że będzie taka w leczeniu choroby u ludzi. Obecnie dr Nabel pracuje nad wyprodukowaniem oczyszczonej szczepionki, którą można będzie podawać ludziom.

Chiny otrzymały już od innej grupy badawczej szczepionkę przeciw wirusowi SARS.

Fernanda Colombo Uliana to brazylijska sędzia asystent, która rozpala wyobraźnię kibiców nie tylko w swoim kraju, a napastnicy marzą, by złapała ich na spalonym (chyba że podoba im się lider obony zespołu rywali). Jest nie tylko atrakcyjną kobietą, lecz także dobrze spisuje się na linii bocznej boiska. Na dowód tego niech świadczy fakt, że Fernanda Colombo Uliana była sędzią asystent podczas m.in. finału Pucharu Brazylii. Poza boiskiem pracuje jako trenerka fitness oraz dziennikarka. Dobrze odnajduje się też przed obiektywem. Ma na koncie wiele sekcji, którymi chwali się na swoim koncie na Instagramie.

Ta piękność to nie żona piłkarza, a... brazylijska sędzia as...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera